Sizce insanlar eşitmi doğar

nemesis112

Üye
9 Eki 2012
58
0
çanakkale
Dün edebiyat hocamızla tartıştım bu konuyu, ben insanların eşit doğduğunu düşünüyorum o da eşit yaratılmadığımızı söylüyo. Bildiğiniz ve düşündüğünüz şeyleri lütfen paylaşır mısınız ? :confused:

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Her insan eşit doğar birinin hindistanda fakır diğerinin amerıka da krallar gıbı yasadıgını soylemıs bir üye ama onun bu konuyla alakası yok adamın babası zamanında ıyı kazanmıstır dunyaya gelende bundan nasıplenır kımse trılyoner dogmaz sadece babasından akrabasının sayesınde dogduktan (sonra) mılyoner olabılır herkez esıt dogar bana sorarsanız.

nemesis112

Üye
9 Eki 2012
58
0
çanakkale
Hepsi birbirini tamamlıyor aslında .Adam insanların eşit doğduğuna inanıp çalışıp zengin olursa onun oğluda hayatı içererisinde zengin olur.Ama insanlar farklı doğar benim yeteneğim yoksa ben napayım dersen zaten %80 fakir olursun.(Şahsa yönelik bi durum yok sadece düşündüklerimi savunuyorum)

JackSprow

Uzman üye
21 Tem 2013
1,566
0
Komsu Sitedn
Her insan eşit doğar birinin hindistanda fakır diğerinin amerıka da krallar gıbı yasadıgını soylemıs bir üye ama onun bu konuyla alakası yok adamın babası zamanında ıyı kazanmıstır dunyaya gelende bundan nasıplenır kımse trılyoner dogmaz sadece babasından akrabasının sayesınde dogduktan (sonra) mılyoner olabılır herkez esıt dogar bana sorarsanız.

Fakir bebegini icemedigi sütü zengin köpegi icemiyorsa bu dünyada adalet yoktur.Eger ki adam zekatını vb. veriyorsa gönlü rahat olsun .

JackSprow

Uzman üye
21 Tem 2013
1,566
0
Komsu Sitedn
sen post kasıyorsun konu ihbar

İlk oncelilkle ;
1 Adam yardım merkezine sorusunu sormus insanlar esit dogarmi diye? Konu ihbar derken bir dusun
2 Asıl sen post kasıyorsun derken bir düsün bakalım bu adam acaba dogrumu konusuyo diye cünkü konu yeri yanlis dediginde bn düsündüm Bana önyargili cümlelerle gelme
3 Konu altına konu kirliligi icin bir sey yazma flood yapma lütfen !

ShooterLens

Uzman üye
2 Haz 2013
1,362
0
Her insanın zekası farklıdır,akıllısı vardır delisi vardır,özürlüsü vardır özürsüzü vardır,ekmek bulanı vardır,ekmek bulamıyanı vardır,sevileni vardır sevilmeyeni vardır,inananı vardır inanmayanı vardır,insan olanı vardır insan olmayanı vardır,fakir olanı vardır ferrariyle gezeni vardıri,bu foruma gireni vardır bilgisayarı olmayıpta bu foruma girmeyeni vardır...

ßyWick

Uzman üye
13 Eyl 2012
1,960
2
26
Nereye
bence her insan eşit doğmaz fiziksel olarak da çevresel maddi v.b olarakta en basit örnek sen 4 kg doğmuşsundur ben 3.8 kg benim ailem zengindir senin değil ben beyazım sen zenci gibi gibi bi çok örnek verilebilir... ama bizi biz yapan zaten farklılıklarımızdır :)

ShooterLens

Uzman üye
2 Haz 2013
1,362
0
bence her insan eşit doğmaz fiziksel olarak da çevresel maddi v.b olarakta en basit örnek sen 4 kg doğmuşsundur ben 3.8 kg benim ailem zengindir senin değil ben beyazım sen zenci gibi gibi bi çok örnek verilebilir... ama bizi biz yapan zaten farklılıklarımızdır :)

Ben fakir olayım,özürlü doğayım,***rım öyle farklılığa :)

ahmetziya313

Katılımcı Üye
20 Eki 2012
977
1
Öncelikle insanlar eşit yaratılmamıştır bunun hikmeti şöyledir;
İnsanın yaratılış gayesi bilinmeyince, dünyadaki hadiselerin sebebi anlaşılamaz.

Dünya zevk için yaratılmadı. Ahiret ise, ebedi mükafat ve ceza yeridir. Dünya, ahiretin imtihan yeridir. Herkes her bakımdan eşit olsa imtihanın manası kalmaz, iyi ile kötü ayrılmazdı. Allahü teâlânın emir ve yasaklarına uymakla çeşitli sıkıntılar çekilecek, itaat edenle, isyan eden, birbirinden ayrılacaktır.

İnsan cansız varlık gibi, ot veya hayvan gibi değil, kulluk, imtihan için yaratılmıştır.İnsan, ihtiyaçsız yaratılsaydı, imtihan ve dünya manasız olurdu. İnsanların, hayvanların ve kainattaki canlı, cansız diğer yaratıkların hareketleri, akılları durdurucu sistemleri incelenince, her şeye gücü yeten Rabbimizin dünyayı maksatsız yarattığı düşünülemez.

İmam-ı Rabbani hazretleri bunun çeşitli sebeplerini anlatmaktadır. Bunlardan biri şöyle:
(İnsanlar, dünyada, birkaç gün dert çekmeselerdi, Cennetin sonsuz lezzetlerinin kıymetini anlamazlar, ebedi sıhhat ve afiyet nimetlerinin kıymetini bilmezlerdi. Açlık çekmeyen yemeğin lezzetini anlamaz. Acı çekmeyen rahatlığın kıymetini bilmez.)

İyinin kıymeti, kötü ile bilinir. Herkes iyi olunca, iyinin kıymeti kalmaz. Çirkinlik olmayınca, güzellik anlaşılmaz.

Bir kimse, okuyup her bakımdan mükemmel bir insan olmak ister. Herkes aynı olursa, kim kimden üstün olacaktır?

Her hususta eşitliğin zararları sayılamayacak kadar çoktur. Onun için Allahü teâlâ, her şeyi hikmetli ve adaletli yaratmıştır. Adalet olunca işler düzgün yürür. Mesela beş parmağın beşi de aynı olsaydı, baş parmak diğerlerinin arasında olsaydı, bugünkü kadar verimli iş yapılamaz, büyük eksiklik olurdu.

Adaletli yaratılmak, eşit yaratılmakla mukayese bile edilmez. Aynı ana-babadan, zekaları, kabiliyetleri farklı çocukların yaratılması, milyarlarca insanın birbirine benzememesi, Yaratıcının kudretinin sonsuzluğunu göstermektedir.

Eğer herkes, Allahü teâlânın emrine uyup, hakkına razı olur, imtihanı kazanmaya çalışırsa, dünya ve ahiret saadetine kavuşur.

ahmetet

Üye
10 Eyl 2012
195
0
İzmir
Her insan eşit doğar kimisi matematikte devrim yaratır, kimisi müzikte devrim yaratır kimisi engelli doğar sağlıklı bir insanın yapamadıklarını yapar , kimisi normal doğar ama pek bir şey yapamaz ama ne olursa olsun herkes eşit doğar zaten adaleti sorgulamak yanlış çünkü bizim aklımız Allahın belirlediği adalete pek ermez :) ayrıca ALCATRAZ özürlü değil !, engelli.

Pro-Fesor

Uzman üye
10 May 2010
1,790
0
Ankara
Göreceli bir kavramdır ve hangi konuda baktıgınıza baglı mesela her insanın zekası dogarken eşittir fakat o kullanıma baglı olarak gelişebilecegine bir örnek verebilirim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.