Spor Hakkında

Helmsys

Ar-Ge Ekibi Kıdemli
16 Mar 2022
1,492
1,652
sırf fikirlerimiz uyuşmuyo diye dostlarımı bırakmam hocam ama fikriniz için teşekkür ederim
Rica ederim. Dostların ile fikrin uyuşmuyorsa saygı duyup bildiğini okuman en doğrusu olur.
Böylece herhangi tanımadığın birinden(forum ya da herhangi public bir yer) de onay almamış olursun.

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,428
3,105
Ağ Kablolarında Geziyor
Merhaba 16 yaşındayım ve boyum 1.72 normalde fitness yapıyordum ama çevrem fitness boya kötü etki eder dediler sizce doğru mu? devam etsem sıkıntı olur mu?
Hayır bende yapıyorum sakıncası yok rahatlıkla yapabilirsin. İnsanımız geneli fitness"ı halter sporu gibi o şekil antrenmanlar yaptığını sanıyor ve kulakdan duyma söylentiler çoğalıyor.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,767
Bazı hareketler (ağır kaldırmak gibi, örnek hareket: squat) boyunun uzamasını biraz etkilese de. Bazı hareketler de boyunun uzamasını hızlandırıyor (bar da asılmak gibi).

Cy3org

Yeni üye
8 Ara 2022
23
8
ağırlık omurları sıkıştırdığı için boy uzamasını az da olsa yavaşlatabilir tavsiyem herhangi bir dala ait sporla ilgilenmen basketbol muay thai box gibi hem vücudun her tarafını geliştirir artı çeviklik katar esneme fazla olacağından boya da katkısı olur

GECE IT

Yeni üye
19 Tem 2022
26
14
Türkiye
Merhaba 16 yaşındayım ve boyum 1.72 normalde fitness yapıyordum ama çevrem fitness boya kötü etki eder dediler sizce doğru mu? devam etsem sıkıntı olur mu?
Halter tarzı sporlar boy kısaltır onun dışındaki fitness doğru yapıldığı sürece kasları geliştirir hatta boyun uzamasına dahi yardımcı olur.

Mr246

Üye
8 Ara 2022
103
39
Türkiye'de fitness konusunda herkes hocadır. En iyi kendi biliyormuş gibi dayanaksız cahil cahil konuşur. Yıllarca fitness ile uğraşanların çoğu bu gruba dahil.

Fitness ile ilgili bir şey söyleyen olursa bilimsel kaynak isteyin. Kaldı ki günümüzde bilimsel araşırmalara bile güvenilmiyor. 50-60 çalışmanın özeti şeklinde meta analizler yayınlanıyor. Ancak meta analiz sonuçları elle tutulur değerli bilgiler sunabiliyor.

En sağlıklı olan kendiniz araştırmanız. Healthline adlı siteyi tavsiye ederim. Healthline, birçok araştırmayı baz alarak makaleler yayınlayan güzel bir site. Youtube'da da House of Hypertrophy iyi bir kanal. Türkçe kaynak isterseniz Atlefit'i tavsiye ederim. Bu saydığım üç kaynak da bilimden şaşmaz, dayanaksız/boş yorum yapmaz.

Son düzenleme:

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
Bu konu hakkında iki görüş var ;

Gelişim çağında yapılan spor, ağırlık çalışması esnasında salgılanan kortizolla beraber gelen büyüme hormonu sayesinde boyun uzamasına faydası olur.

Gelişim çağında yapılan spor, omurga eklemlerine bindirdiği yükten sebep ( özellikle Squat, deadlift, bent over row tarzı hareketler) boyu kısaltabilir.

Şimdi duruma bro olarak değil bilimsel bakalım.

Ağırlık çalışmaları boyu kısaltır iddiasına dair net bir bilimsel araştırma yok.
Ağırlık çalışmaları ne boyu kısaltır, ne uzatır. Ama şöyle önemli bir faktör var... Postür. Postür çok önemli, postürü yani duruşu bozuk olan bir insan zaten olması gereken boyundan kısa görünür.
Bazı duruş bozukluklarının ( örn: lordoz), boyun gelişmesine engel teşvik edebilir.

Duruş bozukluğuna sahip bir birey, yapacağı yanlış formdaki omurgaya fazla yük bindiren hareketler, sporcuyu sakatlayabilir, duruş bozukluğunun düzelmesi konusunda da fayda yerine zarar verir.

Postür çok önemli, postür düzeltmenin temeli esneme ve güçlendirmeye dayanır. Örneğin en basitinden kamburluk, ön vucut kaslarımızın ( Göğüs, ön omuz), arka vucut kaslarımıza oranla ( sırt, arka omuz) daha gelişmiş olmasından sebeple oluşur. Bunu çözmek için gergin olan ön vucut kasları esnetilir, güçsüz olan arka vucut kasları güçlendirilir. Ve dik durmaya gayret etmek lazım.

Örneğin lordoz, gerçekten bir baş belası. Karın ve kalça kaslarını güçlendirip, bel ve bacak kaslarımızı esnetmemiz gerekiyor...

Vb. Durumlar.... Postür bozukluğun varsa ihmal etme düzeltmeye gayret et, ortopediye dahil görünmende fayda var.

Şimdi asıl soruna gelelim. Hayır boyuna herhangi bir uzatma veya kısaltma etkisi olmayacak. Ama bazen boyunun olduğundan kısa görünmesine sebep olabilir, bunun nedeni postür bozukluğu ve yanlış çalışma sitili. Örneğin fazla ön vucuduna odaklı çalışırsan postür bozukluğu yaşarsın.

Boy uzatma hareketlerine değinmek istiyorum. Örneğin barfiks demirine asılı kalıp sallanmak... Halk arasında epey yaygın, küçükken babam da boyun için bana bunu söylerdi ama aynı şekilde yine boya bir etkisi olmuyor. Ama evet postüre etki edebilir, düzgün postür de bir insanın daha uzun görünmesini sağlayabilir.
Ama ben bir kaç video gördüm barfiks çubuğuna asılmak konusunda, bazı sporcular bunu uzun süre yapmanın omurga eklemlerinde zedelenmelere sebep olabileceğini söylemişti hiç araştırmadım, sadece duydum.

İşin özeti : Ağırlık çalışabilirsin, boyuna bir etkisi olmayacak. Ama postürün önemli, düzgün bir postürün olsun. Bunun için gün içinde 5 10dklık egzersiz ve esnemelerini ihmal itme 👍🏿
Esnemelerini ihmal etmedikçe daha sağlıklı bir omurgaya sahip olacaksın.

Edit : Birde haltercilerin kısa olması durumuna değineyim. Halter sporu zaten kısa boylu insanların avantajlı olduğu bir spor, veya basketbol uzun boyluların avantajlı olduğu spor.
Örneğin basketbolcuların, kemikleri kalın, parmak eklemleri uzun olur.
Buna bakarak basketbol boyu uzatır veya halter boyu kısaltır diyemeyiz. Bu durum doğuştan geliyor,

Halk arasında deriz ya futbolcu ayağı var. Örneğin futbolcu ayağı olan biri, futbol oynadığında daha avantajlı olacaktır ve o sporda yeteneğini ilerletmek isteyecektir gibi...

Konu hakkındaki araştırmalardan örnek:

Deadlift ve boy konusunda bir araştırma ( Aşağı kısımda birden fazla araştırmayı kaynak olarak vermiş.) Ayrıca makale içinde sayfanın diğer makalelerine giden linkler var ( 1,2,3,4,5,6 şeklinde), yine o yazılarda da alt kısmında araştırmalar kaynak olarak mevcut inceleyebilirsin.

Physiqz, birden fazla araştırmayı kaynak alp makaleler yazan bir sayfa.
Vucut geliştirme de bilimsel olarak Physiqz, ncbi, healthline sayfalarını seviyorum ve tavsiye ederim.

Squat hakkında araştırma

Son düzenleme:

SinyorProfesorS

Kıdemli Üye
3 Nis 2020
2,265
288
Londra
Merhaba

Aslında açık konuşmak gerekirse 12 yaşındaki biri hergün 10 tekrar 100 kilo altına girerse evet bu etkileyebilir çünkü kaslara gereğinden çok yüksek miktarda basınç uygulanır bu da büyümeyi etkiler ama 14 yaşımdan beri aktif olarak spor yapıyorum ne etrafımda spor yaptığı için 1.50 kalan bir arkadaşım oldu ne de spor yaptığı için boyu 2m olan birini gördüm boyu etkilediğini düşünmüyorum. Yaptığın hareketleri başdan sağma dikkatsiz bir şekilde yapmadığın sürece herhangi bir problem yaşayacağını düşünmüyorum.

WenxWar

Üye
5 Eki 2022
88
55
Silivri
Bu konu hakkında iki görüş var ;

Gelişim çağında yapılan spor, ağırlık çalışması esnasında salgılanan kortizolla beraber gelen büyüme hormonu sayesinde boyun uzamasına faydası olur.

Gelişim çağında yapılan spor, omurga eklemlerine bindirdiği yükten sebep ( özellikle Squat, deadlift, bent over row tarzı hareketler) boyu kısaltabilir.

Şimdi duruma bro olarak değil bilimsel bakalım.

Ağırlık çalışmaları boyu kısaltır iddiasına dair net bir bilimsel araştırma yok.
Ağırlık çalışmaları ne boyu kısaltır, ne uzatır. Ama şöyle önemli bir faktör var... Postür. Postür çok önemli, postürü yani duruşu bozuk olan bir insan zaten olması gereken boyundan kısa görünür.
Bazı duruş bozukluklarının ( örn: lordoz), boyun gelişmesine engel teşvik edebilir.

Duruş bozukluğuna sahip bir birey, yapacağı yanlış formdaki omurgaya fazla yük bindiren hareketler, sporcuyu sakatlayabilir, duruş bozukluğunun düzelmesi konusunda da fayda yerine zarar verir.

Postür çok önemli, postür düzeltmenin temeli esneme ve güçlendirmeye dayanır. Örneğin en basitinden kamburluk, ön vucut kaslarımızın ( Göğüs, ön omuz), arka vucut kaslarımıza oranla ( sırt, arka omuz) daha gelişmiş olmasından sebeple oluşur. Bunu çözmek için gergin olan ön vucut kasları esnetilir, güçsüz olan arka vucut kasları güçlendirilir. Ve dik durmaya gayret etmek lazım.

Örneğin lordoz, gerçekten bir baş belası. Karın ve kalça kaslarını güçlendirip, bel ve bacak kaslarımızı esnetmemiz gerekiyor...

Vb. Durumlar.... Postür bozukluğun varsa ihmal etme düzeltmeye gayret et, ortopediye dahil görünmende fayda var.

Şimdi asıl soruna gelelim. Hayır boyuna herhangi bir uzatma veya kısaltma etkisi olmayacak. Ama bazen boyunun olduğundan kısa görünmesine sebep olabilir, bunun nedeni postür bozukluğu ve yanlış çalışma sitili. Örneğin fazla ön vucuduna odaklı çalışırsan postür bozukluğu yaşarsın.

Boy uzatma hareketlerine değinmek istiyorum. Örneğin barfiks demirine asılı kalıp sallanmak... Halk arasında epey yaygın, küçükken babam da boyun için bana bunu söylerdi ama aynı şekilde yine boya bir etkisi olmuyor. Ama evet postüre etki edebilir, düzgün postür de bir insanın daha uzun görünmesini sağlayabilir.
Ama ben bir kaç video gördüm barfiks çubuğuna asılmak konusunda, bazı sporcular bunu uzun süre yapmanın omurga eklemlerinde zedelenmelere sebep olabileceğini söylemişti hiç araştırmadım, sadece duydum.

İşin özeti : Ağırlık çalışabilirsin, boyuna bir etkisi olmayacak. Ama postürün önemli, düzgün bir postürün olsun. Bunun için gün içinde 5 10dklık egzersiz ve esnemelerini ihmal itme 👍🏿
Esnemelerini ihmal etmedikçe daha sağlıklı bir omurgaya sahip olacaksın.

Edit : Birde haltercilerin kısa olması durumuna değineyim. Halter sporu zaten kısa boylu insanların avantajlı olduğu bir spor, veya basketbol uzun boyluların avantajlı olduğu spor.
Örneğin basketbolcuların, kemikleri kalın, parmak eklemleri uzun olur.
Buna bakarak basketbol boyu uzatır veya halter boyu kısaltır diyemeyiz. Bu durum doğuştan geliyor,

Halk arasında deriz ya futbolcu ayağı var. Örneğin futbolcu ayağı olan biri, futbol oynadığında daha avantajlı olacaktır ve o sporda yeteneğini ilerletmek isteyecektir gibi...

Konu hakkındaki araştırmalardan örnek:

Deadlift ve boy konusunda bir araştırma ( Aşağı kısımda birden fazla araştırmayı kaynak olarak vermiş.) Ayrıca makale içinde sayfanın diğer makalelerine giden linkler var ( 1,2,3,4,5,6 şeklinde), yine o yazılarda da alt kısmında araştırmalar kaynak olarak mevcut inceleyebilirsin.

Physiqz, birden fazla araştırmayı kaynak alp makaleler yazan bir sayfa.
Vucut geliştirme de bilimsel olarak Physiqz, ncbi, healthline sayfalarını seviyorum ve tavsiye ederim.

Squat hakkında araştırma

Bütün soruların cevabını buldum resmen çok sağ olun hocammm

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
905
ZYZZ
Bütün soruların cevabını buldum resmen çok sağ olun hocammm
Kanka dediğim gibi, ağırlık çalışabilirsin boyuna bir zararı olmayacak ama posütrüne dikkat et. Gerekli önemi, ilgi alakayı değeri göster. Postür hem sağlığın için önemli ( Gelişim çağında postürün diş sağlığına kadar etkisi var ) hemde bir insanda duruş önemli bir kere. Bunda hemfikirizdir zaten :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.