ratlarla ilgili merak ettiklerim

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
merhaba arkadaslar grupta birisi rat aracı paylasmıs mesela taramasında trojan, virüs falan çıkıyor bunu indirirsek pc'e pc'de virüs bulaşmaz mı programı icad eden yazan sunucular bizimde sisteme erişim sağlamaz mı ?

2. programın bi indirme bağlantısı içeren siteden olması kendi sitesinden yada sunucusundan indirme bağlantısı olmaması da düşündürdü beni (yandex disk google drive gibi yerler) atıyom ben indirdim rat aracını kendi sitesinden içerisine kendim de virüslü dosya da ekledim ben yükledim böyle 2.sitelere diyelim mesela. karşı adam da ben bu rat aracını pc'e kurucam android avına cıkıcam derken benim avımıza düşmez mi sonucta orjinal bağlantıdan indirdim virüslü dosya içine ekledim 2.bağlantı ile millete sundum diyelim ? nasıl güveneceğiz ? sonucta rat dosyasında bir sürü virüs uyarısı çıkıyor nerden bilicen asıl sunucu bize sunarken çıkan tehdit mi bunlar yoksa 2.şahıs bu rat aracını indirip virüs yerleştirip bize mi sundu

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,491
841
merhaba arkadaslar grupta birisi rat aracı paylasmıs mesela taramasında trojan, virüs falan çıkıyor bunu indirirsek pc'e pc'de virüs bulaşmaz mı programı icad eden yazan sunucular bizimde sisteme erişim sağlamaz mı ?
İnternet ağları üzerinde çalışan herhangi bir program hacklenebilir bu yüzden sanal makina veya uzak sunucu kullanmak en akılıca olanıdır.

2. programın bi indirme bağlantısı içeren siteden olması kendi sitesinden yada sunucusundan indirme bağlantısı olmaması da düşündürdü beni (yandex disk google drive gibi yerler) atıyom ben indirdim rat aracını kendi sitesinden içerisine kendim de virüslü dosya da ekledim ben yükledim böyle 2.sitelere diyelim mesela. karşı adam da ben bu rat aracını pc'e kurucam android avına cıkıcam derken benim avımıza düşmez mi sonucta orjinal bağlantıdan indirdim virüslü dosya içine ekledim 2.bağlantı ile millete sundum diyelim ? nasıl güveneceğiz ? sonucta rat dosyasında bir sürü virüs uyarısı çıkıyor nerden bilicen asıl sunucu bize sunarken çıkan tehdit mi bunlar yoksa 2.şahıs bu rat aracını indirip virüs yerleştirip bize mi sundu
düşer ama anlaşılırsa sorun yaşayabilirsin.

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
İnternet ağları üzerinde çalışan herhangi bir program hacklenebilir bu yüzden sanal makina veya uzak sunucu kullanmak en akılıca olanıdır.

düşer ama anlaşılırsa sorun yaşayabilirsin.
niye sanal makinaya kurup işimi görsem tehlike varsa cidden bu durumda karşı taraf sanal makinadan ağıma yada ana makinama erişemez mi ? birtek sanala makinaya mı erişebilir detaylı anlatır mısın :)

Lihtg

Moderatör
15 Mar 2022
1,934
823
lihtgTHT.php

Dostum ilk sorunun cevabı bulaşabilir ama virüs yapma programlarında virüs tespiti normaldir. Bunu önlemek için sanal bilgisayar kullan. Sanal bilgisayardan normal bilgisayarına birşey olmaz merak etme. 2. sorunda senin de dediğin gibi ikinci bir insanın kendi ratını o programa enjekte edip piyasaya sunması olası bir durum. Ama genelde bu tarz programların kendi internet siteleri olmaz onu da diyeyim. 2. sorunun çözümü de aynı şekilde sanal bilgisayardır. Konunun çözüldüğünü düşünüyorum çözümü işaretleyip konuyu kapatabilirsin.

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
Dostum ilk sorunun cevabı bulaşabilir ama virüs yapma programlarında virüs tespiti normaldir. Bunu önlemek için sanal bilgisayar kullan. Sanal bilgisayardan normal bilgisayarına birşey olmaz merak etme. 2. sorunda senin de dediğin gibi ikinci bir insanın kendi ratını o programa enjekte edip piyasaya sunması olası bir durum. Ama genelde bu tarz programların kendi internet siteleri olmaz onu da diyeyim. 2. sorunun çözümü de aynı şekilde sanal bilgisayardır. Konunun çözüldüğünü düşünüyorum çözümü işaretleyip konuyu kapatabilirsin.
genel olarak çözüldü fakat son 1 sorum var sanal windowsdan normal windowsa nasıl bulaşmaz k i ? hadi bulaşmadı diyelim ağdan bulaşır diye düşünüyorum çok fazla bilgili olmasam da azdan coktan bunu kestiriyorum

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
Herşeyin güncel olmasını boşuna şart koşmadım.
eğer bütün kullanılanlar güncelse virüs ne ağdan nede herhangi bir sanal makina yazılımından bulaşamaz.
laptopda ki tüm windows güncellemeleri güncel sanal makinadan yine de bulaşır mı ? ben güncel olması çok sıkıntı değil sızacak adam akıllıysa işin ehliyse yine sızar sanaldan normal windowsa sızamasa bile farzı misal, ağa sızar sanal ağdan oradan yapacagını yapar diye düşünüyorum ben ama ?

Lihtg

Moderatör
15 Mar 2022
1,934
823
lihtgTHT.php
Hocam klasör paylaşımını kapatırsanız güncel programları kullanırsanız ana bilgisayara bulaşabileceğini düşünmem. Belki ağdan bulaşırsa bulaşır onun hakkında da çok bilgim yok, bugüne kadar rastlamadım.

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
Hocam klasör paylaşımını kapatırsanız güncel programları kullanırsanız ana bilgisayara bulaşabileceğini düşünmem. Belki ağdan bulaşırsa bulaşır onun hakkında da çok bilgim yok, bugüne kadar rastlamadım.
klasör paylasımını nasıl kapatmam gerek tarif eder misin sana zahmet birde sanal makina lisanssız olursa sorun olur mu çok

Lihtg

Moderatör
15 Mar 2022
1,934
823
lihtgTHT.php
Yok dostum lisansı önemli değil. Windows lisansından bahsediyorsun sanırsam. Paylaşılan şeyleri kapatmak için:
1. VirtualBox'ı başlatın.
2. Kullandığınız sanal makinenin tercihlerini açın.
3. Listenin sonundaki " Paylaşılan Klasörler" bölümüne tıklayın.
4. Listedeki Paylaşılan klasörlere sağ tıklayın ve kaldır seçeneğine tıklayın.
Ayrıca sürükle bırak ve pano paylaşımını da etkisizleştirmek isteyebilirsiniz.
3. Listedeki "Genel" kategorisi seçiliyken "Gelişmiş" sekmesine geçiş yapın.
4. "Paylaşılan Pano:" ve "Sürükle'v'Bırak:" seçeneklerini "Etkisizleştirildi" olarak değiştirin.
Bunları yapabilirsin. Başka sorun var mı?

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
Yok dostum lisansı önemli değil. Windows lisansından bahsediyorsun sanırsam. Paylaşılan şeyleri kapatmak için:
Ayrıca sürükle bırak ve pano paylaşımını da etkisizleştirmek isteyebilirsiniz.
3. Listedeki "Genel" kategorisi seçiliyken "Gelişmiş" sekmesine geçiş yapın.
4. "Paylaşılan Pano:" ve "Sürükle'v'Bırak:" seçeneklerini "Etkisizleştirildi" olarak değiştirin.
Bunları yapabilirsin. Başka sorun var mı?
evet windows lisansından bahsettim iyi gerek yoksa güzel ben gerekir diye düşünmüştüm tam güncelleme alabilmesi için vs.

girdim paylasılan klasöre tıklayınca sag, bişi olmadı secenek cıkmadı ayretten içinde de makine klasörleri yazan bölüm açıldı orada da kaldır diye bi secenek göremedim ama ?

muharreem34

Katılımcı Üye
12 Eki 2015
382
2
uzay
Machine foldersi silemezsin başka varsa onları silmen lazım dostum. Lisans konusunu merak etme. Başka sorun yoksa çözümü işaretleyip kapatabilirsin.

şu yazdıgın varya bunu yapamadım kaldır diye secenek yok yani

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.