Sigarayı Bırakmam Gerektiğini Düşünüyorum

SonKuvveT

Üye
9 Mar 2016
233
0
Merhabalar 22 yaşındayım tam tamına günde ortalama 2.5 paket sigara içiyorum artık vucuduma ve bana verdiği zararların farkındayım sürekli halsizlik iştahsızlık vb. şeylerden bıktım ve artık bir nokta koymak istiyorum bunun nedenide bugün yaşadıgım bir sorundan dolayı.
Normalde 1.5 paket sigara içerken hiç bir sorun yaşamıyorken son 1 yıldır 2.5 paket sigara içiyorum ve bugün sesimin artık boğuk ve hiç net çıkmadıgının farkına vardım ve artık sesimde hiç iyiye gitmiyor artık bir son vermek istiyorum sesim bildiğiniz borazan gibi hırıltılı çıkıyor bunun sigaradan kaynaklandıgını düşünüyorum ve noktayı koyuyorum bana tafsiyede ve öneride bulunabilecek arkadaşlar vardır umarım bekliyorum önerilerinizi.
Ve son olarak sorum şudurki bu sesimin bozuklugunu nasıl düzeltebilirim hangi yollarla :RpS_cursing: ?

Criminal^

Uzman üye
22 Eki 2014
1,154
2
Tokyo
Hocam sanırım sesinizi ballı süt, pekmez gibi ürünlerle düzeltebilirsiniz. Ve Sigarayı bırakmak için önce kafanıza bitirmelisiniz ki sanrıım siz bu aşamayı çoktan halletmişsiniz. Sigara paketini gözününüzün önünde tutmamak bile sigara içme isteğinizi azaltır. Canınız sigara çektiğinde kafanızı dağıtın ve başka işlerle meşgul olun. Yine de aklınızdan çıkmıyorsa 1 tane yakabilirsiniz ama bu şekilde azaltmalısınız yani 10 dakikada bir aklıma geldi karşı koyamıyorum içmem lazım gibi bir davranış sergilememniz gereklidir. Giderek azaltın ve belli bir yerden sonra keyif sigarası gibi düşünün. Ya da ağır(acı) sigara içerseniz 1-2 kez bu sefer sigara içme isteğiniz de azalır. Unutmayın ki beden sizin bedeniniz ve siz istemediğiniz sürece hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Sigara içmek de bunlardan biri.

IMP4L4

Uzman üye
24 Eyl 2016
1,356
2
-- Bilmen Gereken Ayetler --

> İşte O Peygamber onlara temiz ve güzel şeyleri helal pis ve zararlış eyleri haram kılar. Araf 157

> Malını gereksiz yere saçıp savurma. Zira böylesine saçıp savuranlar şetanların dostlarındandır. Şeytan Rabbine karşı çok nankördür. İsrâ 26- 27

> Fakat israf etmeyin: Çünkü ALLAH israf edenleri sevmez " Enam 141

> Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. (Bakara 195)

> Ve kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz ALLAH sizi çok esirgeyicidir (Nisa 29)

Benim öz yorumum, Allah'a dua et. Tövbe et. Allah nasip eder bırakmanı.

Sen yeterki dua et. Herşey senin için daha güzel olur İnşAllah

Ek Olarak, namaz vakitlerini takip edersen , dua okursan , zikir çekersen , Kuran okursan vb.

O zaman; zamanın çok hızlı geçer ve sigara içmeye vaktin kalmaz.

Zaten Peygamber Efendimizin sünnetleri arasında;

- Boş vakit harcamamak vardır.

Ama sen sigara içerek boş vakit harcamaktasın.

Kolay gelsin.

ÖM den bu konu hakkında bişeyler öğrenmek istersen veya bişeye ihtiyacın olursa yazabilirsin.

-- Ek olarak --

Babam 25 yıl içti. Sonra bir hastalık geçirip hastaneye gittiğinde Doktor sigarayı bırak ya da öl dedi.

Çıkışta babam paketi çöpe attı. O gün bugündür içmemekte.

Ama önemli olan geç olmadan bırakmak

Son düzenleme:

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13
Hocam Valla Hava İçin Sigara İçenler Var.
Neresi Havalı Anlamadım.
Hayatım Boyunca Hiç Sigara İçmedim.
Gripten Başka Hastalık Geçirmedim.
Bağımlılık Yapar Ama Elini Sürmeyeceksin.
Gün Boyunca O Bağımlılık Gider.

kadiryigit3

Uzman üye
29 Ocak 2016
1,309
0
Merhabalar 22 yaşındayım tam tamına günde ortalama 2.5 paket sigara içiyorum artık vucuduma ve bana verdiği zararların farkındayım sürekli halsizlik iştahsızlık vb. şeylerden bıktım ve artık bir nokta koymak istiyorum bunun nedenide bugün yaşadıgım bir sorundan dolayı.
Normalde 1.5 paket sigara içerken hiç bir sorun yaşamıyorken son 1 yıldır 2.5 paket sigara içiyorum ve bugün sesimin artık boğuk ve hiç net çıkmadıgının farkına vardım ve artık sesimde hiç iyiye gitmiyor artık bir son vermek istiyorum sesim bildiğiniz borazan gibi hırıltılı çıkıyor bunun sigaradan kaynaklandıgını düşünüyorum ve noktayı koyuyorum bana tafsiyede ve öneride bulunabilecek arkadaşlar vardır umarım bekliyorum önerilerinizi.
Ve son olarak sorum şudurki bu sesimin bozuklugunu nasıl düzeltebilirim hangi yollarla :RpS_cursing: ?

Güzel abim aramızda 3 yaş var bende 15 yaşımda lise ortamı yüzünden başlamıştım günde 1 paket içerdim ilk başta hiç etkisi yok ve çok zevk veriyo arkadaşlarla içince havayada giriyoduk ama sonra o gırtlak kanseri falan olan adamlar varya deliyolar biçiyolar boğazlarını onlar gibi bende olabilirdim diye düşündüm o gün bugündür içmiyorum
öneri : her aklına geldiğinde hemen unutmaya çalış git başka birşeyle uğraş bi süre sonra sende istemezsin sigara yani bende işe yaradı

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.