Siber Hayalet Olmak!

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)
Şu İnternet Kafeler en iyi siber suç işlenecek yerler diyen araştırmayan insalardan BİR ŞEY ANLAMIYORUM; KANUNLA ARTIK KAFELERDE NETWORK LOGLARI TUTULMAKTADIR YOK ÖYLE ESKİSİ GİBİ; EN İYİ YOL SÜREKLİ KULLANMADIGINIZ Bİ YERİN VE KAMERASI AZ OLAN BİR YERİN WİFİ AĞINI HACKLEMEKTİR bu durumlar polisi bile uğraştırıyor artık ancak log tutulan ve kameraların bol oldugu yerde bunu yapmak saçmalıktır,kameralar ne alaka kardeşim diyeceksiniz ee arkadaşlar bulundugunuz mekana herkes elinde bilgisayarıyla gelmiyor değilmi ?

5651 Sayılı Kanun Maddesinin Amacı:

Kanun maddesi internet erişiminin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu sayede internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde önüne geçilmekle beraber suç unsuru içeren herhangi bir olay sonrasında suçlu ya da sorumluların tespit edilerek suçsuzdan kolayca ayırılmasını sağlamak. Ayrıca kullanıcıların internet üzerinden aldatılmalarını ve yasal içerikte olmayan kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

5651 Sayılı Kanun Maddesi İle İlgili Anlaşılması Gerekenler ?

1. 5651 sayılı kanun maddesi kamu kurumları, özel şirketler ve kullanıcılar için bir öneri niteliği taşımamaktadır. İlgili kanun maddesinin gereklerinin yerine getirilmesi zorunlu kılınmıştır. Kanun maddesini yerine getirmeyen tüm erişim sağlayıcılar için kanuni yaptırımlar söz konusudur. Bunları uyarı, para cezası, hapis, kapatma ve yayından kaldırma gibi sıralayabiliriz.
2. Kanun maddesince alınması istenen tedbirler tamamiyle kullanıcıların çıkarlarını gözetmekte olup, uygulanmadığı takdirde kullanıcıya maddi zararlar açabileceği gibi bu kaybın yanı sıra kamu kurumları ve özel firmalar için prestij kaybına da sebep olabilmektedir.
Yukarıda özet olarak verilen 2 maddeyi inceledikten sonra kanun esasları ile ilgili detaylara bir göz atalım.

Kanun maddesi kimleri kapsamaktadır?

İster ücretli, ister ücretsiz birden fazla kullanıcıya bir veya birden fazla internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurum ve kuruluşları kapsamaktadır. Kanun maddesi kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır ve kapsamları farklılık göstermektedir.

a ) İnternet erişimini hizmet amaçlı veya işlerinin devamlılığını sağlamak için çalışan ya da ziyaretçilerine kullandıran kurum ve kuruluşlar.

Kamu kurumları
Özel şirketler
Hastaneler
Okullar
Alışveriş merkezleri vb. gibi kurumlar
b ) İnternet erişimini kazanç elde etmek amacıyla kullanıcıların hizmetine sunan işletmeler.

İnternet Cafeler
Oteller
Ücretli kullanımın söz konusu olduğu Cafe vb. gibi işletmeler.

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)
şu internet kafeler en iyi siber suç işlenecek yerler diyen araştırmayan insalardan bir şey anlamıyorum; kanunla artık kafelerde network logları tutulmaktadır yok öyle eskisi gibi; en iyi yol sürekli kullanmadıgınız bi yerin ve kamerası az olan bir yerin wifi ağını hacklemektir bu durumlar polisi bile uğraştırıyor artık ancak log tutulan ve kameraların bol oldugu yerde bunu yapmak saçmalıktır,kameralar ne alaka kardeşim diyeceksiniz ee arkadaşlar bulundugunuz mekana herkes elinde bilgisayarıyla gelmiyor değilmi ?

5651 sayılı kanun maddesinin amacı:

Kanun maddesi internet erişiminin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu sayede internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde önüne geçilmekle beraber suç unsuru içeren herhangi bir olay sonrasında suçlu ya da sorumluların tespit edilerek suçsuzdan kolayca ayırılmasını sağlamak. Ayrıca kullanıcıların internet üzerinden aldatılmalarını ve yasal içerikte olmayan kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

5651 sayılı kanun maddesi ile ilgili anlaşılması gerekenler ?

1. 5651 sayılı kanun maddesi kamu kurumları, özel şirketler ve kullanıcılar için bir öneri niteliği taşımamaktadır. Ilgili kanun maddesinin gereklerinin yerine getirilmesi zorunlu kılınmıştır. Kanun maddesini yerine getirmeyen tüm erişim sağlayıcılar için kanuni yaptırımlar söz konusudur. Bunları uyarı, para cezası, hapis, kapatma ve yayından kaldırma gibi sıralayabiliriz.
2. Kanun maddesince alınması istenen tedbirler tamamiyle kullanıcıların çıkarlarını gözetmekte olup, uygulanmadığı takdirde kullanıcıya maddi zararlar açabileceği gibi bu kaybın yanı sıra kamu kurumları ve özel firmalar için prestij kaybına da sebep olabilmektedir.
Yukarıda özet olarak verilen 2 maddeyi inceledikten sonra kanun esasları ile ilgili detaylara bir göz atalım.

Kanun maddesi kimleri kapsamaktadır?

Ister ücretli, ister ücretsiz birden fazla kullanıcıya bir veya birden fazla internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurum ve kuruluşları kapsamaktadır. Kanun maddesi kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır ve kapsamları farklılık göstermektedir.

A ) internet erişimini hizmet amaçlı veya işlerinin devamlılığını sağlamak için çalışan ya da ziyaretçilerine kullandıran kurum ve kuruluşlar.

Kamu kurumları
özel şirketler
hastaneler
okullar
alışveriş merkezleri vb. Gibi kurumlar
b ) internet erişimini kazanç elde etmek amacıyla kullanıcıların hizmetine sunan işletmeler.

Internet cafeler
oteller
ücretli kullanımın söz konusu olduğu cafe vb. Gibi işletmeler.

not:arkadaşlar kamerasız kafe pek kalmadı loglardan bakılarak masayla ilişkilendirilerek polis gelir kapınıza

KoyuAdam

Kadim Üye
5 Şub 2012
5,873
14
Güzel olmuş ama eksik kalmış hocam. Bunlar sizi hayalet yapmaz ama alınması gereken önlemler.

RumeaV

Üye
16 Ağu 2015
142
0
Windows loglarını nasıl kapatacağız ? bunu bile bilmiyorum ya asın beni :D

Ayrıca dedikleriniz sizi tam olarak hayalet yapmıyor sadece büyük oranda gizliyor. Çokta güvenmeyin her şeyi yaptıysanız.

TheGameOweR

Kıdemli Üye
16 May 2013
2,730
0
C://Samsun
Başkasına zarar verdikten sonra saklanmanın ne yararı var ki? O vicdan azabıyla durabilecek insan düşünemiyorum doğrusu...

lckdora

Katılımcı Üye
1 Ocak 2015
851
0
@root/system
Yok Edilmesini İstediğin Dosyayı FileShradder İle Yok Edebilirsin.

Veya GlaryUtilities Pro'nun İçinde Amerikan Savunma Bakanlığının Yapmış Olduğu Bir Dosya Kıyıcı Var Onu Kullana Bilirsin

ya ben anlatamadım yada,iletişimde bozukluk oldu, senin yazdıgına baktım, o sadece suankı dosyaları silmeye yarıyor benım dedıgım ıse şuan gozukmeyen ama recovery de gozuken dosyalar yanı format atmadan oncekı dosyaları sılmek ıstıyorum. suan wise data factory de format oncesı dosyalar gorunuyo, yani onları nası sılcem.

FrezzY*

Katılımcı Üye
3 May 2013
781
8
Uzay
ya ben anlatamadım yada,iletişimde bozukluk oldu, senin yazdıgına baktım, o sadece suankı dosyaları silmeye yarıyor benım dedıgım ıse şuan gozukmeyen ama recovery de gozuken dosyalar yanı format atmadan oncekı dosyaları sılmek ıstıyorum. suan wise data factory de format oncesı dosyalar gorunuyo, yani onları nası sılcem.

HDShredder 4 HardDisk'e Elveda De :D Hiç Bir Bilgi Geri Getirilemez

24 Eki 2015
224
0
Türkiye
Ellerine Sağlık Ben Pek Anlamadım ama :D Allah razı olsun mac değiştir falan çok ilgimi çekti size tavsiyem aircrack ile değiştirin

lostdinar

Uzman üye
24 Eki 2015
1,143
0
I was lost
Format atmak yeterli olmayabilir çünkü verileriniz kurtarılırsa yanarsınız.En iyisi SD karta linux tails kurarak ayrıca konuda bahsedilenleri yaparak korunmak.Polis kapıya geldiği anda çakmakla SD kartı yakarsınız veya bir yere saklarsınız.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.