Sitemdeki dosyalar silindi !

aleeted

Katılımcı Üye
17 Eyl 2008
328
0
42
Earth
Merhaba arkadaşlar,

müşterime yapmış olduğum e-ticaret sitesindeki dizinde bulunan bütün dosyalar silindi. Nasıl silindi bende bilmiyorum. Bir sürü firmanın dizinleri tek hostinge, senelerdir sorunsuz bir şekilde kullanıyorum. Yani bu e-ticaret dizinine ulaşan kişi, bütün domainlerin dizinlerine ulaşmış demektir.

şifrem öyle kolay kırılacak bir şifre değil, 21 karakterli irili ufaklı şekilli şekilsiz bir şifrem var.

işin ilginci, her hafta yedek alırım bütün domainler için, yedekten siteyi yüklediğim zaman site stabil çalışıyor ama resimler yok.

ancak resimler dizin içinde mevcut, kafayı yemek üzereyim az kaldı.

1. sorum bu dosyalar nasıl silindi?
2. silen biri mi var ya da bir açık mı buldu da sildi?
3. eğer sildiyse, neden sildi ve diğer domainlerin dizinlerine neden dokunmadı?
4. sitede SSL sertifikası mevcut, nasıl müdahale edebilir?
5. silinen dosyaları geri getirebilir miyim?
6. bu gibi durumlarda ne yapmam gerekir?

hosting firmam ile görüştüm. herhangi bir saldırı tespit edememişler ya da bana canlı destekten yazan eleman gecenin bir yarısı olduğu için bir şeyden anladığı yok gibi geldi.

hosting firmam hostgator

yaklaşık 10 senedir kullanıyorum bu firmayı bu güne kadar hiç bir sorun ile karşılaşmamıştım.

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Teşekkürler.

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
1. sorunun cevabı şu hostingin ile alakalı olabilir. Dosyaların kayba uğramiş olabilir makina hata vermiş olabilir yada yedeğe dönmüş olabilirler vs. birçok olasılık var. Yada hack e maruz kalmiştir fakat bana daha çok hosting ile ilgili bir durum gibi geldi. Bir de kendi başima bir kere gelmişti. Dosyaları başka bir dizine taşıma sırasında internetin kesilmesi dosyaların kaybına neden olmutşu. O sırada transfer yapip yapmadğını bilmiyorum ama olabilir. Diğer sorularının cevabını siteyi görmeden birşey diyemem :) Resimlerin görüntülenmemesi çerezlerden vs olabilir yada resimler varsa css sorunu olabilir siteyi özelden atarsan daha çok yardımcı olabilirim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.