ROT13(Sezar) Şifreleme Algoritması Nedir ve Nasıl Çözülür?//The Hacker

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
Öncelikle Herkese İyi Haftasonları Bu Yazımda "Rot13" (Sezar) Şifreleme Tekniğinden Bahsedicem Olabildiğince Detaya Girmeye Çalışıcam Örnekler Vericem.Rot13 ilk başta bununla başlayıp sizinle diğer şifreleme türlerinide öğrenerek gidicez. Konunun Uzamaması Açısından Başlıyalım.

uQif0I.png

Rot13 Şifreleme Tekniği Nedir ?
uQif0I.png

Rot 13 yani "SEZAR" şifreleme türü. Aslında Sezar şifreleme türü tüm şifreleme tekniklerinin en basitidir. Sezar ile Rot13 şifreleme türü farklı konulardır fakat mantık olarak aynılardır Anlatmak Gerekir İse. Jül Sezar Dünya'daki en etkili liderlerden birisidir kendisi aynı zamanda bir "Yazar ve bir Hatip'tir.(Hatip:Toplum Karşısında Etkili, Düzgün ve Açık Konuşabilen Söylev Yeteneği Güçlü Olan Kişilere Denir.) Jül Sezar birçok savaşa katılmıştır katıldığı savaşlarda önemli bilgileri "Yazar"lığınında verdiği bilgiye sahip olarak "ŞİFRELEME YÖNTEMİ" kullanarak gizlemektedir ve bu şekilde yollamaktadır. Bu şifreleme türünede kendi adını vermiştir "Sezar Şifreleme Tekniği". Peki Nedir Bu "Sezar Şifreleme Tekniği" . Sizin şifrelemek istediğiniz bir kelime var farzedelim misal olarak benim şifrelemek istediğim kelime "Hello Friend" olsun bizim bu kelimeyi şifreleyebilmemiz için bir değer belirlememiz gerekli bu değer bir rakam olmalı ben bu değerimi "5" seçiyorum verdiğimiz değer "5" o halde şifrelemek istediğim kelimedeki her harfi kendi değerinden 5 sonraki harfe taşıyorum. Ve şifrelemek istediğimiz kelime olan "Hello Friend" kelimesi bu hale dönüştü "mjqqt kwnjsi" evet aslında bu kadar basit fakat dikkat etmemiz gereken kısım ben burada "Türk Alfabesi" kullanmıyorum "İngiliz Alfabesi" kullanıyorum. Bu örnekten anlamayanlar için birde görsel bir örnek verelim. Tekrardan Bir kelime seçiyoruz ve yine bir değer seçiyoruz benim kelimem bu sefer bir özel isim "Burak" ve bu sefer "TÜRK Alfabesi" kullanalım. Vericeğim değer ise bu sefer "3" çözümüne geçelim o zaman;
RQsm5e.png

YIVxNO.jpg

RQsm5e.png

bu sefer biz çözelim "Burak" kelimesini harflere ayıralım "b" "u" "r" "a" "k" şimdi her bir harfi keni değerindinden "3" sonraki harfe taşıyalım "b" kendi değerinden 3 sonraki harfe taşıyalım "e" diğer harfe geçelim "e" harfi artık cebimizde
"b"-"e"
"u"-"z"
"r"-"u"
"a"-"d"
"k"-"n"
Heh çok kolaymış diyorsunuzdur hayla fakat Jül Sezar bu kadar basit bir algoritma tutmuş olamaz değil mi ? biraz daha zorlaştıralım o vakit.
Burada biraz kafanız karışabilir olabildiğince anlaşılır yazmaya çalışıcam dediğim gibi biraz daha zorlaştırıcam işleri. Bu sefer bir kelime atıyalım bu sefer göndericeğimiz mesaj
"Türkiye Büyük Millet Meclisi" olucak Atamız "Mustafa Kemal Atatürk" TBBM'yi 1920 yılında açtı konumuzla bağdaştırırsak yani şifrelemeye döker isek;
T-1-U
B-9-I
B-2-Ç
M-0-M
bu kadar bide "Cumhuriyet" kelimesini alalım "Cumhuriyet" Atam'ız Mustafa Kemal Atatürk Önderliğinde 1923 Yılında İlan Edilmiştir. Aynı şekilde bunu yapalım bu sefer daha anlaşılır olması için.
şifresiz C U M H U R İ Y E T
anahtar 1 9 2 3 1 9 2 3 1 9
şifreli Ç D O J Ü A K B F Ç
Artık anlamışsınızdır inşallah öyle umuyorum.Şimdi asıl konumuza geçelim yani "Rot13" aslında yukarıdaki örneklerden sonra anlatmama gerek kalmadı gibi ama yinede anlamayanlar için anlatayım yukarıda da dediğim gibi "Sezar Şifreleme" ve "Rot13" aynı mantıkdadır tek fark değeri siz vermiyorsunuz değer zaten verilmiş değerde isminden anlıyacağınız üzere "13"
İngiliz alfabesi kullanılır genel olarak görselde her harfin kendi değerinden "13" sonraki harfe taşınmış halini görüceksiniz ve birde örnek görüceksiniz.
iHAS1h.jpg

ve birde biz bir örnek çözelim
bu sefer kelimemiz nickim yani "THE HACKER" değerimizde yukarıda da belirttiğim gibi "13" dediğim gibi genel olarak ingiliz alfabesi kullanılır bundan nickimin
Rot13 şifreleme algoritması ile şifrelenmiş hali "GUR UNPXRE" oldu.ayrıca herkesin merak ettiği şey nasıl çözeriz
ROT13 ÇÖZÜMÜ
Aslında Tek Yapıcağınız Şey Yukarıdaki Alfabeyi Kullanarak Çözmek.
Programcılar içinde "ROT13 ŞİFRELEYİCİ" Verelim benim kodlamam değildir vakitim yoktu :( Php ile kodlanmıştır.

Kod:
PHP

<?php
function rot13($sifrelenecek) {
$kaynak = 'abcdefghijklmnopqrstuvwxyzABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW XYZ';
$hedef = 'nopqrstuvwxyzabcdefghijklmNOPQRSTUVWXYZABCDEFGHIJ KLM';
$yenikelime = strtr($sifrelenecek, $kaynak, $hedef);
return $yenikelime;
}

$veri='yakuter';
echo 'Orjinal veri : <b>'.$veri.'</b><br>';
echo 'Şifrelenmiş hali: <b>'.rot13('yakuter').'</b>'; ?>
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
<?php
function rot13($sifrelenecek) {
$kaynak = 'abcdefghijklmnopqrstuvwxyzABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW XYZ';
$hedef = 'nopqrstuvwxyzabcdefghijklmNOPQRSTUVWXYZABCDEFGHIJ KLM';
$yenikelime = strtr($sifrelenecek, $kaynak, $hedef);
return $yenikelime;
}

$veri='yakuter';
echo 'Orjinal veri : <b>'.$veri.'</b><br>';echo 'Şifrelenmiş hali: <b>'.rot13('yakuter').'</b>'; ?>
Konu bu kadardı olabildiğince anlaşılır yazmaya çalıştım inşallah anlamışsınızdır birilerine ufak bi yardımım bile dokunmuşsa ne mutlu bana. Ayrıca Nasıl "Rot13" Şifreleriz Diye Soranlar Var İse https://www.rot13.com/ Bu Linke Girerek Şifrelemeyi Zahmetsiz Yapabilirsiniz Ama Bana Göre Kendi Şifrelemeniz Daha İyi Olucaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Spaax

Uzman üye
9 Ara 2017
1,532
0
Türkiye
hocam çok paylaşıldı bu konular.
artık herkes biliyor.
bit nedir bitlere nasıl ayrılır? bunu heryerde arıyom biliyorsanız bununda konusunu açarmısınız.

'Creative

Kıdemli Üye
16 Mar 2017
3,246
92
hocam çok paylaşıldı bu konular.
artık herkes biliyor.
bit nedir bitlere nasıl ayrılır? bunu heryerde arıyom biliyorsanız bununda konusunu açarmısınız.
Haftaya Açıcağım Konuyu Belirledin :) Güzel Anlatım Bulamadım Tht'de Açayım Dedim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.