Script'te bug bulma.

Bensaw

Üye
24 Ocak 2012
62
0
İstanbul
Selamun aleyküm arkadaşlar.
bugün sizlere scriptlerde bug bulmayı anlatıcam.(SQL)
Bu script'te daha önce bulunmuş exploit-db'den zaten buldum script'i hani boşu boşuna gelip bulunmuş
demeyin sadece anlatım için kullanıyorum.Birde sen konuyu açıyorsun ama 1 tane bile açık bulduğunu görmedik
diyenler ve düşünenler içinde şuanda benim kendime ait buldum 20-30 tane açık var ama yayınlamıyorum.
Graytendril biliyor(gray'dada sağlam şeyler var ona göre :D)Yayınlamamamın nedeni paylaştıkça cılkı çıkıyor.
Adamlar Türk sitelerine index atıyorlar.Yani ben bunu istemiyorum açıkcası bende kalsın :)

Neyse amma konuştum daha başlamadan şimdi öncelikle bizim bulacağımız sql injection bug'ıdir.Yani sql ile ilgili
scipt'teki sql injection açığı.

gCards 1.47 üzerinden göstericem ben.
indirme linki : https://tik.lat/YQuxH
İndiriyoruz ve dosyaları temiz bir yere çıkarıyoruz.

jp9zex.png

Şimdi sql açıkları genelde bu şekilde açığa çıkar bunları bulucaz;
Kod:
<?php
$id= $_GET[’id’];
......................................
$query= "SELECT * FROM users WHERE id= ’ “ .$id." ;"
......................................
?>

Burada ne var filtrelenme yok yani '^+^+&+/%)/ gibi özel karakterlerin filan filtrelenmesi lazım.
Bizde script'te bu tip şeyler arıcaz.

Ben script'teki php dosyalarını notepad ++ ile açıcam.Sizede öneririm iyidir.
Scriptteki dosyalarda arama yapıyoruz.
Bir script'te arıyacaklarımız : $_GET , SELECT * FROM'dur.
Ve getnewsitem.php dosyasında şöyle bir kod çıktı.

sqniaa.png

çıkan kodlarımız bunlar;

Kod:
$newsid = (int) $_GET['newsid'];
$getNewsSQL = "SELECT * from ".$tablePrefix."news WHERE newsid=$newsid";

Açığın bulunduğu dosya bu.
Bulduk şimdi bakıcaz sistemde bu açık nerede acep nerede bulunuyor.
Denemelik sitemiz bu : Florida Holiday eCards

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.