QR Kod Uygulaması Oluşturma

M4K4R

Kıdemli Üye
14 Mar 2017
4,368
3
Merhaba, bugün sizlere C# ile nasıl QR kod uygulaması oluşturabilirsiniz onu anlatıcam

Öncelikle anlatımda kullandığım programı buraya ekliyerek başlıyorum:

• Visual Studio 2019

Kullandığm programı verdiğime göre çalışmaya başlayalım.

Visual Studio 2019 açıyoruz Yeni proje oluştura tıklıyoruz.

KKyJJC.png

Arama bölümüne Windows forms application yazıyoruz karşımızca çıkan özeliklerden ilkini seçiyoruz.

02QGby.png

Projeye istediğiniz ismi verebilir aynı şekilde nereye kayıt etmek isiyorsanız ona da siz kara verebilirsiniz.

9JQ1ad.png

İşlemleri tamamladıktan sonra oluştur diyoruz bilgisayarınızın hızına göre bu adım biraz zaman alabilir.

Yükleme işlemleri bittikten sonra projemiz oluşmaya başlıyor

z0TUM7.png

Yan taraftan ToolBox klasörüne tıklıyoruz

d4AHWB.png

ToolBox klasöründen All Windows Forms bölümüne geçiş yapıyoruz ve buradan Button seçiyoruz.

BCa415.png

Butonu istediğiniz yere koyabilir dilediğiniz gibi boyutlandıra bilirsiniz

7fNP47.png

Yine ToolBox klasöründen All Windows Forms bölümüne geçiş yapıyoruz ve buradan TextBox seçiyrouz

7VcCdJ.png

Metin Kutusunu aynı Buton gibi istediğiniz yere koyabilir dilediğiniz gibi boyutlandıra bilirsiniz.

1b0GHe.png

Yine ToolBox klasöründen All Windows Forms bölümüne geçiş yapıyoruz ve buradan PictureBox seçiyrouz.

6WBeBS.png

Resim Kutusunu aynı Buton Metin kutusu gibi istediğiniz yere koyabilir dilediğiniz gibi boyutlandıra bilirsiniz.

bBQGbe.png

Uygulamaya yazı eklemek istiyorsanız ToolBox klasöründen All Windows Forms bölümüne geçiş yapıyoruz ve burada Label seçiyrouz

1LKRWb.png

Küçük bir düzenleme yaptım ve sonuç

yczNCc.png

Buraya kadar sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum ama buradan sonrasını dikkatli yapmanızı öneririm.

References Bölümünü uygulamada buluyoruz

CzVxOQ.png

Sağ tık yaparak Maange NuGet Packages cümlesine tıklıyoruz

yCbzHd.png

Arama bölümüne QRCoder yazıyoruz ve yüksek indirmeye sahip olan ilk özelliği kuruyoruz

W9RcV7.png

Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamamıza dönüyoruz

A0bV1N.png

Uygulamamızda bulunan yazıları dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz yukarıda da belirtiğim gibi yapmanız gereken eklentiye bir kere tıklamak daha sonra yan bölümde bulunan dosyadan Text bölümüne düzenlemek.

18S9I9.png

Ayarlarımızı yaptıktan sonra uygulamamıza iki kere tıklıyoruz .cs dosyası açılıyor

Bu bölümde bulunan satırlar bizim uygulamay eklemiş olduğumuz butonun resim kutusunun yazı kutsun vb vb kodlarıdır.

UIbbUP.png

Satır 30 ile 33 arasına QR özelliğimizin çalışması için bir kaç shirli kelime ekliyoruz.

QRCoder.QRCodeGenerator QG = new QRCoder.QRCodeGenerator();
var MyData = QG.CreateQrCode()

fQWJVz.png

Benim gibi yaptıktan sonra, son satıra parantez içine TextBox vermiş olduğunuz ismi ve bir kaç shirli kelime daha ekliyoruz

PQIz8L.png

{
QRCoder.QRCodeGenerator QG = new QRCoder.QRCodeGenerator();
var MyData = QG.CreateQrCode(thtqr.Text, QRCoder.QRCodeGenerator.ECCLevel.H);
var code = new QRCoder.QRCode(MyData);
pictureBox1.Image = code.GetGraphic(50);
}

y524N0.png

Star diyoruz ve uygulamamızı test ediyoruz.

40LG0d.png

Ve Son

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.