Siber Güvenlik Uzmanlığı Yol Haritası

YerliMrRobot

Yeni üye
25 Haz 2016
20
0
/root
1- Linux
2-Programlama
3-Network (genis bilgi)
4-İşletim sistemleri (geniş bilgi)
5-Veritabanı (geniş bilgi)
6-Web dilleri ve scriptler
7-Krigtografi ve sosyal mühendislik
8-Firewall ve forensis
9-Bilgisayar Donanımı (ic yapinin çalışma şekli temel bilgiler)
10- CEH eğitimi(genel saldiri turleri ve nasil onlem alinacagina dair bilgi sahibi olunmasi icin)
11-Okuduğunu anlayacak kadar Ingilizce(malum Türkçe kaynak yeterli değil)

Kendime çıkartmış olduğum harita bu sekildedir. Bu alanda kariyer kendini gelistirme dusunen arkadaşlar için ideal bir haritadır.

Not: Bazı sitelerden alıntı yapılmıştır. Araştırma yapıldığı takdirde bulunabilir.

ermantos12345625

Yeni üye
22 Haz 2013
16
0
asteğmenim ben lise sondayım ve ileri düzey yazılım görmekteyim fakat bu bankaların güvenlik sorumlusu vs gibi birşey olmak istiyorum mesela kıramıyacağım hiçbir güvenlik olmasın istiyorum bunun için neler öğrenmem gerekiyor ?

YerliMrRobot

Yeni üye
25 Haz 2016
20
0
/root
asteğmenim ben lise sondayım ve ileri düzey yazılım görmekteyim fakat bu bankaların güvenlik sorumlusu vs gibi birşey olmak istiyorum mesela kıramıyacağım hiçbir güvenlik olmasın istiyorum bunun için neler öğrenmem gerekiyor ?

Hiçbir sistem tam güvenli değildir. Bence öncelikle hedefin iyi bir üniversite olsun. Daha sonra siber güvenlik ile alakalı kendini geliştir. Kat etmen gereken çok yol var. Yazılım görmen senin için bir avantaj mutlaka yazılım bilmek gerekli. Bol bol güvenlik ile alakalı kitaplar okuman gerek güncel kalman gerek bu alanda. Paylaşmış olduğum yol haritasındaki konuları iyi bir şekilde bilmen lazım. Öğrenmeye aç biri olmalısın merak etmelisin. Bilgini kötü yönde kullanmamalısın ayrıca etiklik dahilinde.

Eline sağlık.
Aynı şeyler bilgisayar mühendisliği icin gecerli mi?

Bilgisayar Mühendisliğinde geçerli mi derken neyi kast ettiniz. Mühendislik eğitiminde yukarıda bahsettiğim konuların bazılarını ders olarak veriyorlar. Bir bilgisayar mühendisi ise güvenlik alanında çalışmak istiyorsa bu yol haritasını izleyebilir. Bilgisayar Mühendisliği çok spesifik bir alan ( yazılım, güvenlik, sistem,ağlar gibi alt dallara ayrılıyor.). Eğer kişi yazılımcı filan olmak istiyorsa bu kadar konuyu bilmesine gerek yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

CrazyFires

Üye
24 Ağu 2011
216
0
Böyle bir kariyer düşünenlere fikir sağlayacaktır.Ellerine sağlık paylaşım için.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.