Sosyal Muhendisligin Puf Noktalari

Me Gusta

Katılımcı Üye
25 Haz 2012
705
0
.
Sosyal Muhendisligi hepimiz biliriz.Hackerlarin olmazsa olmaz taktiklerinden biri olan sosyal muhendislik karsi taraftan istenilen bilgileri alma sanatidir.Sanatidir dedim cunku sosyal muhendislik ince istir ve buyuk titizlik ister.

Simdi iyi bir sosyal muhendis olmak icin izlenilmesi gereken puf noktalari inceleyelim:

İlk altin kural.Kimliginizi ve amacinizi belli etmemektir.

2)Ben bunu ne icin yapiyorum? Almak istedigim bilgi nedir? Bu sorularin cevabini kafaniza iyice yerlestirin.

3)Operasyon taslagini belirleyin.

4)Sogukkanli olun.Beklemediginiz anlarda sakinliginizi koruyun.

5)Kurbanin size guvenmesini saglayin.

6)Kisiye gore uslup takinin.

7)Karsidaki kisiyi tanima imkaniniz varsa hakkinda iyice bilgi edinin.

8)Ayni cumleleri surekli tekrarlamayin.

9)Konusmalarda "ee" "hımm" gibi kelimeler kullanmayin.

10)Her seye ragmen kendinize guveniniz tam olsun.

11)Operasyondan once tekrar tekrar prova yapin.Kendinizi kurbanin yerine koyun.Ne gibi sorularin yoneltilebilecegini tahmin etmeye calisin.

12)Degineceginiz konu hakkinda mutlaka bilgi sahibi olun.

13)Satranc oynayin.Bu konuda ciddiyim.Satranc ileri dusunme yeteneginizi arttirir.

14)Kurbanin konusmadan kopmamasini saglayin.İlgi cekecek konulardan bahsedin.

15)O anlik burundugunuz kimligi benimseyin. Rolunuze tamamen odaklanin.Sanki siz gercekten o adammissiniz gibi tavir takinin (İnanin bana cok buyuk faydasi var.)

16)Sosyal muhendislikte onemli olan hata yapmak degil yapilan hatayi duzeltmektir.Yalniz bu maddeyi inceledigimizde altin kurali unutmayalim.

17)Okuyun.Bol bol okuyun.Okumak sizin hayalgucunuzu genisletir.Boylelikle sosyal muhendisligin onemli unsurlarindan yaraticiligi cok rahat kullanirsiniz

18)Bulmaca cozun.Kelime oyunu oynayin.Bu yontem kelime dagarciginizi genisletir.(17.Madde icin de ayni sey gecerli)

19)İnsan psikolojisini iyi bilin.İnsanlarin hangi durumlarda ne gibi tepkiler verebilecegini ya da sergiledigi davranislari cok rahat tahmin edersiniz.

20)Karsidaki kisiyi asla kucumsemeyin.

Unutmayin.Sosyal Muhendislikle Hacklenmeyecek sey yoktur :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.