Ramden anlayan biri yardımcı olabilir mi ?

ibrahim7979

Yeni üye
22 Şub 2009
28
0
Şuan bilgisayarımda takılı 4 gb kingstone 1600 mhz ram takılı bunun yanına farklı marka veya farklı mhz ram taksam sorun olur mu ? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler :RpS_laugh:

OptimumTr

Katılımcı Üye
8 Eyl 2016
747
1
Teşkilat
Farklı marka elbette takabilirsin ancak;

Anakartın kaç mhz destekliyorsa en fazla o mhz'de ram takabilirsin.
Ayrıca anakartının hangi DDR teknolojisine sahip olduğu da önemli (DDR2, DDR3, DDR
4)

PresanS

Kıdemli Üye
8 Ocak 2017
2,470
203
24
Debian
Ram Takarken Girişlerine Dikkat Etmek Gerekir, DDR,DDR2,DDR3,DDR4 Var Kullanmış Olduğun Ramin Üstünde Beyaz Kağıtta Yazılıdır,Ona Göre Alman Gerekir :)

resilevil

Katılımcı Üye
3 Nis 2016
601
0
TR
Taktığın RAM'ler, anakartının desteklediği MHz'de çalışır. Eğer taktığın RAM'lerin birisi Anakartının desteklediği MHz'den daha düşük bir MHz'ye, ikincisi ise normal MHz hızına sahip ise ikincisi otomatik olarak hızını düşük olan ile uyumlu tutar. Ve ayrıca bilgisayarın uyumsuzluk nedeniyle nadir bir şekilde mavi ekran verebilir (her zaman veya kesin olur demiyorum). Benim sana tavsiyem hiç bu risklere girmeyip iki RAM'ini de Anakart'ın MHz değerine göre al. Ayrıca farklı markalar kullanmak herhangi bir sıkıntı çıkarmaz. Ve arkadaşların da belirttiği gibi RAM Slotunun DDR2'mi, DDR3'mü veya DDR4'mü olduğuna bakman gerekir. Aksi takdirde bırak RAM'in çalışmasını, Ram Slota hiç girmez bile.

Son düzenleme:

resilevil

Katılımcı Üye
3 Nis 2016
601
0
TR
uyuşmazlık sorununu biraz açarmısın rica etsem

Uyuşmazlık sorunu, Anakartın RAM Slotundan gelmesini beklediği değerden farklı bir değer ile karşılaşmasıdır. Bu arada yüksek MHz hızına sahip RAM'inin hızını BIOS'tan manual olarak düşürebilir ve bu sorunun oluşmasını bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz.

Edit: Anakartın tüm özellik ve değerlerine Cpu-z programını kullanarak bakabilirsiniz. (birsürü program var fakat ben kullandığım ve bildiğim için Cpu-z'i önerdim)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.