SandBox Nedir? SandBox Kurulumu Nasıl Yapılır?

Suskun

Kıdemli Üye
23 Ocak 2012
2,766
679
Germany
4sx426.gif

Bugün arkadaşlar sizlere Sandbox Nedir? Sandbox Kurulumu konu başlıklarını öğreneceğiz. Hiç zaman kaybetmeden konumuza geçelim. İlk once diğer konularımda olduğu gibi başlıkları öğrenelim :)

6OfL8I.gif

Konu Başlıklarımız;

+ Sandbox Nedir?
+ Sandbox Kurumu?

6OfL8I.gif

6s3uiv1.png

Sandbox Nedir?

Windows Sandbox yani Microsoft'un ürünü olan bu Sandbox, tam olarak izole (yalıtılmış) bir sanal alandır. Sandbox zararlı yazılım düşündüğünüz bir dosyayı kullanmakta, indirmekte tereddüt yaşıyorsanız Sandbox ile bu sorunu çözmeye yarıyor. Windows 10 dan sonra Sandbox çıktı. Sandbox geçiçi bir çözümdür tamamn. Sandbox'u açtığınızda ve kapattığınızda indirdiğiniz dosyaları inceledikten sonra kapattınız bir daha açtığınızda o dosya yok oluyor.

6OfL8I.gif

Sandbox Sistem gereksinimleri?
  • Windows 10 Pro veya Enterprise Insider 18305 derlemesi veya üstü
  • AMD64 mimarisi
  • BIOS'ta sanallaştırma özelliklerinin etkinleştirilmesi
  • En az 4 GB RAM (8 GB önerilen)
  • En az 1 GB boş disk alanı (SSD öneriliyor)
  • En az 2 CPU çekirdeği (HyperThreading özellikli 4 çekirdek önerilir)

6OfL8I.gif

Sandbox Kurulumu?

İlk olarak Bilgisayarın yukarıda verdiğim sistem gereksinimlerini karşıladığından emin oluın arkadaşlar. İlk olarak denetim masasına girelim.

ie1wi91.png

Denetim masasına girdikten sonra şöyle bir ekran ile karşılaşıcağız. Ordan programlar'a tıklayın arkadaşlar.

so63tae.png

Bastıktan sonra şöyle bir ekran ile karşılaştık, Sol tarafta bulunan Windows özelliklerini aç veya kapat'a basalım arkadaşlar.

3z3egx2.png

Sonra küçük bir ekran gelecek ordan en aşağı inip. Bazı bilgisayarlarda Windows Sandbox veya Windows Koruma alanı olarak çıkıyor. Bende Windows Koruma Alanı olarak çıktı arkadaşlar o sizde ki kutucukta boştur onu tikleyin ve uygula dedikten sonra karşınıza bir ekran daha çıkıcak orda onu yükleyecek sonra ise bilgisayarı yeniden başlatın diye bir ekran çıkıcak.

c2x7ctx.png

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra yine arama yerine gelerek Windows Sandbox yazarak Sandbox'u açabilirsiniz arkadaşlar. Başta biraz bekliyorsunuz ilk açtığınız için fakat sonra hemen açılıyor. Ben açtım Size onun resmini de göstereyim arkadaşlar.

55zcsi4.jpg

6OfL8I.gif

Sonuç olarak Bugün öğrendik; Bügün SandBox Nedır?, SandBox kurulumu nasıl yapılır gibi başlıkları öğrendik. Buraya kadar okuyan herkese teşekkürlerimi sunarım. Umarım iyi anlatabilmişimdir. Aklınızda soru filan varsa özel mesaj yolu ile bana yazabilirsiniz bir dahaki konuda görüşmek üzere Sevgi ve Saygıyla.

6OfL8I.gif

CckryH.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.