Sarıkamış Harekatı Neden Başarılı Olamadı?-Sorumlusu Kim?

da1m0n

Uzman üye
30 Tem 2016
1,715
10
root@da1m0n:~#
Burada uzun uzun paragraflar yazıp konuyu uzatabilirdim fakat direk konuya giriyorum.Yazı tamamen bana aittir.Hepimize okullarda Sarıkamış Harekatının suçlusu Enver Paşa olarak gösterildi fakat bu yanlış bir bilgi.Enver Paşa vatanı için savaşmış,vatan sever ve başarılı bir komutandır.Fakat günümüzde maalesef insanların çoğu Enver Paşa'yı vatan haini olarak görüyor.Sarıkamış Harekatının başarısız olma sebebi Enver Paşa DEĞİL Hafız Hakkı Bey'dir.Biliyorsunuz savaştan önce planlar belirlenir ve herkesin bu plana uyması gerekir.Enver Paşa'nın plânına göre, Üçüncü Ordu'nun bir kolordusu Allahuekber Dağları'nı geçecek ve Sarıkamış kuşatılacaktı.Hareket çok başarılı şekilde devam ediyordu fakat Hafız Hakkı Bey çok büyük bir hata yaptı.Kaçan Rus birliklerini ''Sarıkamış'a ilk giren olma'' hayaliyle kovaladı.Bu yüzden kuşatma hattı gereksiz yere genişledi.Zaten inanılmaz bir soğuk var ekipmanlarımız yeterli değil askerlerimiz yoruluyor birde bunun üzerine daha uzun bir yoldan dağa tırmandırınca büyük felaket geldi.(Şimdi okuyacağınız kısmı Murat Bardakçı'nın makalesinden alıyorum.)Öncü birliklerimiz Sarıkamış'a girmeyi başardılar ama Ruslar tarafından maalesef yokedildiler ve asıl facia dağlarda yaşandı: Onbinlerce askerimiz soğuktan donarak sonsuz bir uykuya daldı, binlercesi de tifüsten kırıldı. 25 ve 26 Aralık günlerinde vaziyetimiz çok daha kötüleşti ve 3 Ocak'ta artık herşeyin bittiğini anlayan Enver Paşa, Albay Hafız Hakkı Bey'i "Paşa" yapıp Üçüncü Ordu'nun başına geçirdikten sonra Erzurum'a döndü. Hafız Hakkı Paşa da geri çekilme emri verdi ve Sarıkamış harekâtı büyük bir hüzünle noktalandı.(Benim yazıma geri dönebiliriz.)Sarıkamış Harekatı ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan biride şehit olan asker sayımızdır.Sarıkamış'ta 90 bin değil 23 BİN ASKERİMİZ ŞEHİT OLMUŞTUR.90 bin asker diyenler tamamen Enver Paşa'ya karşı propaganda yapıyor ve resmi kaynağı yok.Size bu yazıda çoğu insanın yanlış bildiği Sarıkamış Harekatını açıkladım yorumlarınızı bekliyorum :)

OLXY8z.jpg

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

da1m0n

Uzman üye
30 Tem 2016
1,715
10
root@da1m0n:~#
Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkan Vekili Dük Aleksandroviç Pietroviç Sarıkamış’ta gördüklerine anılarında şöyle yer vermiş:

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda…Allahuekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.”

Ekleme için teşekkürler.

Uchiha Itachi

Yeni üye
18 Mar 2017
46
0
Murat Bardakçı'nın "Hafız Hakkı Paşa'nın Sarıkamış Günlüğü" adlı kitabında Hafız Hakkı Paşa'nın kendi yazdığı bir günlükte ise şu yazmaktadır; 'Yarabbi! Bu felâkete ben sebep oldum, yine ben tamir edeceğim'

Böyle bir ekleme daha yapayım.

Eline sağlık

n3pix

Uzman üye
8 Eyl 2016
1,079
0
Aydın
Murat Bardakçı'nın "Hafız Hakkı Paşa'nın Sarıkamış Günlüğü" adlı kitabında Hafız Hakkı Paşa'nın kendi yazdığı bir günlükte ise şu yazmaktadır; 'Yarabbi! Bu felâkete ben sebep oldum, yine ben tamir edeceğim'

Böyle bir ekleme daha yapayım.

Eline sağlık

Vay be bu gerçekse, çok şaşarım. Peki tamir edebildi mi bari :) ?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.