Sanal PC'den Rat vb zararlı yazılımlar bulaşır mı?

Efy

Kadim Üye
11 Ara 2015
5,629
5
Öteki Taraf
Hangi işletim sistemini kullanıyorsun ?

Bulaşmaz ama gene de dikkatli ol bulaşma ihtimallini de düşün

Tartışılabilir bir konu aslında

Linux kullan zaten Linux güvenlik anlamında daha iyi rahat olurusun

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara
Ulaşma ihtimali var örneğin sistem de 2 tane aynı biligsayar bir disk'e bağlıysa zaten virüs disk'e bulaşıyor bu sebepten dolayı yayılabilir..

Yok üstad, o disk imajı normal işletim sisteminin işlemeyeceği şekilde, sıkıştırılmış olarak durur. Sadece sanal işletim sistemi işler o dosyaları.

Bulaşmaz. Zaten ondan dolayı trojanları vs. sanal bilgisayarda test ederiz ve kaliteli trojanlar sanal bilgisayarda olduğunu hissedip uslu durur.

Tabii gidip saçma sapan bir sanal bilgisayar sistemi kullanma. VMWare veya VirtualPC gibi bilinenleri kullan.

fcengiz611

Üye
6 Eki 2009
199
0
Yok üstad, o disk imajı normal işletim sisteminin işlemeyeceği şekilde, sıkıştırılmış olarak durur. Sadece sanal işletim sistemi işler o dosyaları.

Bulaşmaz. Zaten ondan dolayı trojanları vs. sanal bilgisayarda test ederiz ve kaliteli trojanlar sanal bilgisayarda olduğunu hissedip uslu durur.

Tabii gidip saçma sapan bir sanal bilgisayar sistemi kullanma. VMWare veya VirtualPC gibi bilinenleri kullan.

sanal makinanın gercek makinadan bir farkı yok virus/worm/trojan bulaşması açısından
sanallaştırmanın amacı donanımları optimal kullanmak olarak özetleyebiliriz
virus bulaşmasına karşı oluşturulmuş teknolojiler değiller.
sanal makina ayrı bir vlanda değil ise yani bridge olarak networke erişebiliyor ise networkte olan bir makinadan bulaşma ihtimali ne kadarsa sanal makinadan bulaşma ihtimalide o kadardır.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara
sanal makinanın gercek makinadan bir farkı yok virus/worm/trojan bulaşması açısından
sanallaştırmanın amacı donanımları optimal kullanmak olarak özetleyebiliriz
virus bulaşmasına karşı oluşturulmuş teknolojiler değiller.
sanal makina ayrı bir vlanda değil ise yani bridge olarak networke erişebiliyor ise networkte olan bir makinadan bulaşma ihtimali ne kadarsa sanal makinadan bulaşma ihtimalide o kadardır.

Süper.. Şimdi hemen herhangi bir sanal bilgisayar aç, sonra hard diskini tara bakalım, çalışabilecek, bulaşabilecek program nerede depolanıyormuş... Hiç bir şey bulamayacaksın.

Sanal bilgisayar sistemleri, sen zorla açmadıkça senin bilgisayarından hiç bir şeyi sanal sisteme paylaşıma açmazlar. E sen özellikle paylaşım açıp/copy paste edip ardından o programı bir de kendi bilgisayarında çalıştırırsan.... o zaman sorun sende oluyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.