Sizce Linux neden Türkiye'de popüler değil?

alaboratuna

Yeni üye
28 Nis 2023
46
20
los pollos hermanos
Yaptığım hatalardan sonra kendimi "beyinsiz" diye suçladım ve sonra kendimi avutmak için, TikTok'daki bilgisayar konusunda hiçbir şey bilmeyen lamerlar aklıma geldi. (Not: buradaki lamerların hiçbirine hakaret etmedim) "Linux Türkçe" yazdım ve kör oldum. Linux yazmama rağmen sadece kali linux çıkıyordu ve aireplay ile ddos saldırısı yapan lamerları görüyordum ve sonrasında düşündüm. Neden Linux kültürü yok, neden kimse bilgisayarlar hakkında bilgisi yok, neden linux denildiğinde ilk kali geliyor akıllara, neden anime kızları gerçek değil? Bu tarz sorular kafamı çok karıştırdı ve ben de size sormak istedim. Sizce neden linux kültürü Türkiye'de yok?

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,661
1,519
🔱
Öncelikle Anime kızları gerçektir.Asıl soruna gelecek olursak Linuxu eminimki %99umuz hacking veya dolandırıcılık için(Lamer misali) öğrenmiştir.Popüler olmamasının yani Windows gibi normal yaşantımızda kullanmamamızın bence en büyük sebebi uyumsuzluk.Bugüne kadar alıştığımız exe dosyaları vs. Windows içinde çalışıyor.Tabi linux içinde eklentisi var da ama default olarak Windowsta olması.Ayrıca pazarlama stratejileri çok iyi.Satılan çoğu makine Windows ile anlaşmalı yani kullanılması zorlanıyor.

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
1- Kişisel kullanıma diğer işletim sistemleri daha uygun olduğu için hiçbir yerde bu kültür yok.
2- Kişisel kullanım için zaten Windows ideal. Linux kullananlar da siber güvenlik, yazılım gibi amaçlarla kullanıyor; bu gibi işler için de Kali Linux daha ön plana çıkıyor. Linux'un ana toplulukları bile Kali Linux'u destekliyor.
3- Anime kızları gerçek ya, nasıl gerçek değil. Yanlış biliyorsundur. Bende 27 tane var, 48 tanesini maalesef ki kaybettim. Doktor bir hap verdi, ölmeye başladılar. Ben de artık kullanmıyorum.

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,471
840
Beni yanlış anlamayın ama türkiye'de ne normal?
zır cahil bir topluluk var sorsan ne biliyorsun cevap veremez.
linux'un kendisine göre avantaj ve dezavantajları var şahsen ben her ikisinide kullanıyorum.

H@cked BaBy

Basın&Medya Ekibi
28 Haz 2023
2,430
1,004
Arkana bak
Aslında
Yaptığım hatalardan sonra kendimi "beyinsiz" diye suçladım ve sonra kendimi avutmak için, TikTok'daki bilgisayar konusunda hiçbir şey bilmeyen lamerlar aklıma geldi. (Not: buradaki lamerların hiçbirine hakaret etmedim) "Linux Türkçe" yazdım ve kör oldum. Linux yazmama rağmen sadece kali linux çıkıyordu ve aireplay ile ddos saldırısı yapan lamerları görüyordum ve sonrasında düşündüm. Neden Linux kültürü yok, neden kimse bilgisayarlar hakkında bilgisi yok, neden linux denildiğinde ilk kali geliyor akıllara, neden anime kızları gerçek değil? Bu tarz sorular kafamı çok karıştırdı ve ben de size sormak istedim. Sizce neden linux kültürü Türkiye'de yok?
Knk bu soruları kendin için cevaplanan için harika bişeyim var:

( Yardımcı olucaktır )

LetalisS

Yeni üye
5 Mar 2023
13
2
Knk sadece tiktok değil bugün YouTube gibi platformlarda yazdığında da aynı sonuçla karşılaşıyorsun çünkü bizim halk araştırmak yerine nerede yoğunluk varsa oraya yöneliyor bırak kali lunixi işletim sistemi olarak sadece Windows bilen insanlar tanıyorum

Rip_Real_World

Katılımcı Üye
2 Ara 2022
435
133
Beni yanlış anlamayın ama türkiye'de ne normal?
zır cahil bir topluluk var sorsan ne biliyorsun cevap veremez.
linux'un kendisine göre avantaj ve dezavantajları var şahsen ben her ikisinide kullanıyorum.
bizm sınfıtı bir eleman vardı okulda ben hack yapiom diordu sınıfdakilere git hub daki random bi python toolun içindeki oluşutucu kısmına kendi adını yazıyordu sonra o toolu açiordu bizm sınıftaki ben harç herkez bu elemana inandı ve dedmki bunlar harbi Zır Cahil

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Knk sadece tiktok değil bugün YouTube gibi platformlarda yazdığında da aynı sonuçla karşılaşıyorsun çünkü bizim halk araştırmak yerine nerede yoğunluk varsa oraya yöneliyor bırak kali lunixi işletim sistemi olarak sadece Windows bilen insanlar tanıyorum
Herkesin ilgi alanı farklı olabilir.

Bilgisayarın varlığını bile bilmeyip de huzurlu yaşamayı tercih ederim.

Evet, teknoloji devrinde yaşıyoruz ama bilgisayar kullanmaya ihtiyaç duymayan, ilgisi de olmayan insanlar çok fazla. Kullanması gerektiği hâlde kullanmayan ve öğrenmeyenleri ayrı tutuyorum. Gün boyunca masabaşı işte çalışanlar, öğretmenler, öğrenciler, muhtar ve valiler vs. bilmeli ama bir esnafın, çiftçinin, inşaat işçisinin bilmesine gerek yok.

Toplumumuz cahil bence de ama bu konu sebebiyle değil.

Rip_Real_World

Katılımcı Üye
2 Ara 2022
435
133
Ben Terminalini Kullaniorm :) windowsn cmd sinden ?:

SpyKod

Katılımcı Üye
8 Şub 2006
350
70
Tarsus
Windows Farklı bir dünya , Linux Farklı bir evren. Kurumsal yapıdan dolayı windows daha çok yaygın.

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
Linux'a Chrome indirmek ile Windows'a Chrome indirmek arasındaki fark, olayı anlamaya yeterli bence.

Excel, Word, Adobe programları, oyun, yazılım gibi alanlarda Windows üstün.

Siber güvenlik, donanım gibi alanlarla ilgilenmeyen birine "Neden Linux kullanmıyorsun?" demek saçma olur. Adamın işini gören, daha konforlu olan işletim sistemi Windows.

Kurulumda bile daha açıklayıcı bir işletim sistemi.

Yine de Kali Linux - Debian - Ubuntu - Manjaro ❤️

tamam ağa

Uzman üye
7 Haz 2023
1,471
840
Linux'a Chrome indirmek ile Windows'a Chrome indirmek arasındaki fark, olayı anlamaya yeterli bence.
ikisinde de olay aynı.
birinde .deb vb gibi bir paket iner diğerinde .exe
ikisinde de tıklaman yetiyor terminal açıp kurulum yapmak linuxda eskiden kaldı isterseniz videoda çekebilirim.

linux kendini her geçen yıl yeniliyor windows bende boşta 4 gb ram yiyor linuxda onlarca browser sekmesi açık ancak 1.8 gb ram yiyor.

kapitalist yazılım sektörü olmasa windows kullanan bence olmaz.

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
27 yıllık Microsoft Windows PC Kullanıcısı + 13 yıllık GNU UNIX/Linux PC Kullanıcısıyım.Şu zamana kadar gördüğüm en kötü , berbat Microsoft İşletim Sistemi Windows 11 denilen ucube'dir.Windows Vista bile , Windows 11'den kat be kat iyi yazılmıştır.

En İyi GNU/Linux Dağıtımı, Windows'a benzerliği ile ön plan'a çıkan GNU/Linux Mint 21.1 x64 İşletim Sistemi'dir.En UNİX İşletim Sistemi de IBM System V'dir.

Bunları neden söylüyorum biliyor musunuz?.İşletim sistemi diye bir kültür düzeyi yoktur.İnsanın kendisini yetiştirme kültürü vardır.Bundan yirmi sene önce bilgisayar konusunda hiçbir bilgi birikimine sahip olmayan bendeniz, son 25 yılda kendi kendime deneme-yanılma yöntemi ile Windows/Linux/Mac işletim sistemleri hakkında küçük küçük notlar tutarak bu seviyeye gelmiş durum'dayım.

Bana linux denilince aklıma, Kali Linux'un (eski adı Black Track OS) adı bile gelmiyor.Kali'yi kullandın mı? diye soracak olursanız, evet kullandım ama ısınamadım....!!!

Son 6 yıldır GNU/Linux Mint PC kullanıcısıyım, gayet de memnunum bu dağıtım'dan.İster consol kullan, ister UI arayüz kullan,rahat sistem...

Şu anda yeni donanımında (Lenovo IdeaPad Gaming 3) iki işletim sistemi 256GB'lık Samsung SSD disk üzerinde 128 + 128 GB olarak kurulu..

Bu sistemler

1.Birinci 128GB'lık bölümde GNU/Linux Mint 21.1 x64 (Masaüstü Ortamları : Cinemoon + LXDE) İşletim Sistemi
2.İkinci 128GB'lık bölümde Microsoft Windows 11 Pro 22H2 (Donanım Dijital Lisanslı) İşletim Sistemi

kurulu...

Windows 11 kendi haline bıraktım, sistem'e girmeyeli 3 ay oldu.Oyunlarımı ve 3B uygulamalarımı Linux Mint üzerinden Wine v8.0.1'de çalıştırabiliyorum.

Ez-cümle...(özet olarak)

İşletim sistemi diye bir kültür yok, önemli olan pc kullanıcısının sorun çözme ve işletim sistemi kullanabilme kültürünün kendi kendine, kendisine yetecek şekilde gelişmiş olmasıdır.

rootibo

Kıdemli Üye
13 Mar 2023
2,168
1,460
Populer zaten hocam 🤣

Phobos'

Uzman üye
22 Nis 2022
1,744
1,365
ikisinde de olay aynı.
birinde .deb vb gibi bir paket iner diğerinde .exe
ikisinde de tıklaman yetiyor terminal açıp kurulum yapmak linuxda eskiden kaldı isterseniz videoda çekebilirim.

linux kendini her geçen yıl yeniliyor windows bende boşta 4 gb ram yiyor linuxda onlarca browser sekmesi açık ancak 1.8 gb ram yiyor.

kapitalist yazılım sektörü olmasa windows kullanan bence olmaz.
Kullanmayı bilmeyen biri için Windows daha rahat, topluluğu daha fazla. Windows kullanırken kendimi dünya ile içiçe hissediyorum, Linux kullanırken ise dünyadan kopmuş...

Manjaro'yu biraz daha geliştirseler ya da güzel bir optimizasyon etseler piyasayı hizaya getirir ama bu tarz oluşumlara verilen destek az.

windows 11 tamemen kazık.
onca para veriyorsun bir başlat menüsünü onaramıyorlar belki şimdi düzelmiştir ama eskiden menü kıpırdıyordu.
Hâlâ var.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,309
4,760
Anime kızlarının gerçek olmadığını söyleyen birine laf anlatamam...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.