Çözüldü Sosyal Mühendislik Saldırısına Kurban Mı Gidiyorum?

Networks

Üye
28 Nis 2020
134
0
Merhaba, sohbet grubuna birisi yazdı ki:
Udemy'de .. kursu olan var mı ben de bir kurs vericem takas yapalım kursları.

Ben de var dediğim zaman discord'a çağırdı.

Udemy de account_token kısmı varmış. Çerezler kısmında orda bulunan token üzerinden kayıt alıcakmış sanırım.

şimdi ben tokenle videoları alıp atıcam sonra sende ki kursları alıcam.
yani sen kaypı etmicen bende dedi.

Yani kısaca udemy'deki kursları takas etmenin bir yolu gerçekten var mı yoksa bir sosyal mühendislik saldırısına mı kurban gidiyorum?

Moderatör tarafında düzenlendi:

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
248
İstanbul
Tanımadığın insanlarla takasa girmemeni öneririm,ilk önce ondan gelen dosyalara emin olman gerekli beklediğin gibi bir dosya ise takas gerçekleştirebilirsin fakat kendini güvene almak için ilk önce ondan iste ve attığı her hangi bir url'nin uzantısını iyi takip et.

Soulfly12

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
366
1
Ne oldugunu bilmediğiniz bir şeyi yapmak zorunda degılsınız sonuc olarak doğru mu degıl mı bilmiyorsunuz sonradan pişman olabilirsiniz bu nedenle herhangi biri ile tanımadığınız biriyle takas veya altında sosyal muhendislik yatabilecek eylemlerden uzak durmalısın.

30 Haz 2018
121
1
THT
Sık duyulan bir yöntem olmamakla beraber ne olduğunu bilmediğiniz şahıslarla bu tarz etkileşimlerde bulunmamanızı öneririm.Takas konusuna gelince öyle bir sistem yok bunun bilgisini vermiş olayım saygılar hayırlı geceler

NoteBox

Uzman üye
23 Ağu 2017
1,925
1
21
İrlanda
Merhaba; tanımadığınız insanlarla böyle tarzlarla iletişim, temas ve etkileşimlere girmeyiniz sonra size zararı olur... Sosyal Mühendiscikler her yerdedir :trl (Selamlar! )

Networks

Üye
28 Nis 2020
134
0
Önlem amaçlı videoları sadece sanal makinede çalıştırıyorum.

Kendi makinemde açmak için virüs olmadığından emin olmam gerekiyor. Böyle bir şey mümkün müdür? Videonun içinde virüs olup olmadığını nasıl anlarım?

Moderatör tarafında düzenlendi:

ByQueny

Uzman üye
8 Ara 2018
1,281
1
Evet udemy kurslarını cookie ile indirmek mümkün toolu bile var uduler den sonra yeni bir yöntem ve tool ile çıkarılmış güveniyorsan alışveriş yapabilirsin yanlız cookie ni verme hesabına cookie ile girebilir

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.