Richard Stallman GNU'nun Babası. //ishakonc

ishakonc

Uzman üye
8 Ocak 2017
1,517
1
Linux
1G8gE1.gif

Merhaba Arkadaşlar;
Bu makalemin konusu Richard Stallman
yani GNU'nun atası babası.

ayrac.png

o-RICHARD-STALLMAN-facebook.jpg

Richard Stallman

ayrac.png

Bilmiyorum,GNU (GNU's Not UNİX) kavramını daha önce işitmeyen var mıdır ?
Duyulmamış olma ihtimaline karşı açıklamakta fayda görüyorum.GNU,kendine ait yazılımları,HURD adında bir çekirdeği,kütüphaneleri olan özgün bir işletim sistemidir.Tasarım olarak UNİX'e benzerliği olmasına karşın,çekirdeğinde UNİX'e ait kod barındırmamaktadır.Bu benzerlikten dolayı "GNU's Not UNİX" sloganı doğmuştur.GNU, açık kaynak kod işletim sistemidir ve özgür yazılımlardır."İyi de GNU'nun Richard Stallman ile ne alakası var?"dediğinizi duyar gibiyim.Hemen açıklayayım.Richard Stallman,GNU'nun babasıdır.GNU projesini var eden, hayata geçiren liderdir..

ayrac.png

Asıl İsmi Richard Matthew Stallman,1953 Newyork Doğumlu , sistem uzmanı ve yazılım geliştiricisidir.1971'den beri M.I.T.'in yapay zeka laboratuvarlarında (AI) çalışan Stallman,1982'de GNU projesini hayata geçirmek için AI Laboratuvarlarından ayrılıp,çalışmalara başlar.Birçok kişi için imkansız denebilecek işlere imza atar.GNU Emacs Editörü,GNU Compiler Collection (GCC),GNU Binary Utilities (Binutils),GDB Hata Bulucusu,Gmake program düzenleyicisi ve daha birçok yazılım Stallman'ın ürünüdür.Kısaca GNU çekirdeği haricinde bir işletim sisteminin ihtiyacı olan her şeyi hayata geçiren bizzat kendisidir.

ayrac.png

1983 Eylül ayında duyurduğu GNU işletim sistemi;GNU derleyici (GCC),GNU Binary Utilities (Binutils),Bash kabuğu,GNU C kütüphanesi gibi bölümlerden oluşur.Aynı zamanda görsel olarak X.org'u,yazılımsal olarak TeX'i kullanır.

ayrac.png

GNU projesi sıradan bir proje değildir.Çünkü daha önceden de Kaliforniya Üniversitesinde hazırlanan BSD de açık kaynak kod projesi altındaydı.Hatta internetin olmazsa olmazı konumunda olan TCP/İP protokul takımı BSD tarafından geliştirildikten sonra herkesin kullanımına sunulmuştu AT&T gibi kurumlar,açık kaynak kodu alıp,ticari amaçla kulladı.Hatta gülünç bir şekilde AT&T,kaynak kodlarını kullandığı gerekçesiyle BSD'yi mahkemeye bile verdi.Mahkeme AT&T aleyhine karar verdiyse de,açık kaynak kod projesinin başlı başına yeterli olmadığı gerçeği anlaşıldı.İşte burada GNU projesinin farkı ortaya çıktı.

ayrac.png

Richard Stallman,açık kaynak kod yazılıma verdiği önemi aynı zamanda emek verilerek üretilen yazılımların lisans altına alınması için GPL (GNU General Public Licence) lisans altyapısını öne sürdü.Böylece hem özgür yazılım açısından,hem kullanıcılar açısından hem de yazılımcılar açısından en ideal ortam sağlanmış oldu

ayrac.png

GPL lisansı sizin için çok da önemli görünmeyebilir,fakat bilmenizi isterim ki şu an kullandığınız teknolojiyi ona borçlusunuz.Free Software Foundation tarafından yaygınlaştırılan GPL , internetin omurgası olan TCP/İP gibi İnternet protokol yazılımlarını ticari tekelleşmeden kurtarıp,kullanıcılara "özgür yazılım" sloganıyla ulaştırılmasında büyük etken olmuştur.Ayrıca ADSL,Wifi ,GPRS/EDGE/3G teknolojilerinin herkesin kullanabileceği durmuna getirilmesini de unutmayalım.

ayrac.png

Anlayacağınız üzere Richard Stallman,hayatını özgür yazılıma ve GNU'ya adayan bir dahidir.Kendisi yetenekleriyle çok daha fazla para kazanabilirdi fakat O "parayı bu şekilde kazanabilirdim ve büyük olasılıkla kendimi çok eğlendirirdim kod yazarken.Ama kariyerimin sonundan geriye bakıp insanları ayırmak için duvarlar ördüğümü görürdüm ve hayatımı daha kötü bir dünya yaratmak için geçirdiğimi hissederdim" diyor.

ayrac.png

LOBnDJ.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.