Sosyal Mühendisliğin ABC'si [Bölüm - 1] # Izner*

Konuyu Beğendiniz mi ?

• Kullanılan toplam oy
    35

Izner

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
600
0
DEAD CİTY
Merhabalar, konuya hoş geldiniz.

Bölüm 2;​
Sosyal Mühendisliğin ABC'si [Bölüm - 2] # Izner** [TIKLA]

Fazlaca rastlaştığınız ve birbirine benzer konuların biraz daha dışına çıkarak, " SOSYAL MÜHENDİSLİĞİN ABC'si " Konusunu hazırlamaya karar verdim.
Kod:
[COLOR="MediumTurquoise"][+][/COLOR][COLOR="White"] İçerik [COLOR="MediumTurquoise"]akıcı[/COLOR], [COLOR="MediumTurquoise"]sade[/COLOR] ve [COLOR="MediumTurquoise"]anlaşılır[/COLOR] olacak.[/COLOR]

[COLOR="MediumTurquoise"][+][/COLOR][COLOR="white"] Konunun o son paragrafını okumanız ardından,
 [COLOR="Red"]konuyu değerlendirmenizi rica edeceğim.[/COLOR] [Sadece 3 saniye sürecek ;) ][/COLOR][/B]

Konu içeriğini ele aldığımızda, Yalnızca 3 konumuz mevcut.

Bunlar;

A = Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutu

B = Sosyal Mühendisliğin Fiziksel Boyutu

C = Sosyal Mühendisliğin Uygunlaştırma Boyutu

# Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutu;

" Zihinsel Boyutu " kavramının, kısaca özüne inmemiz gerekirse; Yaptığınız iş, uzmanlaşmak veya gelişmek amacıyla uğraştığınız alan her ne olursa olsun Temel Yeterliliklerin ardından Zihninizi de alanınıza uygun olarak geliştirmeniz/ Değiştirmeniz gerekmekte. Bu bir tamamlayıcı üçgen olduğuna göre, Başarı şansınız ancak doğru çizgileri çizerek şekli tamamlama yeterlilik ve isteğinize bağlı.

Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu, Anlamanız ve Özdeşleşmeniz olarak iki parçaya böleceğiz. Anlamadığınız hiç bir şey ile, tam olarak özdeşleşemez/ birleşemezsiniz.

Anlamanız;

Anlama konusunu isteyerek kabul ettiğiniz ve " Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu Anlamak İstiyorum " hedefi ile başladığınız andan itibaren tam 3 Haftalık bir anlama süreniz olacak. Bu 3 Haftalık süreç içerisinde;

Kod:
 [COLOR="Yellow"][* Egzersiz Süresince][/COLOR]
[COLOR="Red"]#[/COLOR][COLOR="White"] Bir Sosyal Mühendis Olduğunuza İnanacaksınız.[/COLOR] 

[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Film veya Diziler izleyebilir, olayları zihninizde belirginleştirmek adına izlediğiniz Filmin 
veya Dizinin özetini " Zihinsel " olarak hazırlayacaksınız.[/COLOR]

[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Kitap Okuyun. Roman okumanızı tavsiye ederim, okuduğunuz karakterler ile birleşmenizi, 
onlar gibi düşünmenizi, onlar gibi konuşmanızı istiyorum. 
[/COLOR]
[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Tarih de bilinen, gündeme aktarılmış [COLOR="Yellowgreen"]" Sosyal Mühendislik Saldırılarını Analiz edin. "[/COLOR]
Bu sizlere, diğer Mühendis bireylerin yetenekleri hakkında bir fikir verecektir. 
Aynı zamanda düzenlemeniz veya eklemeniz gereken bir nitelik olacaktır.[/COLOR][/B]

Özdeşleşmeniz/Uygulamanız;

Anlama konusu için, yeterli zamanı ve emeği harcadınız. Bu süreç sonrasında, artık bir Sosyal Mühendis gibi düşünebiliyor, ve durumları analiz edebiliyorsunuz. Bunu gerçek hayata aktarma vakti geldi.

Kod:
 [COLOR="Yellow"][*Özdeşme/Uygulama Süresince][/COLOR]

[COLOR="Red"]#[/COLOR] [COLOR="White"]Gün boyu aklınızdan geçen düşünceleri, bir deftere not ederek ve son bir okuma ile uyumanız. 
Sabah uyandığınızda ise, hazırladığınız kağıdı bir kez daha okumanız gerekmekte.[/COLOR]

[COLOR="red"]**[/COLOR][COLOR="white"] Zaman içerisinde buna ihtiyacınız kalmayacağını garanti ederim.[/COLOR]

[COLOR="red"]***[/COLOR] [COLOR="white"]Bu yapacağınız işlem, 
sizlere Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu kavramanızda yardımcı olacaktır.[/COLOR]

Konu içeriğini 3'e bölmem üzerine, konuyu da 3 bölmeye karar verdim. Bunun bir çok sebebi var. Ama en ağır basanı onlarca kelime yazı'nın hiç okunmadan, merak edilmeden, gerçekten konuyu değerlendirmeden hem " Sosyal Mühendislik Alanında Gelişmek İstiyorum " deyip, hem de konulara yüz çevirme olabilme olasılığıdır. İlgi gördüğünü hissettiğimde, devam ettireceğim.

NOT: Konu içeriği sebebi ile, bir takım arkadaşlarımızdan garip eleştiriler alacağımın veya konunun garipseneceğini düşünüyorum. Bende bu konu da umarsızım :)

Teşekkürler,

- Izner

Son düzenleme:

Izner

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
600
0
DEAD CİTY
Ve izner geri döner, hoşgeldin dostum ellerine sağlık konu emek kokuyor
Hoşbuldum, Teşekkür ediyorum cansın sen :)
Konu düzeni mükemmel ellerine sağlık
Teşekkür ederim :)
Teşekkürler
Teşekkürler :)
elinize kolunuza sağlık konuyu böyle nasıl süslediniz yorum ben böyle yapmaya çalışsam 1 haftamı alır galiba :)
Teşekkür ederim, bundan sonra açacağım konuların düzeni bu şekilde olacak. Beğendiğiniz için memnun oldum, pürüz olduğunu düşündüğünüz kısımları özelden aktarırsınız ;)

Teknik iyi ama geliştirmen lazım.

Değişim ve Gelişim bakiidir, Findikli Kurabiyem.. :D

Son düzenleme:

EndLoss12

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
519
51
Konunun devamı gelsin Izner güzel , uygulayacağım :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Izner

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
600
0
DEAD CİTY

mklcts

Uzman üye
21 Kas 2015
1,346
0
Merhabalar, konuya hoş geldiniz.

Fazlaca rastlaştığınız ve birbirine benzer konuların biraz daha dışına çıkarak, " SOSYAL MÜHENDİSLİĞİN ABC'si " Konusunu hazırlamaya karar verdim.
Kod:
[COLOR="MediumTurquoise"][+][/COLOR][COLOR="White"] İçerik [COLOR="MediumTurquoise"]akıcı[/COLOR], [COLOR="MediumTurquoise"]sade[/COLOR] ve [COLOR="MediumTurquoise"]anlaşılır[/COLOR] olacak.[/COLOR]

[COLOR="MediumTurquoise"][+][/COLOR][COLOR="white"] Konunun o son paragrafını okumanız ardından,
 [COLOR="Red"]konuyu değerlendirmenizi rica edeceğim.[/COLOR] [Sadece 3 saniye sürecek ;) ][/COLOR][/B]

Konu içeriğini ele aldığımızda, Yalnızca 3 konumuz mevcut.

Bunlar;

A = Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutu

B = Sosyal Mühendisliğin Fiziksel Boyutu

C = Sosyal Mühendisliğin Uygunlaştırma Boyutu

# Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutu;

" Zihinsel Boyutu " kavramının, kısaca özüne inmemiz gerekirse; Yaptığınız iş, uzmanlaşmak veya gelişmek amacıyla uğraştığınız alan her ne olursa olsun Temel Yeterliliklerin ardından Zihninizi de alanınıza uygun olarak geliştirmeniz/ Değiştirmeniz gerekmekte. Bu bir tamamlayıcı üçgen olduğuna göre, Başarı şansınız ancak doğru çizgileri çizerek şekli tamamlama yeterlilik ve isteğinize bağlı.

Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu, Anlamanız ve Özdeşleşmeniz olarak iki parçaya böleceğiz. Anlamadığınız hiç bir şey ile, tam olarak özdeşleşemez/ birleşemezsiniz.

Anlamanız;

Anlama konusunu isteyerek kabul ettiğiniz ve " Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu Anlamak İstiyorum " hedefi ile başladığınız andan itibaren tam 3 Haftalık bir anlama süreniz olacak. Bu 3 Haftalık süreç içerisinde;

Kod:
 [COLOR="Yellow"][* Egzersiz Süresince][/COLOR]
[COLOR="Red"]#[/COLOR][COLOR="White"] Bir Sosyal Mühendis Olduğunuza İnanacaksınız.[/COLOR] 

[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Film veya Diziler izleyebilir, olayları zihninizde belirginleştirmek adına izlediğiniz Filmin 
veya Dizinin özetini " Zihinsel " olarak hazırlayacaksınız.[/COLOR]

[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Kitap Okuyun. Roman okumanızı tavsiye ederim, okuduğunuz karakterler ile birleşmenizi, 
onlar gibi düşünmenizi, onlar gibi konuşmanızı istiyorum. 
[/COLOR]
[COLOR="red"]#[/COLOR] [COLOR="white"]Tarih de bilinen, gündeme aktarılmış [COLOR="Yellowgreen"]" Sosyal Mühendislik Saldırılarını Analiz edin. "[/COLOR]
Bu sizlere, diğer Mühendis bireylerin yetenekleri hakkında bir fikir verecektir. 
Aynı zamanda düzenlemeniz veya eklemeniz gereken bir nitelik olacaktır.[/COLOR][/B]

Özdeşleşmeniz/Uygulamanız;

Anlama konusu için, yeterli zamanı ve emeği harcadınız. Bu süreç sonrasında, artık bir Sosyal Mühendis gibi düşünebiliyor, ve durumları analiz edebiliyorsunuz. Bunu gerçek hayata aktarma vakti geldi.

Kod:
 [COLOR="Yellow"][*Özdeşme/Uygulama Süresince][/COLOR]

[COLOR="Red"]#[/COLOR] [COLOR="White"]Gün boyu aklınızdan geçen düşünceleri, bir deftere not ederek ve son bir okuma ile uyumanız. 
Sabah uyandığınızda ise, hazırladığınız kağıdı bir kez daha okumanız gerekmekte.[/COLOR]

[COLOR="red"]**[/COLOR][COLOR="white"] Zaman içerisinde buna ihtiyacınız kalmayacağını garanti ederim.[/COLOR]

[COLOR="red"]***[/COLOR] [COLOR="white"]Bu yapacağınız işlem, 
sizlere Sosyal Mühendisliğin Zihinsel Boyutunu kavramanızda yardımcı olacaktır.[/COLOR]

Konu içeriğini 3'e bölmem üzerine, konuyu da 3 bölmeye karar verdim. Bunun bir çok sebebi var. Ama en ağır basanı onlarca kelime yazı'nın hiç okunmadan, merak edilmeden, gerçekten konuyu değerlendirmeden hem " Sosyal Mühendislik Alanında Gelişmek İstiyorum " deyip, hem de konulara yüz çevirme olabilme olasılığıdır. İlgi gördüğünü hissettiğimde, devam ettireceğim.

NOT: Konu içeriği sebebi ile, bir takım arkadaşlarımızdan garip eleştiriler alacağımın veya konunun garipseneceğini düşünüyorum. Bende bu konu da umarsızım :)

Teşekkürler,

- Izner

konunun böyle renkli ve düzenli olması güzel olmuş renkler de gözümü yormadı
konuyu bölmeniz de hoş olmuş bazen konular o kadar uzun oluyor ki gözünü korkutuyor insanın ben beğendim

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.