Ryzen işlemci ile bellek hız aşırtma rekoru kırıldı!

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,957
0
TURAN
ryzen-islemci-ile-bellek-hiz-asirtma-rekoru-kirildi.jpg


Piyasaya yeni işlemcilerin ve anakartların çıkması ile birlikte, hız aşırtma sevdalıları da yeni ürünleri denemek için sabırsızlanıyordu. Haziran ayında tanıtılan AMD B550 çipset anakartlar, Temmuz ayında satışa sunulmuştu. Özellikle AMD, bellek konusunda daha agresif olduğu için hız aşırtma sevdalıları yeni Ryzen işlemcileri test etmeyi bekliyordu. Son yapılan denemelerde ise, Ryzen işlemci ile birlikte bellek hız aşırtma rekoru kırıldı.

Bu hız aşırtmaların birçoğu uzun kullanım için değil, daha çok limitlerin ne kadar zorlanabileceğini ortaya çıkarmak amacıyla yapılıyor.

Intel, tepe model i9-10900K işlemcisine oldukça güveniyor. Son gelen haberlere göre, Intel Core i9-10900K hız aşırtma rekoru kırdı.

Bellek hız aşırtma rekoru Ryzen işlemci ile birlikte kırıldı

Hız aşırtma uzmanları, her geçen gün yeni donanımların limitlerini test ediyor. Tayvanlı hız aşırtma uzmanı Bianbao XE liderliğindeki ASUS ROG hız aşırtma ekibi, ROG Strix B550-I Gaming anakartı kullanarak yeni bir rekora imza attı. AMD’nin Ryzen 7 4700GE APU işlemcisi kullanılırken, bellek tarafında Crucial Ballistix MAX DDR4 bellekler kullanıldı.

ryzen-islemci-ile-bellek-hiz-asirtma-rekoru-kirildi-1.jpg


Hız aşırtma sonrası 6666 MHz’ye ulaşan Crucial Ballistix MAX DDR4 bellekler, gecikme süreleri tarafında 30-27-27-58-127-1 değerlerini sunabildi. Ekibin belirttiğine göre gecikme hızları, belleklerin frekansını artırmak için bilerek düşürüldü. Bu deneme ile birlikte bellek hız aşırtma rekoru kırılırken, sistemin tamamı sıvı nitrojen ile soğutulmuş durumda.

Merak edenler içinse APU işlemci, 1.5v verilerek 1889 MHz frekansında çalıştırıldı. Ekibin test için mini ITX bir anakart kullanmasının nedeni ise, bu anakartların bellek ve işlemci arasındaki gecikme ve takip sürelerinin daha kısa olmasından kaynaklanıyor. Kullanılan bellekler, 2666 MHz taban frekans hızına sahip. Sisteme güç vermesi için kullanılan PSU ise 500W güce sahip.

https://shiftdelete.net/ryzen-islemci-ile-bellek-hiz-asirtma-rekoru-kirildi
 

erman147

Katılımcı Üye
3 Kas 2013
950
0
YALNIZLIK
Hocam bu mükemmel bir proje fakat bunun çok fazla detayına girmenizi rica ediyorum. Örneğin ram aşırtma rekoru kırıyorlar ama ne yapıyorlar ramin içinde ne var madde olarak ne kullanıyorlar bu içinde kullandıkları madde ne yapıyor taa ramlerin yada işlemcilerin detaylarına fabrikasındaki üretimine kadar giderseniz seri şeklinde mükemmel bir şekilde insanlar bilgilenir ve yararlanır. Teknolojiyi satın almak yerine teknoloji satmaya başlarız diye düşünüyorum. Adamlar ne yapmış demek yerine hımm şunu şunu yapmışlar şöyle olmuş diyerek anlamak Türk milleti adına daha yararlı olucaklar saygılar hocam. :)
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.