SOL: Exodus

Shift-TR®

Özel Üye
27 May 2012
2,834
0
e kadar eski oyuncusunuz bilemiyorum ama zamanında Lucas Arts'ın çıkarttığı X-Wing ve Tie Fighter oyunları ve Origin tarafından yapılan Wing Commander Serisi vardı, sizi bilmem ama uzay simülasyonları oyunlarını sevmeye ben o oyunlarla başladım. Daha sonra ise FreeSpace, Freelancer ve X Serisi derken bu türün bağımlısı olup çıktım. 2012'nin başlarında ise bağımsız oyun yapımcısı Seamless Entertainment karşımıza çıktı ve yukarda saydığım tüm oyunların sadece it dalaşı (dogfight) kısmını SOL: Exodus adlı kendi oyunlarında kullandı. Evet, SOL: Exodus'ta ticaret, inşaat, galakside özgürce dolaşmak vb... yok. SOL: Exodus'ta sadece savaşmak var. Eğer seyir defterlerinizi hazırlayıp yanınıza aldıysanız uzayda dolaşmaya çıkabiliriz. Işınla bizi Scotty...

Yıl 2500 olmuş ama dünyada savaş bitmemiş, bu mudur? Budur!

SOL: Exodus; 2500 yılında artık iyice yaşlanmış, toksik atıklar ve artan nüfus nedeniyle artık güvende olmayan dünyamızı konu alıyor. Dünyanın bu durumda yaşanamayacak olduğunu anlayan insanlar çareyi uzaya çıkmakta buluyorlar. Uzaya çıktıklarında ise güneşin de artık ölmek üzere olduğunu anlıyorlar. Bunun üzerine dünyadaki ülkeler United Colonies of SOL (UCS) adında birleşiyorlar ve yaşamak için yeni bir galaksi aramaya başlıyorlar. Bu durumda da devreye UCS Atlas adlı geminin komutanı yani siz oyuncular giriyorsunuz. İnsanlara yaşayacak yeni bir ev bulmalı ve insanoğlunun devamlılığını sağlamalısınız. SOL: Exodus'un senaryosu güneş sistemimizdeki gezegenlerde geçen 8 adet bölümden oluşuyor. Bölümlerde sizlere yapmanız gereken görevler söyleniyor ve siz onları yapıp bölümleri tamamlıyorsunuz. Görevlerin çoğunluğu, düşman gemilerini yok et, ticaret gemilerini koru ve belirli bir süre dayan tarzında oluyor. Tabii zaman zaman farklı görevler de karşınıza çıkabiliyor ancak genel olarak görevler böyle. SOL: Exodus diğer uzay simülasyonları gibi geniş bir oyun olmadığı için görevler bunlarla sınırlı, ki bu aksiyon arayan oyuncular için oldukça güzel bir durum. Bölümleri bitirince istatistik ekranı geliyor, bu ekranda kaç gemi vurduğunuzu, isabet yüzdenizi vb... görebiliyorsunuz, ayrıca eğer bölümlerdeki istenilen yan görevleri yaptıysanız size deneyim puanları veriliyor ve geminizi bu puanları kullanarak geliştirebiliyorsunuz (oyun boyunca hep aynı uzay gemisini kullanıyorsunuz). Geliştirme dedim diye geliştirme sistemini RPG oyunları gibi bir sanmayın sakın, oldukça basit bir geliştirme ekranı mevcut SOL: Exodus'ta. Oyunun oynanışı da son derece kolay, eğer Descent, FreeSpace, hadi onları da geçtim Star Wars: Battlefront oyunlarında uzay gemisi kullandıysanız bu oyunu da rahatlıkla oynayabilirsiniz. Fare ile geminizi yönetiyorsunuz, klavye ile de geminizin hızını ayarlıyor ve düşman gemilerine kilitleniyorsunuz. Tabii oyunu joystick ile daha rahat da oynayabilirsiniz ancak klavye ve fare ikilisi de gayet yetiyor.

Uzayda it dalaşı yapmak kadar güzel bir şey olabilir mi?

SOL: Exodus'ta sadece 8 adet görev olduğundan oyunu 5-6 saat gibi kısa bir sürede bitirebiliyorsunuz. Oyunu bitirdikten sonra ise bölümleri baştan oynayabilir ve yapmadığınız görevleri yeniden yapabilirsiniz veya başarım listesinde arkadaşlarınızı geçmeye çalışabilirsiniz. Ancak onları da yaptıktan sonra oyunu bir daha oynamak isteyeceğinizi sanmıyorum. Çünkü herhangi bir çoklu oyunculu mod SOL: Exodus'ta bulunmuyor ki bu son derece kötü. Böyle bir oyuna çoklu oyunculu modlar çok yakışırdı ve çok zevkli olabilirdi. Umarım yapımcı firma bu modları oyuna bir içerik paketi veya yamayla ekler de uzayda arkadaşlarımızı vurmanın zevkini yaşayabiliriz. Oyundaki tek sorun çoklu oyunculu modların olmaması da değil, bölümlerde checkpoint sistemi bulunmuyor ve istediğiniz yerde kayıt da edemiyorsunuz, istenilen görevi yapamazsanız (ana geminiz patlarsa) direkt olarak bölümün başından başlıyorsunuz ve bu da insanı çıldırtabiliyor, SOL: Exodus ayrıca çok kolay da değil ve oyunda bir zorluk seçeneği de bulunmuyor.

Akrep4136

Uzman üye
23 Haz 2013
1,129
0
TAOW
SOL: Exodus minimum sistem gereksinimleri
Minimum Gereksinimler:
OS: Windows XP (SP3), Windows Vista (SP2) veya Windows 7
İşlemci: 1.8Ghz Intel Core 2 Duo / AMD Athlon X2 veya eşdeğeri
Bellek: 2.0GB
Grafik: DirectX 9.0c uyumlu, VRAM 256 MB; (NVIDIA GeForce 7600 GS, ATI Radeon HD 2400 Pro 256 MB)
Sabit Disk: 2 GB

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.