Donanım Ram CL Değeri ve Dual Channel

xVodka

Yeni üye
18 Haz 2020
11
1
Ankara
Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda laptopuma ram almak istiyorum, biraz araştırma yaptım fakat aklıma takılan bazı sorular var:
1-Takılı olan ram'in CL değerini öğrenmek için cpu-z programını indirdim ve memory sekmesine girip "CAS# Latency(CL)" adının karşısında yazan değer benim cl değerim oluyor değil mi?
2-Laptopumda şu an 4 GB ram var, laptopun resmi sitesine girip özelliklerine baktığımda toplamda 12GB ram'i desteklediğini gördüm. 4+4 yapıp dual channel ile kullanmak mı daha yararlı olur, yoksa 8 GB daha ekleyip toplam 12GB'a tamamlasam mı daha iyi olur?
3-Sanırım aldığım ram'in markasıyla şu an takılı olan ram'in markasının farklı olması bir sorun teşkil etmiyor diye biliyorum, doğru mu? Bunu da sizden teyit etmek istedim.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, aklıma şu an gelen sorularımı sormaya çalıştım, şimdiden teşekkür ederim :):

hayalet18

Kıdemli Üye
3 Şub 2015
2,327
2
ERMENISTAN
xVodka
1 leptop bios güncellemesi yapın
hw info yada aida 64 programı ile leptop maximum kaç gb ram desteklediği yazar , ona göre ram alırsın,4+4 yerine 4+8 takın ileriye dönük olur
eğer leptop 8+8 destekliyorsa direk öylede takabilirsin

EmreWord

Üye
27 Haz 2015
200
3
Mersin
dual channel kullanman performans bakımından tabi ki çok daha iyi. tabi +8 gb ekleyip 12 gb'a tamamlarsan çok daha iyi olur ama şöyle bir şey daha var işlemci ve ekran kartın seni bu yükseltmeden sonra idare edebilecekse yükselt derim. Teknoloji gelişiyor malum net zaman söylemem ama diyelim ki önümüzde ki yıl yeni bir laptop almak istedin 1 yıl beni idare etsin yeter dersen 4 gb ram eklemen sana yeterli olacaktır ama yok oyun oynamıyorum zaten laptopu sadece internette gezinmek film/dizi izlemek için kullanıyorum başka bir amacım yok diyorsan yine 4gb ram takviyesi yeterli olacaktır.

xVodka

Yeni üye
18 Haz 2020
11
1
Ankara
dual channel kullanman performans bakımından tabi ki çok daha iyi. tabi +8 gb ekleyip 12 gb'a tamamlarsan çok daha iyi olur ama şöyle bir şey daha var işlemci ve ekran kartın seni bu yükseltmeden sonra idare edebilecekse yükselt derim. Teknoloji gelişiyor malum net zaman söylemem ama diyelim ki önümüzde ki yıl yeni bir laptop almak istedin 1 yıl beni idare etsin yeter dersen 4 gb ram eklemen sana yeterli olacaktır ama yok oyun oynamıyorum zaten laptopu sadece internette gezinmek film/dizi izlemek için kullanıyorum başka bir amacım yok diyorsan yine 4gb ram takviyesi yeterli olacaktır.
İnternette dolaşıp dizi izlemek dşında açıkcası oyun da oynuyorum. Henüz 1 ay olmadı ssd alıp taktım ve resmen canlandırdı bilgisayarı. Yani genel olarak 4+4 ten daha mı fazla performans alırım?
İdare etme konusuna değinmişsiniz, ilk başta da dediğim gibi kendi bilgisayarın kendi web sitesine girip laptopun altında yazan seri numaramı girip araştırma yaptım yani toplam maksimum 12 gb ram'i destekliyor. Yani işlemcinin ve ekran kartının yapacağım yükseltmeyi kaldırması gerekir.
Laptop 4. yılının içinde, Allah uzun ömür versin :D ama en az daha 2-3 yıl kullanırım bunu :D Hani planlarım içinde 1 yıl sonra ya da yakın zamanda bilgisayar değiştirmek yok.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.