Sosyal Manipülasyon!

Heaven

Kıdemli Üye
28 Ocak 2016
2,451
629
Selamlar, bir kaç gün önce forumda açtığım ödül konusunu herkes hatırlıyordur. Bir grafik tasarımcı olarak insanları nasıl manipüle ederim diye düşünürken aklıma böyle bir fikir geldi. Son zamanlarda sosyal medya platformlarında artan kurgusal yardım içerikleri, sahte haberler, sahte video içeriklerini hepiniz fark etmişsinizdir. Herkes sorgusuz sualsiz sosyal medyada dönen içeriklere göz yummakla birlikte ayak uyduruyor. Bende bunu baz alarak forumda böyle bir deney yapmak istedim. Gelelim şimdi "manipüle etmek" nedir? Manipülasyon, başkalarının fikirlerini, algılarını ve davranışlarını onlara belli etmeden, aldatma yoluyla ve bazı taktikler kullanarak değiştirmeyi amaçlayan sosyal bir etkidir. Manipülasyon yöntemleri, genellikle manipülatörün menfaatleri doğrultusunda kurnaz, sömürücü ve aldatıcıdır.

Sizlerin ödül aldığıma inanmanızın sebebi ise muhtemel olarak bunlardan birisi;​
  • Ödülün görselini paylaşmam​
  • Grafik Tasarımcı olarak forumda yıllardır içerik paylaşmam.​
  • Sizlerden önce "tebrik mesajı" yazan insanlara ve bana güvenmeniz.​
  • Duygusal açıdan yaklaşmanız.​

Aslında ödül bile fiziki olarak yoktu. Bunu şöyle izah edeceğim; iyi seyirler

Lütfen sosyal medyada, reel hayatınızda insanların sizi manipüle etmesine izin vermeyin ve böyle insanları hayatınızdan çıkarın.
Her şeyi sorgulamaktan vazgeçmeyin:)

Wixstra

Katılımcı Üye
10 Mar 2021
311
183
Google
Selamlar, bir kaç gün önce forumda açtığım ödül konusunu herkes hatırlıyordur. Bir grafik tasarımcı olarak insanları nasıl manipüle ederim diye düşünürken aklıma böyle bir fikir geldi. Son zamanlarda sosyal medya platformlarında artan kurgusal yardım içerikleri, sahte haberler, sahte video içeriklerini hepiniz fark etmişsinizdir. Herkes sorgusuz sualsiz sosyal medyada dönen içeriklere göz yummakla birlikte ayak uyduruyor. Bende bunu baz alarak forumda böyle bir deney yapmak istedim. Gelelim şimdi "manipüle etmek" nedir? Manipülasyon, başkalarının fikirlerini, algılarını ve davranışlarını onlara belli etmeden, aldatma yoluyla ve bazı taktikler kullanarak değiştirmeyi amaçlayan sosyal bir etkidir. Manipülasyon yöntemleri, genellikle manipülatörün menfaatleri doğrultusunda kurnaz, sömürücü ve aldatıcıdır.

Sizlerin ödül aldığıma inanmanızın sebebi ise muhtemel olarak bunlardan birisi;​

Lütfen sosyal medyada, reel hayatınızda insanların sizi manipüle etmesine izin vermeyin ve böyle insanları hayatınızdan çıkarın.
vay be ellinize sağlik yineden :)

CATALYN

Üye
1 Eyl 2021
55
69
New York

Farklı içerik gayet başarılı. forumda böyle şeyler görmek daha iyi motive edıyor. tebrik veya rank kasmak için ugraşan malesef cok var. amaç yorum yapıp geçiyorlar. görüş ve önerilerini kimse sunmuyor :) farklı konular da çalışmalarını ve paylaşımlarını bekliyorum :)

EX

Moderatör
29 Mar 2020
1,861
1,220
Harika! :) Kaybettiğim bir durum veya karşı tarafa kazandırdığım duygu dışında bir şey olmadığı için manipülasyona uğramış olarak saymıyorum fakat güven üzerine kandığım için de tebrik ediyorum. ;) Çok iyi bir ders niteliğinde içerik olmuş.. Tasarımın apayrı bir noktası.. Emeğine sağlık.

Mirliva

Administrator
26 Mar 2016
4,955
5,874
[C*]
Farklı içerik gayet başarılı. forumda böyle şeyler görmek daha iyi motive edıyor. tebrik veya rank kasmak için ugraşan malesef cok var. amaç yorum yapıp geçiyorlar. görüş ve önerilerini kimse sunmuyor :) farklı konular da çalışmalarını ve paylaşımlarını bekliyorum :)

Bir önceki konunun altına bu konuya göz atılması konusunda mesaj atılmış. Hala "eline sağlık, başarıların devamını dilerim" yazan olmuş. Malesef okumuyoruz, okuduğumuza da araştırmadan, teyit etmeden inanıyoruz hatta bazen savunuyoruz bile. Emeklerine sağlık güzel, farklı bir anlatım ve manipülasyon deneyi oldu.. @Heaven

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.