Qualcomm Açıkladı: Telefon Fiyatları Artacak

LosT

Kadim Üye
5 Şub 2015
8,138
2
-
Qualcomm Açıkladı: Telefon Fiyatları Artacak

Akıllı telefon pazarı gitgide büyüse de fiyat konusunda firmalar artık insafsız davranmaya başladı. 999 dolarlık ilk telefon olan iPhone X‘in ardından bu baraj kısa süre içerisinde aşılmış ve 1.099 dolarları görmeye başlamıştık. Amerika’da yaşayan bir için de oldukça yüksek olan fiyatlar hakkında Qualcomm cephesinden açıklama geldi. Qualcomm’a göre; önümüzdeki yıl telefon fiyatları daha da artacak.

4dKDtQ.png


Qualcomm, 2021 yılında tanıtacağı amiral gemisi yonga seti Snapdragon 875‘in maliyetinin bir hayli fazla olduğunu belirtti. Snapdragon 875’te yer alan Snapdragon X60 5G modemden dolayı maliyetin katlanacağını belirten Qualcomm, telefon üreticilerinin bu yüzden fiyatları arttıracağını belirtiyor.

Mevcutta yer alan Snapdragon 865 yonga seti telefon üreticilerine ortalama 80 dolara mal oluyor. Ancak Snapdragon 875 ile maalesefki bu maliyet iki katına çıkıp 160 dolara mal olacak. Hal böyle olunca maliyetteki bu artış fiyatlara da yansıtılacak. Bu 80 dolarlık artış direkt olarak telefonlarda + 80 dolar yansımayacak.

2021 yılında muhtemelen amiral gemisi telefonların fiyatları 1.099 dolar banından başlayacak ve 1.300 dolarlara kadar çıkacak gibi görünüyor. Koronavirüs salgının da bu fiyat artışında büyük rol oynayacağı aşikar. Türkiye’de amiral gemisi modellerin 10.000 TL’den başladığını düşünürsek, bu fiyatların 2021’de 12.000 TL’ye kadar çıkacağını söyleyebiliriz.

4dKDtQ.png


best-apps-to-make-money-fast.jpg


Artık tüm dünya amiral gemisi modellere pek ilgi duymayacak gibi görünüyor. İnsanlar uzun süredir orta segmente odaklanmaya başlamıştı. Hatta bu alanda Apple bile iPhone SE 2020 modeli ile boy göstermişti. Önümüzdeki yılda da fiyatlar artarsa orta segmentte yükseliş görmeye devam edeceğiz gibi.

4dKDtQ.png


Kaynak
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.