Selenium İde Nedir & İde İle İnstagram Bot //DarkHawk06

DarkHawk06

Uzman üye
12 Şub 2016
1,046
8
Pandora

Selenium Nedir ? Selenium İde Nedir?

Selenium Nedir

Selenium tarayıcı üzerinden test otomasyon yazmamıza yardımcı olan bir araçtır. Bir web sitemiz var ve site üzerinden testler yapmak istiyoruz. Tek tek uğraşmak yerine selenium imdadımıza koşuyor. Örneğin alış veriş sitemiz var ve oradaki butonları tek tek denemek yerine bunu selenium ile çok rahat bir şekilde yapabiliriz.

Selenium Desteklediği Diller

rt4W7M.jpg

Selenium Desteklediği Tarayıcılar

rt6rTN.png

Selenium İde Nedir

Selenium IDE, Firefox ve Chrome ile beraber çalışan bir eklentidir. Web taracıyıda çalışan bir javascript olarak da düşünülebilir. Web taracıyıcı üzerinden yaptığımız tüm hareketleri kaydedip çıktısını verir.

Selenium İde Kurulumu

Sadece eklentiyi kurarak kurulumu yapabiliriz. Tarayıcınıza özel eklenti kurulumunu yapınız.

Fırefox: https://addons.mozilla.org/en-GB/firefox/addon/selenium-ide/
Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/selenium-ide/mooikfkahbdckldjjndioackbalphokd

Ben FireFox ile devam edeceğim.

rtwqBn.png

İşaretlediğim yer ile devam ediyoruz.

rtwAPt.png

Proje Name kısmına proje isminizi giriniz. Ardından OK basınız.

rt0IuM.png

Ben instagramdan anasayfamda olan postları beğenmesi için record etmeye çalışacam. Siz hangi url den ne yapacağınız size kalmış. URL yerine instagramın URL adresini yazıyorum.

rt7WAH.png

Start Recording'e bastığımızda belirlediğimiz Url Adresi tarayıcımızda açılıyor.

rtArT6.png

Bundan sonra ana sayfada aşağıya inerek önüne gelen fotografların üzerine iki kez tıklayarak beğeniyoruz.

rtdEu1.png

Gerekli tuşlara bastıktan sonra stop recording butonuna basıyoruz.

rtdIxR.png

Ve bizden testimize vereceğimiz yeni adı istiyor. Projeye vereceğiniz Adı yazıp OK basınız.

Buradan da kayıt ettiğimiz Recordları oynatabiliriz.

rtd40t.png

Record sorunsuz ana sayfadaki görselleri beğeniyor.

Selenium ide aslında çok fazla özelliği var. Görseller ile bu kadar anlatım oldu. Konumu okuduğunuz için teşekkür ederim. Esen Kalın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.