Quantum şifreleme nedir ve işlem prensibi neye dayanır?

Arenklord

Uzman üye
9 Mar 2023
1,294
666
Orta doğu

Merhaba değerli Türk hack team üstleri ve ailesi ben @Arenklord bugün sizlere quantum şifreleme hakkkında bilgi tekdim edeceğim
iyi okumalar...

Quantum şifreleme nedir ve işlem prensibi neye dayanır?

Quantum şifreleme, bilgi güvenliği için kullanılan bir teknolojidir ve Quantum mekaniği ilkelerine dayanmaktadır. Geleneksel şifreleme yöntemlerine göre daha güvenli kabul edilir. Quantum mekaniği, doğanın en temel yapı taşlarını (parçacıklar, atomlar, evrenler vb.) yöneten bir bilim dalıdır. Quantum mekaniği ilkeleri, makroskobik dünyada gözlemlenen ve anlamlandırılan değerlere sahiptir.
Quantum mekaniğine göre, cümleler aynı anda hem dalga hem de tanecik özelliklerini sergileyebilirler bunu aşağıda belirteceğim çift yarık deneyi ile daha da anlaşılır olacak. Bu, bir parçacığın özelliklerinin sizin için kullanılan aletlerin etkilerini etkileyeceği anlamında gelir. Quantum özellikleri özellik olarak belirlenemez ve yalnızca dağılımları olarak ifade edilebilir.

0*vNHTQdn0Gwu8zNbT.jpg

Çift yarık deneyi ;

Çift yarık deneyi, quantum mekaniği ile ilgili en ilginç ve açıklanması zor fenomenlerden biridir. Bu deneyde, bir ışık kaynağından çıkan fotonlar, iki yarık arasında geçirilir ve bir ekrana düşürülür. İlginç olan şey ise, fotonların ekranda oluşan desenin bir dalga desenine benzediğinin gözlemlenmesidir.
Bu durum, bir fotonun hem dalga hem de tanecik özelliklerini sergilemesiyle açıklanır. Foton, iki yarık arasından geçerken dalga gibi hareket eder ve bu dalga, yarıklardan geçtiği zaman birbirleriyle etkileşime girerek bir aralıkta artıp, diğer aralıkta azalır. Bu durum, ekranda dalga deseni şeklinde bir görüntü oluşmasına neden olur. Ancak, deneyi daha da ilginç hale getiren şey, fotonların bir yarıkta kapanması durumunda bile dalga deseninin oluşmasıdır. Bu, fotonun hem yarıkta bir tanecik olarak var olması hem de yarık arasında bir dalga gibi hareket etmesi anlamına gelir. Çift yarık deneyi, quantum mekaniği prensiplerinin en önemli göstergelerinden biridir ve dalga-tanecik ikiliği kavramını daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Bu deney ayrıca, quantum mekaniğinin bazı temel özelliklerini, özellikle de ölçülebilirlik konusundaki sınırlamalarını açıklamaya yardımcı olmuştur.

evrimagaci.org%2Fpublic%2Fcontent_media%2F8c178a5448cccc588c9fcb45ae74db68.png

Quantum mekaniği, geleneksel fizik ilkelerine kıyasla bazı zorluklarla karşı karşıya kalanlar ve hala tam olarak anlaşılmamış birçok konu vardır. Ancak, quantum mekaniği ilkeleri, temel yapılardan, teknolojik uygulamalara kadar birçok alanda günümüzde önemli bir rol oynuyor.

Quantum şifrelemede, bir mesaj iletilecek kişiye ulaştığından önce quantum boyutları (genelde fotonlar) kullanılarak şifrelenir. Bu cennet hedefleri arasındaki bağlantı, Heisenberg Belirsizliği İlkesi'ne dayalı olarak manipüle edilemez ve bu nedenle bir saldırganın şifrelemeden korunması imkansızdır.
Mesajın alıcısı tarafından öğrenmek için, gelen fotonların özellikleri önceden belirlenmiş bir anahtar kullanım ölçümü ve bu özelliklerin doğru bir şekilde ölçülmesi, mesajın okunması için gereklidir. Bu nedenle, quantum şifreleme işlemi sırasında herhangi bir müdahale tespit edilebilir ve mesaj gizliliği korunur.
Quantum şifreleme teknolojisi, bankacılık, askeri ve hükümet kurumları gibi güvenlik gereksinimi birçok alanda kullanılır. Ancak, henüz geleneksel şifreleme yöntemlerine kıyasla daha pahalıdır ve bazı zorluklarla karşı karşıya kalan, örnek mesajın uzak mesafelerde iletilmesi gereken için yüksek miktarda quantum parçacığı üretimi.

kuantum-internet-hibridlesiyor-bilimfili.jpeg

Quantum şifreleme, özellikle gizlilik ve güvenlik gereksinimi iletişim ve veri saklama amaçlı kullanılan yalnızca alıcılar ve göndericiler arasında barındırdığı Quantum anahtarlarını kullanarak iletişim kartları sağlar. Quantum şifreleme, özellikle bankacılık, finans, sağlık, hükümet ve askeri iletişim, bulut tabanlı depolama ve internet güvenliği gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Umarum fayda sağlamıştır.
@Arenklord

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.