Shodan nedir nasıl kullanılır

JİTEM

Senior Hunter
31 May 2020
1,621
440
TBMM

turk_hack_team_gif.gif

HWONbG.png

ayrac.png

HWONbG.png

Herkese Selam değerli TurkHackTeam Ailesi bu konumda sizlere Shodandan bahsedecegim ilgisi olanlara faydalı olması dilegim ile konumuza geçelim.

HWONbG.png

oyZUgnFr_400x400.png

HWONbG.png

1-)Shodan nedir ?:
Shodan pasif bilgi toplamanıza yardımcı olan bir web tarayıcısıdır. opera,google,yandex gibi web tarayıcılarından onu ayıran özelligimiz ise internet sayfalarını aramak yerine IP adreslerinde bulunan açık portları vb şeyleri tarayarak kullanılan sistemleri ayırmasıdır. OSİNT toplanmasında yardımcı olan taramalar sayesinde işlerimizi kolaylaştırır. opera,firefox ve google tarayıcıları için yapılan Shodan eklentisi bir nevi shodandaki gibi yardım saglar tabiki web tarayıcısındaki gibi kolaylıklar saglamaz bir nevi tanıtım gibi düşünebilirsiniz. Shodan (Sentient Hyper-Optimized Data Access Network) - (Önsezileri Güçlü En Uygun Veri Erişim Ağı) internete açık bir şekilde sunulan gizli kameralar, SSH protokol sunucuları, internet siteleri, router veya firewall gibi sistemler. SCADA sistemler gibi birsürü sistem üstünden OSİNT yapmak amaçlı kullanılan web tarayıcısı diyebiliriz.

HWONbG.png

6-14.png

HWONbG.png

2-)Kullanılan Alanlar:

1-) Port Taraması
2-) Exploit Taraması
3-) Sistem,Server Taraması
4-) Ülkelere ve şehirlere göre tarama yapabilmesi

HWONbG.png

9k.png

HWONbG.png

3-)Parametreleri :

Country: Belirtilen ülke kodunda filtreleme yapar.
City: Belirtilen şehirde filtreleme yapar.
Geo: Koordinatlarda arama yapar.
Hostname: Hostname yada domaine göre filtreleme yapar.
Net: Özel IP yada subnet içinde filtreleme yapar.
Port: yazılan porta göre filtreleme yapar.
Before / After: Belirtiginiz tarih öncesi yada sonrasında yapılan taramaları filtreler.
Org: Belirtiginiz IP’nin sahibi olan kuruluşa göre filtreleme yapar.
Product: Belirtiginiz ürüne göre filtreleme yapar.
Version: Belirtiginiz versiyona göre filtreleme yapar.

HWONbG.png

images-7.png

HWONbG.png

4-)Nasıl Kullanılır? :
Mesela ben Apache Tomcat kullanılan sistemleri taramak ve bunların zaafiyetlerini öğrenmek istiyorum hemen arama kısmına Apache Tomcat yazıyorum ardından enter ve karşıma çıkan sonuçları inceliyorum :)

lbWryg.jpg

aynı şekilde şöyle bir örnek vereyim sizlere os:windows country:cn org:alibaba product:MySQL port:8080 gibi olabilir mesela bu parametre bizlere ali babanın windowsa kurulu mysqllerini gösterir gibi gibi dork oluşturmak gibi düşünün birebir aynılar bu sayede bir çok sistem bulabilir zaafiyetlerini toplayabilir sonrasında hackleye bilirsiniz dostlar :)

bir örnek daha shodanın sitesinden aldıgım bir örnek:

arama kısmı:
220 kcg.cz FTP server (Version 6.00LS) ready

alınan cevap:

HTTP/1.0 200 OK
Date: Tue, 16 Feb 2010 10:03:04 GMT
Server: Apache/1.3.26 (Unix) AuthMySQL/2.20 PHP/4.1.2 mod_gzip/1.3.19.1a mod_ssl/2.8.9 OpenSSL/0.9.6g
Last-Modified: Wed, 01 Jul 1998 08:51:04 GMT
ETag: "135074-61-3599f878"
Accept-Ranges: bytes
Content-Length: 97
Content-Type: text/http

HWONbG.png

images-8.png

HWONbG.png

Evet değerli TurkHackT Ailesi bu konuda sizlere shodandan bahssettim umarım birşeylerde yardımcı olmuşumdur.

İYİ FORUMLAR İYİ EĞLENCELER İYİ ŞANSLAR :diablo

o0rlM7.gif

HWONbG.png

ayrac.png

HWONbG.png

turk_hack_team_gif.gif

YILDIZ HAN

Yeni üye
28 Nis 2021
25
1
Bozoklar
Ellerinize sağlık efendim. Başarılı ve anlaşılır bir konu olmuş. İyi forumlar ve iyi çalışmalar dilerim...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.