Satın Alınıp Okunmayan Kitaplar (Yazım)

Rival

Özel Üye
28 Eki 2013
7,264
2
Bir dönemler benim de mağdur olduğum konulardandır. Bir heves ile gittiğim: kitap fuarları, sahaflar ve envai çeşit kitapçılar…

Eskilerde her aldığım kitabı bitirmem gerekirmiş gibi hissederdim. Kitapların bitmelerini kendime görev edinmiştim adeta.Bu konuda Walter Benjamin’in ilginç bir hikayesi var.

Paris’te kendisiyle röportaj yapmaya Benjamin’in evine giden bir muhabir, Benjamin’in çalışma odasında yeni alınmış koli halinde bir çok kitap görür ve biraz alaycı bir şekilde “ tüm bu kitapları okuyabilecek vaktiniz olduğuna inanıyor musunuz?” diye sorar.
Benjamin’de muhabire şöyle cevap verir “kitaplar yalnız okunmak için değil, aynı zamanda birlikte yaşamak içindir de. “

-
-
-
-

Günümüz dünyasında onlarca yeni hastalık ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi Tsundoku’dur. İlk başta hiç bir anlam ifade etmeyen bu kelime Türkçe’de “ kitap satın alıp okumama hastalığı” anlamına gelmekte.

Bu sorunun en büyük düşmanlarından birisinin toplu kitap alma seansları olduğunu düşünüyorum. :) Çoğu zaman koli koli alınan kitaplar olduğu gibi kalmakta. Bir diğer sebep okuyacak vakitleri olmayan insanlar bu eksikliği satın alarak tamamladığını düşünmeleri.

Karl Lagerfeld’in dediği gibi, “Satın aldığınız her kitapla birlikte onu okuyacak zamanı da satın almalısınız”!

Anlaşıldığı üzere bir çok sebepten ötürü bu durum nüksetmekte. Çözüm ne derseniz inanın ben de bilmiyorum. Hala kurtulabilmiş değilim.:) Lakin kitapları tek tek satın almak. Satın alacağımız kitabın arka yüzünü okumak işe yarayacaktır. Son olarak kesinlikle tavsiye üzerine olsun veya popüler kitabı okumuş olalım diye kitap alınmamalı.

Varsın hastalık bu olsun diyelim.Aldığımız kitapları bitirmek dileğiyle.[/COLOR]

Moderatör tarafında düzenlendi:

"Squ4LL

Özel Üye
14 Tem 2009
14,316
6
592
Hocam çok haklısınız. Kitap okumak çok faydalıdır, kelime dağarcığını geliştirmek için çok güzel bir aktivite ama bazı kişiler zevkle okuması yerine kitapları satın alıp okumuyorlar.

Benim görüşüm herkes boş vaktinde kitap okumalı ve kendini geliştirmeli.

Son düzenleme:

goddesofcat

Katılımcı Üye
17 May 2018
661
0
İstanbul
20-25 TL oyuna yatırmak yerine kitap alsaki

1- Kelime hazinemiz zenginleşicek
2- Bilmediklerimizi öğrenicez
3- Empati yeteneğimiz artacak
4- Kişilerle kurduğumuz cümleleri anlamlaştırıcak
5- Türkçe sorunlarımızı bir miktar olsun çözecek
6- Yeni ve eski kelimeleri görmüş olucaz
7- Anlatım bozukluğumuzu gidericek
8- Uzun cümle kurabileceğiz
9- Okurken oruçlu isek vakit geçirecek ve eğlenceli hale getiricek
10- Uykuya yatmadan önce bize huzur vericek

Oyuna yatırırsak sadece bir kaç aylığına o bizde olucak ve oyundan 2 hafta sonra sıkılmayacağımız ne malum ? kitaptan sıkılsak bile atmak yerine başkasına versek en azındn oda bilgilenmiş olur

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
Öncelikle başka siteye yönlendirerek yazının devamı orda demen olmamış pek.

Kitap okumayı çok severim fakat birçok kişinin yakındığı gibi kitap konusunda çok seçiciyimdir ve kitap bulmakta çok zorlanırım. Fakat şu da bi gerçek ki kitabı alma isteği okuma isteğinden fazla olabiliyor :) 2 hafta önce internet üzerinden 5 adet kitap aldım ama hala okumaya fırsatım olmadı :) Kitap boş zamanda okunacak bir şey değildir bence. Kitap okumak için zaman ayırmak gerekir.

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,186
5
579
26
Sakarya
Kitap alıp da okumama hastalığı değil aslında o kişinin hangi katagoriyi sevdiğini bilmemesi örneğin ProHackTr'nin dediği gibi millet ne tür kitap sevdiğini anlayamıyor ben de ilk başlarda öyle alırdım okuyamazdım ta ki tarih kitaplarına gelene kadar insanlar kitap konusun da ne tür kitaplara yoğunlaşacağını anlayamıyorlar ben tarih kitaplarına gelene kadar polisiye den tutun korku romanlarına kadar baktım tarih ve biyografi harici yine ilgimi çekmiyorlar asıl hastalık bu bence hocam :)

нydrαтнαlleѕ

İSTİHBARAT!
8 Ocak 2017
3,209
2
1,446
20-25 TL oyuna yatırmak yerine kitap alsaki

1- Kelime hazinemiz zenginleşicek
2- Bilmediklerimizi öğrenicez
3- Empati yeteneğimiz artacak
4- Kişilerle kurduğumuz cümleleri anlamlaştırıcak
5- Türkçe sorunlarımızı bir miktar olsun çözecek
6- Yeni ve eski kelimeleri görmüş olucaz
7- Anlatım bozukluğumuzu gidericek
8- Uzun cümle kurabileceğiz
9- Okurken oruçlu isek vakit geçirecek ve eğlenceli hale getiricek
10- Uykuya yatmadan önce bize huzur vericek

Oyuna yatırırsak sadece bir kaç aylığına o bizde olucak ve oyundan 2 hafta sonra sıkılmayacağımız ne malum ? kitaptan sıkılsak bile atmak yerine başkasına versek en azındn oda bilgilenmiş olur

Oyun oynarken de bunlar gelişebiliyor
1- kelime haznen
2- küfür haznen
3-hayal gücün
4-yabancı dilin
5-oyuna girerken oluşan sorunları çözmek için uğraşırken Bilgisayar bilginizde artar.

Rival

Özel Üye
28 Eki 2013
7,264
2
Öncelikle başka siteye yönlendirerek yazının devamı orda demen olmamış pek.

Kitap okumayı çok severim fakat birçok kişinin yakındığı gibi kitap konusunda çok seçiciyimdir ve kitap bulmakta çok zorlanırım. Fakat şu da bi gerçek ki kitabı alma isteği okuma isteğinden fazla olabiliyor :) 2 hafta önce internet üzerinden 5 adet kitap aldım ama hala okumaya fırsatım olmadı :) Kitap boş zamanda okunacak bir şey değildir bence. Kitap okumak için zaman ayırmak gerekir.

Yazının tamamı konuda mevcuttur. İsteyenler orjinal yerden okuyabilsin amacıyla linkte bıraktım. Abartmayalım. :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.