Sizce insanlar eşitmi doğar

nemesis112

Üye
9 Eki 2012
58
0
çanakkale
Dün edebiyat hocamızla tartıştım bu konuyu, ben insanların eşit doğduğunu düşünüyorum o da eşit yaratılmadığımızı söylüyo. Bildiğiniz ve düşündüğünüz şeyleri lütfen paylaşır mısınız ? :confused:

ALcatraz'

Kıdemli Üye
30 May 2013
4,338
4
İstanbul
1.Konu yeri yardım merkezi.
2.Bütün insanlar eşit doğmaz !

Çünkü delisi var akıllıısı var amma velakin.
Özürlü bireyler hariç her insan eşit doğar.
Çünkü hepsine aynı akıl aynı göz aynı kulak aynı organlardan verilmiştir.
Sadece ' insanın ilerlediği zamanlarda aklını nasıl kullanırsa ya düşer ya yükselir ;)

TheSLaYe®

Kıdemli Üye
25 Tem 2013
2,469
1
K.Maraş
Kardeşim Yücel ALLAH(c.c) Her İnsanı Donanım bakımından Aynı yaratmıştır senin 2 gözün kulağın ayağın kolun varsa diğerininkide öyle ama bunu Kötü yönlerde Kullanan İyi YÖnlerde Kullanan var İlk Doğduğunda Herkes Eşittir ama Zamanla Herşey değişir davranış bakımından vesayire

vlkn1907

Katılımcı Üye
30 Kas 2011
296
0
anca hiçbir insan eşit yaratılmıyor bir çocuk fakir bir ailede dünyaya gelip kötü bir hayat sürer diğeri zengin bir ailede dünyaya gelir rahat bir hayat sürer eşit değil

CruiserVaqabond

Uzman üye
23 Haz 2013
1,295
0
Adana
Esitdoqmazlar cunku biri hindistanda fakirlik icinde dieri amerkida krallar gibi
Fakir bebesi zengin kopeginin icti sutu bulamıyosa .....

Kardeşim senin o dediğin insanoğlunun nankörlüğünden kaynaklanan birşey.
Peygamber Efendimizin (S.a) Dönemi ile ilgili neden böyle bir duyum veya anlatım yok ? Çünkü o zamanın insanları dinine bağlı, Şükretmesini bilen insanlardı..
Gel gör ki günümüzdeki insanlar herşeyin fazlasını istiyor,Gözü doymuyor..
Durum o ki bu yaptığın yorumun, arkadaşın sorusuyla hiç alakası yok..

nemesis112

Üye
9 Eki 2012
58
0
çanakkale
Çok teşekkürler beyler evet aslında birazda bakış açısıyla ilgili. Dinsel olarak ayetlerde farklı farklı yorumlanmış . Ama ben "insanlar farklı doğar" kavramını tembel insanların (farklı doğar diyenler üstüne alınmasın sakın !!) bir bahanesi olarak görüyorum. Evet bir çocuk fakirlik içinde büyüyebilir ama büyüyünce bütün insanlardan zenginde olabilir.Bütün insanların eşit doğduğuna ama farklı öldüğüne inanıyorum.

jsf

Üye
12 Nis 2012
234
0
konuya su 3 yonden bakabiliriz;
fiziksel
maddi
manevi

insanlar fiziksel ve maddi imkanlar acisindan farkli dogarlar bunun icine kaderde dahildir herkesin kaderi farklidir cunku burasi bir imtahan dunyasi ve herkesin herseyi ayni olsaydi imtahanin sirri olmazdi. ote yandan manevi olarak herkes Allah katinda esit dogar ve ailesi ister hiristiyan ister yahudi isterse budist olsun her bebek islam fitrati uzerine dogar sordugun esitlik ve farklilik bunlardir.

esvedahval

Üye
16 Eki 2011
103
0
Başkent
1. olarak "la" gibi kelimeler kullanmazsan sevinirim. Seni okuyan insanların ne olduğunu kim olduğunu bilmiyorsun. Bu güncel hayatın içinde geçerlidir.
2. olarak Allah her insanla ruhu anne karnına girmeden önce bir anlaşma yapar.
3. olarak her insan eşit yaratılmıştır. İradesi Allah isteğiyle kontrol edilemeyenler dışında zengini, fakiri, engellisi, sağlıklısı... Çünkü bu saydığım insanlara irade verilmiştir ve kadercilik denilen şey zannedildiği gibi değildir. Allah'ın gücü, ilmi ve kudreti o kadar sonsuzdur ki; sen yaptıklarınla,attığın adımla, aldığın nefesle geri kalan bütün ömrünü şekillendirirsin.

Bunları uzatmak mümkündür. Kur'an-ı Kerim. Sadece oku ve anla. Yorumlama tekrar oku. Okudukça, anladıkça herşeyi göreceksin. Teşekkür ederim...

nemesis112

Üye
9 Eki 2012
58
0
çanakkale
1. olarak "la" gibi kelimeler kullanmazsan sevinirim. Seni okuyan insanların ne olduğunu kim olduğunu bilmiyorsun. Bu güncel hayatın içinde geçerlidir.
2. olarak Allah her insanla ruhu anne karnına girmeden önce bir anlaşma yapar.
3. olarak her insan eşit yaratılmıştır. İradesi Allah isteğiyle kontrol edilemeyenler dışında zengini, fakiri, engellisi, sağlıklısı... Çünkü bu saydığım insanlara irade verilmiştir ve kadercilik denilen şey zannedildiği gibi değildir. Allah'ın gücü, ilmi ve kudreti o kadar sonsuzdur ki; sen yaptıklarınla,attığın adımla, aldığın nefesle geri kalan bütün ömrünü şekillendirirsin.

Bunları uzatmak mümkündür. Kur'an-ı Kerim. Sadece oku ve anla. Yorumlama tekrar oku. Okudukça, anladıkça herşeyi göreceksin. Teşekkür ederim...

" la " dan dolayı özür dilerim şive alışkanlıkları

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.