Windows Sistemim Çok Ağır Sebebi Ne Olabilir ?

6 Mar 2021
75
0
İyi günler
2 gb ram, intel i3 4 çekirdekli 2.9ghz işlemci, directx sürümü 11
masaüstü bilgisayarda windows 7 64 bit yüklü. 3 yıl oldu hemen hemen kullanmayalı ama geçenlerde tekrar açtım baktım çekilecek dert gibi değil. Bırakın program çalışırken kasmasını microsoft hariç tüm programları kaldırdığımda bile sistemin bir klasörünü açması birkaç dakikayı bulabiliyor. Eskiden böyle değildi. Hatta görev yöneticisinden kontrol ediyorum sürekli ama cpu kullanımı % 4, 5'lerde hep. Ram kullanımı da %30'un üstüne çıkınca kasmaya başlıyor. Ram takviyesi yapacağım yapmasına da ben sorunun ramda olduğunu sanmıyorum çünkü dediğim gibi ram ve işlemci çok az kullanıldığında bile kasmaya başlıyor. Başlamadaki bütün programları da durdurdum hatta tema hizmetlerine kadar birçok hizmeti durdurup otomatikten elle başlatmaya ayarladım ama sonuç vermedi. Birkaç program da çalıştırdım bilgisayarı temizlemek için ama o da işe yaramadı. Bir fikri olan var mı, formatla düzelir mi ne diyorsunuz? Ya da sistemi windows 8-10'a yükseltmek çare olur mu en azından ram takviyesinden sonra?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Khanctor

Katılımcı Üye
30 Ocak 2016
506
11
205
İndex
Cevap: Sistem çok ağır ama sebebini bulamadım.

Eski masaüstü bilgisayarımı çalıştırmaya kalktığımda bende bu durumla karşılaştım.

- Windows 8 'e yükselttim. Eskisi kadar yavaş ve ağır değildi fakat Wifi için kullandığım cihaz windows 8'e uyumlu olmadığından win7 starter'da döndüm. Şimdi biraz daha hızlı.

Win8' e yükseltip ram takviyesi yaparsan sorunun büyük ölçüde çözüleceğini düşünüyorum

11 Ağu 2018
92
3
Chigwell

HDD' ye baktırmanızı öneririm veyahut bilgisiyarın bios güncellemesi vb updateleri yaparak çözüme gidebilirsiniz, Hayırlı forumlar sorunuz olursa çekinmeyin.

Ariss

Kıdemli Üye
8 Mar 2016
4,583
1
114
uzay

HDD yerine SSD alırsan sorunun düzelebilir. Harici olarak 2GB ram çok az. Kasası gayet doğal.

Palasort

Üye
2 Mar 2021
75
0

Öncelikle selamün aleyküm sizin HDD çok eski olabilir o zaman kasmalar çok olur en iyisi kasanın içini güzelce temizle ve yeni sdd ve ram al sonra format at o zaman emin ol farkı göreceksin.

masonz

Uzman üye
12 Ocak 2021
1,283
11
222
Tek Başına Bir Teşkilat

Merhaba hdd veya ssd kullanıyorsanız sağlık durumunu kontrol etmenizi öneririm onun
yanı sıra sıfır bir ram almanızı tavsiye ederim aynı şekilde üstüne format atmanız yeterli olacaktır.

remcan77

Yeni üye
20 Kas 2019
24
0
Mağara

Selamlar, gerekli cevaplar verilmiş ancak aklınızın bir köşesinde kalması için şunu söyleyim, windowsun kurulu olduğu diskte en azından 10-20 GB boşluk olduğundan emin olun, disk ne kadar dolu olursa işletim sisteminin çalışması o kadar yavaşlar.

Bonus olarak RAMrush programını yüklemenizi öneriyorum. Piyasada bir sürü buna benzer program var ancak bunu diğerlerinden ayıran özellik abidik gubidik, formdan forma atlayan arayüzünün olmayışı ve tek tıkla saniyeler içinde gereksiz ram kullanımını azaltması. Linki bırakıyorum:

https://www.fcleaner.com/ramrush.htm

Kolay gelsin :)

Son düzenleme:
6 Mar 2021
75
0

remcan77
Bilgisayar toplam 512 gb alana sahip ancak 80 gb bile kullanılmıyor. Sorunun burdan kaynaklandığını düşünmüyorum. Arkadaşların söylediklerini tek tek deneyeceğim sorun çözülünce buraya yazarım tekrar.

ms8un

Üye
10 Mar 2021
92
0

İyi günler
masaüstü bilgisayarda windows 7 64 bit yüklü. 3 yıl oldu hemen hemen kullanmayalı ama geçenlerde tekrar açtım baktım çekilecek dert gibi değil. Bırakın program çalışırken kasmasını microsoft hariç tüm programları kaldırdığımda bile sistemin bir klasörünü açması birkaç dakikayı bulabiliyor. Eskiden böyle değildi. Hatta görev yöneticisinden kontrol ediyorum sürekli ama cpu kullanımı % 4, 5'lerde hep. Ram kullanımı da %30'un üstüne çıkınca kasmaya başlıyor. Ram takviyesi yapacağım yapmasına da ben sorunun ramda olduğunu sanmıyorum çünkü dediğim gibi ram ve işlemci çok az kullanıldığında bile kasmaya başlıyor. Başlamadaki bütün programları da durdurdum hatta tema hizmetlerine kadar birçok hizmeti durdurup otomatikten elle başlatmaya ayarladım ama sonuç vermedi. Birkaç program da çalıştırdım bilgisayarı temizlemek için ama o da işe yaramadı. Bir fikri olan var mı, formatla düzelir mi ne diyorsunuz? Ya da sistemi windows 8-10'a yükseltmek çare olur mu en azından ram takviyesinden sonra?
RAM takviyesi lazım kesinlikle. Bir de format atarsanız daha iyi olur. Ayrıca depolama alanı için de ekleme gerekebilir.

Kolay Gelsin

Jaime Lannister

Kıdemli Üye
1 Ara 2020
3,691
32
808
Casterly Rock

İyi günler

Merhaba, format atın windows 10'a geçin ram ssd takviyesi yapın.

S_w_o_R_d

Uzman üye
17 Eki 2020
1,914
3
183
Neptün

Merhabalar, ram'i yükselttikten sonra öncelikle sağlam bir virüs taraması yapmanızı, ardından da format atmanızı öneririm.

İyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.