Siber Güvenliğe İlk Adım (DETAYLI ANLATIM)

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,343
Dilim döndüğünce profilimde hack nedir hacker kime denir gibi en başlangıç konulardan başlayıp tane tane anlatıp hem offensive hem defensive eğitimler vermek olacaktır. hack kavramından öte önce mesleğin kendisini anlatma gereği duydum anlatımımı beğenirseniz takip etmeyi unutmayınız, söz verdiğim üzere konu anlatımlarım en temel seviyeden gidebildiği en ileri seviyeye kadar gidecektir. Uzatmandan konuya geçelim...

SİBER GÜVENLİK
a-) SİBER GÜVENLİK NEDİR?
Siber güvenlik, bilgisayar sistemleri, ağlar, cihazlar, programlar ve dijital verilerin kötü niyetli saldırılara, veri kaybına, çalınmaya, manipülasyonuna, kötüye kullanımına, casusluk faaliyetlerine, ve diğer tehditlere karşı korunmasıyla ilgili bir disiplindir. Siber güvenlik, internetin yaygınlaşması ve teknolojideki gelişmelerle birlikte önem kazanmış bir alandır. Siber suçlar, herhangi bir sektörde faaliyet gösteren küçük veya büyük ölçekli herhangi bir organizasyona yönelik olabilir. Siber güvenlik, özellikle finansal hizmetler, sağlık, savunma, enerji, eğitim ve kamu hizmetleri gibi kritik altyapıların korunması için çok önemlidir. Siber güvenlik, bir dizi teknik, yasal ve yönetimsel önlemleri içeren kapsamlı bir disiplindir. Siber güvenlik uzmanları, ağ güvenliği, siber saldırı tespiti ve müdahale, güvenlik açıkları, kimlik doğrulama ve yetkilendirme, veri şifreleme, güvenli yazılım geliştirme ve diğer alanlarda çalışırlar. Siber güvenlik uzmanları, sistemlerin ve ağların güvenliğini sağlamak için önleme, tespit ve müdahale stratejileri geliştirirler. Bu stratejiler, siber saldırıları önleme, siber suçluların tespiti ve cezalandırılması, verilerin şifrelenmesi, güvenli yazılım geliştirme ve diğer teknik yöntemleri içerebilir. Siber güvenlik uzmanları, siber güvenliğin temel kavramlarını anlama, güvenlik açıklarını tespit etme, tehditlere karşı savunma planları geliştirme ve uygulama, ve siber saldırıların etkilerini azaltma konusunda uzmanlaşırlar.
siber-guvenlik-sirketi1-768x301.jpg

b-) PEKİ SİBER GÜVENLİK MESLEĞİNİN GELECEĞİ NEDİR?
Siber güvenlik, günümüzün en hızlı büyüyen ve en önemli sektörlerinden biridir. Dijital dünyada yer alan tüm işletmeler ve kuruluşlar, siber tehditlerle karşı karşıya kalırken, bu tehditlere karşı savunma stratejileri oluşturmak ve uygulamak için siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Siber güvenlik uzmanları, bilgisayar sistemlerini ve ağları güvenli bir şekilde korumak için çeşitli teknolojileri kullanır. Yani sanallaşan dünyada bu düzeni bozan siyah şapkalı bireyler var ise bu düzeni tekrar oluşturması yapılandırması veyahut koruması için beyaz şapkalı hackerlara yani siber güvenlikçilere ihtiyaç oldukça fazladır.

c-) Bir siber güvenlik uzmanının bilmesi gereken teknolojiler nelerdir? :
Tabiki birçok teknolojiye hakim olması gerekir iken yabacı dil veya dillerede meslek öğrenimi ve iş hayatında çok ileri seviyeye çıkartacaktır, Ayrıca Python öğrenilmelimidir sorsuna cevaben evet öğrenilmelidir detaylandırmasını başka bir konuda ele alacağım.
  1. Ağ güvenliği: Ağ güvenliği, bir siber güvenlik uzmanının bilmesi gereken temel teknolojilerden biridir. Ağ güvenliği, ağ trafiğini izleyen ve tehditleri tespit eden güvenlik duvarları, saldırı önleme sistemleri ve ağ güvenlik yazılımları gibi teknolojileri içerir.
  2. Kimlik doğrulama ve yetkilendirme: Bir siber güvenlik uzmanı, kimlik doğrulama ve yetkilendirme teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu teknolojiler, kullanıcıların kimliklerini doğrulama ve sistemlere erişim haklarını belirleme işlevleri sağlar. Örnek olarak, şifreler, biyometrik kimlik doğrulama ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi teknolojiler sayılabilir.
  3. Veri şifreleme: Veri şifreleme, verileri şifreleyerek onları korumaya yarayan teknolojilerdir. Veri şifreleme, özellikle hassas bilgilerin depolanması ve iletilmesi gibi durumlarda önemlidir. Veri şifreleme teknolojileri arasında AES, RSA ve DES gibi algoritmalar yer alır.
  4. Güvenlik açıkları ve zafiyetlerin tespiti: Bir siber güvenlik uzmanı, güvenlik açıkları ve zafiyetleri tespit etmek için kullanılan teknolojileri bilmelidir. Bu teknolojiler, sızma testleri, açık kaynak yazılım tarama araçları ve güvenlik açığı tarama yazılımları gibi araçları içerir.
  5. Siber tehditler: Bir siber güvenlik uzmanı, siber tehditler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu tehditler arasında virüsler, solucanlar, truva atları, fidye yazılımları, kimlik avı saldırıları ve DDoS saldırıları yer alır
E piton ve ingilizce öğren dedin kaynak vermedin teux diyorsanız :) hepsi konu sonunda ekte olacak dert etmeyin...

d-) Herşey iyi hoşta e bu mesleğin maaşları ne alemde?
Baştan söylemem gerekirse yapacağınız hiç bir mesleği parası için yapmayın mutlu oluyorsanız işinizi gerçekten seviyorsanız yapın ancak para bazı insanları motive eder o yüzden konumda yer veriyorum. Siber güvenlik alanında siber güvenlik uzmanlarının maaş skalası, işverenin büyüklüğüne, tecrübe seviyesine, eğitim durumuna ve bulundukları bölgeye göre büyük ölçüde değişebilir. Ancak, bazı kaynaklar ve istatistikler, farklı eğitim seviyelerindeki siber güvenlik uzmanlarının ortalama maaşlarını sunar. Aşağıdaki tablo, siber güvenlik uzmanlarının eğitim durumlarına göre ortalama maaşlarını göstermektedir: ( Farklı Türkçe kaynaklar için kariyer.com adresine göz atabilirsiniz meslek içerisindeki kişilerin bilgileriyle oluşturulmuş istatistiklerdir. )
Eğitim DurumuOrtalama Maaş
Lise Mezunu4,000 - 7,000 TL
Önlisans Mezunu5,000 - 10,000 TL
Lisans Mezunu7,000 - 15,000 TL
Yüksek Lisans Mezunu10,000 - 20,000 TL
Doktora Mezunu15,000 - 30,000 TL
Yukarıdaki tablo, sadece genel bir fikir vermek amacıyla sunulmuştur. Fakat, siber güvenlik uzmanlarının aldığı maaş, işverenin, tecrübe seviyesinin ve diğer faktörlerin yanı sıra, güncel ekonomik koşullara ve piyasaya da bağlıdır. ( Doğruluk Payı çok düşüktür lise mezunu olupta yüksek lisans mezunundan daha bilgin veya daha çok iş bilen arkadaşlar illaki çıkabilir ama dediğim gibi bu bölüm (maaş) bazı arkadaşlara motive olması açısındandır.)

e-) Bu mesleğin dalları nelerdir? Sertifikalarını nerden alacağım?
Bu konuda forumumuz derya deniz forumdan birçok bilgiye ulaşabilirsiniz ki bu sizin için siber güvenliğe uygunluğunuzu da ölçmüş olacaktır araştırmayı sevmiyorsanız bu meslek dalı size göre değildir ancak hızlı bir erişim sağlayabilmeniz açısından Can abi ve ekibi çok iyi açıklamışlar <3 siber-guvenlik-sss/SiberGuvenlik.md at master · LuNiZz/siber-guvenlik-sss

f-) Peki ben bu mesleğe kendimi uygun görüyorum hangi kaynaklardan yararlanabilirim benim için en iyisi ne olur?

Forumdan Yararlanmanızı Şiddetle Tavsiye Ederim... ( )
Siber Güvenlik İçin Kaynak Önerisi;
Developer Roadmaps - roadmap.sh Kendiniz için yol haritası seçmenize olanak sağlar.
Temel Network | Geleceği Yazanlar
Home
Akademi Siber Güvenlik Eğitimleri Mevcut
siber-guvenlik-sss/SikcaSorulanSorular.md at master · LuNiZz/siber-guvenlik-sss
Python İçin Kaynak Önerisi
https://github.com/Asabeneh/30-Days-Of- 30 Günde Python!!
Akademi Piton Eğitimleri Mevcut
İngilizce İçin Kaynak Önerisi
Voscreen - life itself
Ücretsiz dil öğren
Udemy
Eğitim Videoları (KARIŞIK)
Aklınıza takılan bir soru olursa ister dm üzerinden ister konu altından sormayı unutmayınız iyi çalışmalar dilerim - teux

Son düzenleme:

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,343
Eline sağlık :)
Paylaştığın hocalar ; "Can değer , Mehmet , Kemal Bıçakcı " çok kalitelidir extra olarak , Attack hevesiniz varsa Ahmet birkan ile , Ağ bilgi merakınız varsa Cemal Taner hocayı öneririm..
İyi forumlar.
Teşekkür ederim hocam sizi konularımın altında bilgilerinizi paylaşırken görmek gurur verici :) iyi akşamlar dilerim

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,770
Eline sağlık. Kaliteli bir içerik hazırlamışsın.

Eğitim DurumuOrtalama Maaş
Lise Mezunu4,000 - 7,000 TL
Önlisans Mezunu5,000 - 10,000 TL
Lisans Mezunu7,000 - 15,000 TL
Yüksek Lisans Mezunu10,000 - 20,000 TL
Doktora Mezunu15,000 - 30,000 TL
Ancak burası pek doğru bir tablo değil.
4000-5000-7000 tl gibi paralar pek gerçekçi değil :)
Ancak bu 3 alt limit dışında diğerleri doğru sayılır.

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,343
Eline sağlık. Kaliteli bir içerik hazırlamışsın.

Ancak burası pek doğru bir tablo değil.
4000-5000-7000 tl gibi paralar pek gerçekçi değil :)
Ancak bu 3 alt limit dışında diğerleri doğru sayılır.
Evet hocam gerçekçi bir tablo degil biliyorum ancak hani onu alirken söyle dusundum bazi insanlari para motive eder diye düşünerekten yaptim fikriniz icin tesekkur ederim iyi calismalar dilerim

darksideofwww

Katılımcı Üye
28 Tem 2022
915
515
dsowww
Yeni arkadaşlar konu açmak yerine bu tarz konulara bakarak yolunu çizebilir, forum böylece gereksiz konulardan arınır ve insanlar fayda görebilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.