SQL Server [Geniş Anlatım]

sLayEr

Özel Üye
2 Ara 2006
781
5
İstanbul
SQL Server nedir?

SQL Server, client ve SQL Server arasında iletişim kurmak için Transact-SQL'i kullanan bir client/server, ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.

Client/Server Mimarisi
SQL Server, çalışma ortamını, client ve server bilgisayarlarda çalışan işlere ayırmak için client/server mimarisini kullanır.

v Client, bir veya daha fazla client bilgisayarlarının üzerinde çalışır ama ayrıca SQL Server ile server bilgisayarlarının üzerinde de çalışır.

v SQL Server, veritabanlarını yönetir ve istekler arttıkça uygun server kaynaklarını böler.

Client/Server mimarisi çeşitli ortamlar için uygulamaları düzenlememize izin verir. Client programlama arayüzü, farklı client bilgisayarlar üzerinde uygulamaları çalıştırmaya ve network aracılığıyla server�a iletmeye olanak sağlar.

İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi
İlişkisel veritabanı sistemi aşağıdakilerden sorumludur:

v Veritabanındaki veri arasında ilişki sağlamaktan.

v Veri arasındaki ilişkileri bozmayan kurallara göre verinin depolandığından emin olmaktan

v Başarısız sistem olaylarında, bütün verileri geri almaktan.

Transact-SQL
SQL, düzeltilmesi ve değiştirilmesi istenen bilgileri açıkça belirtmeye izin veren bir komut takımıdır. Transact-SQL sayesinde veri ve sorgulara erişebilir, güncelleyebilir ve ilişkisel veritabanı sistemini yönetebilirsiniz. En son ANSI SQL standartını destekler ve ANSI Sql-92 olarak adlandırılıyor.

SQL Server Platformu
Uygulamaları yaratmak ve çalıştırmak için birkaç veya daha fazla işletim sistemi platformları kullanılabilir. Client olarak MS-DOS, Windows 3.x, Windows NT, Windows 9.x, Third Party (Unix ve Apple Macintosh gibi), İnternet Browser; Server olarak Windows NT, Windows 9.x kullanılır.

Windows NT ile SQL Server�ın Uyumu
SQL Server Windows NT ile tamamıyle uyumlu ve onun birçok avantajına sahip.

Güvenlik: SQL Server, Win NT�deki güvenlik sistemi ile uyumlandırılmış. Bu uyum SQL Server ve WinNT�nin her ikisine de erişim için tek bir kullanıcı ismine ve şifresine izin verir. SQL Server Microsoft Client�ı olmayanlar (Banyan VINES, AppleTalk, Novell) için kendi güvenliğini sağlar. SQL Server ayrıca network güvenliği için WinNT�nin encryption özelliğini kullanır.

Çoklu İşlemci Desteği : SQL Server otomatik olarak server bilgisayara eklenmiş olan ekstra işlemcilerin avantajlarına sahip olur. SQL Server WinNT�nin symmetric multiprocessing (SMP) yeteneklerini destekler.

Microsoft Event Viewer: SQL Server problemleri görmek ve izlemek için uygun bir mekanizma sağlayarak WinNT uygulamalarına, güvenliğe ve sistem event loglarına mesaj yazar.

Windows NT Servisleri: SQL Server WinNT üzerinde bir servis olarak çalışır ve SQL Server�ı başlatmaya ve durdurmaya izin verir.

Windows NT Performans Denetimi: WinNT performans denetimine, SQL Server�ın sistem performansını yönetmeye imkan sağlayan performans metriklerini gönderir.
Alias: Farklı login ID�ler tarafından paylaştırılan veritabanı kullanıcı ismidir. Veritabanı alias�I, hepsine aynı izinleri vererek, aynı kullanıcı olarak birden fazla kişiyi ele almaya izin verir. Ayrıca, veritabanındaki herhangi bir kullanıcı ismi, bir alias olarak çalışır.

Alias�lar, farklı kullanıcılar dbo rolü sayıldıklarında kullanılırlar.

Domain: WinNT güvenliğinde, bir domain, yönetimsel amaçlar ve incelemeler için gruplanmış ve ortak bir güvenlik veritabanını paylaşan bilgisayarlar kümesidir.

Group: SQL Server�da, bir veritabanı grubu, veritabanı kullanıcıları kümesidir. Kullanıcılar, gruba onaylanmış veritabanı izinlerine sahip olurlar. Grupları kullanma, çok sayıda kullanıcının idare edilmesini basitleştirir; çünkü gruplar, aynı anda bir den fazla kullanıcıya izinleri onaylamayı ve iptal etmeyi sağlar.

WinNT�de, bir grup, WinNT kullanıcı kümesidir. Kullanıcılar, gruba onaylanmış bütün izinlere ve WinNT haklarına sahiptir. Gruplar, çok sayıda kullanıcının yeteneğinin yönetilmesini sağlar.

SQL Server�ın Microsoft BackOffice ile Uyumu
Back Office iş çözümleri oluşturmak için kullanılan bir server uygulama grubudur. SQL Server Microsoft Backoffice ürünleriyle iyi bir şekilde uyumlandırılmıştır. SQL Server ile çalışan Back Office uygulamaları şu şekilde tanımlanmıştır:

Microsoft Internet Information Server: SQL Server�daki verilere erişmek için internet client�larına izin verir.

Microsoft Exchange Server: SQL Server veya MAPI (Messagini Application Programming Interface) bunu kullanarak e-mail mesajları gönderebilir.

Microsoft SNA Server: PC tabanlı network�lerle, SNA protokolünü çalıştırarak, IBM ortamlarına bağlanır. SNA Server kullanarak, SQL Server�ı Ibm mainframe�leriyle veya AS400 uygulamaları ve verileriyle uyumlu hale getirebiliriz.

Microsoft Sistemleri Yönetimi Serverı: Kendi veritabanınlarını depolamak için SQL Server�ı kullanır ve bilgisayar yazılımlarını ve donanımlarını yönetir.

SQL Server Servisleri:
Bütün SQL Server servisleri, Win NT üzerinde servisler olarak veya Win 95 ve diğer işletim sistemleri üzerinde uygulama olarak çalışır. SQL Server servisler MSSQL Server�ı, SQL Server Agent�i ve Microsoft Distrubuted Transaction Coordinator�ı (MS DTC) içerir.

MSSQL Server Servisi: İlişkisel veritabanı yönetim sistemidir. Transact-SQL ifadelerini işler ve server�daki veritabanından oluşan dosyaları yönetir.

v Bu servisler tesadüfi çoklu kullanıcılara göre bilgisayar kaynaklarını ayırırlar.

v Mantıksal problemleri engeller. (Aynı anda aynı veriyi güncellemek isteyen kullanıcılara karşı zaman isteme gibi�)

v Veri uyumunu ve tutarlılığını garanti altına alır.

SQL Server Aracı Servisi: Lokal veya çoklu server işlerini, uyarıları ve operatörleri yaratmak ve yönetmek için SQL Serverla birleşim içinde çalışan bir servis

Microsoft Distrubuted Transaction Coordinator Servisi: Bu bir transaction yöneticisidir. Bir işlemdeki farklı veri kaynaklarını içeren clientlara izin verir. Ayrıca Microsoft Transaction Server�ın bir bileşenidir.

SQL Server Client Yazılımı:
SQL Server, veritabanını yaratmak ve dizayn etmek, veri sorgulamak, serverı idare etmek ve belirli konular üzerinde yardım aramak için client yazılım çeşitlerini içerir.

SQL Server Yönetimi

vSQL Server, administrative tool�ları otomatikleştiren ve minimize eden yönetim araçları sağlar. (SQL Server Enterprise Manager sağlar)
voSQL ve bcp gibi batch utilityleri kullanarak SQL Server yönetilebilir.
vGrafiksel yönetim araçları kullanılarak SQL Server yönetilebilir.
vVisual Basic gibi COM uygulamaları kullanılarak SQL Server yönetilebilir.
Transact-SQL, SQL Server'ın yönetimi için kullanılan, alt mekanizmadır. SQL Distributed Yönetim Nesneleri (SQL -DMO)
SQL-DMO, SQL Server tarafından kullanılan COM tabanlı yönetim nesneleri yığınıdır. Transact-SQL ifadelerinin detaylarını gizler ve yönetim scripti yazmak için uygundur. Grafiksel yönetim araçları SQL DMO kullanılarak yazılmıştır.

SQL Server Agent
SQL Server Agent, aşağıdaki yönetimsel görevleri yerine getirebilmek için SQL Server ile birleşim içinde çalışan bir servistir.

Alert Yönetimi: Bir job (iş) bittiği zamanki veya bir hata meydana geldiği zamanki, işlem durumu hakkında bilgi sağlar. SQL Server Agent, eventler için WinNT application event log�u denetler ve alert�ler meydana getirir.

Notification: Bir alert meydana geldiği zaman, SQL Server, bir e-mail mesajı veya bir işlem sayfası gönderebilir veya başka bir uygulama başlatabilir. Bir veritabanı veya transaction log dolu olduğunda veya yedekleme başarılı olduğunda, bu olayların meydana geldiğini gösteren bir alert ayarlanabilir.

Job Execution: Job�lar tek adımlı işler olarak basit olabilir, veya çok adımlı işlemler olarak karmaşık olabilirler. İşletim sistemi komutlarıyla, Transact_SQL ile job step�leri yaratılabilir.

Replication Yönetimi: Replication veriyi veya işlemleri, bir server�dan diğerine kopyalama işlemidir. SQL Server Agent, server�lar arasındaki veri uyumundan, değiştirilen veriyi denetlemeden, bilgiyi server�lara kopyalamadan sorumludur.

SQL Server Güvenliği
SQL Server iki tip güvenlik sağlar. Bunlar; giriş belgeleri, veritabanı kullanıcı account�u ve rolleri üzerindeki izin geçerliliği.
Login Authentication
Kullanıcının SQL Server�a bağlanması için login account�a sahip olması gerekir. SQL Server iki giriş belgesi mekanizmasını onaylar; SQL Server belgesi ve Win NT belgesi. Her birinin farklı giriş hesabı tipi var.

SQL Server Belgesi
SQL Server belgesi kullanıldığı zaman, SQL Server sistem yöneticisi, giriş hesabı ve şifresi tanımlayabiliyor. Kullanıcılar, SQL Server�a bağlandıkları zaman, giriş ve şifrenin her ikisini de elde etmeli.
WinNT Belgesi
WinNT belgesi kullanıldığı zaman Win NT account veya grup kullanıcıları,SQL Server�a bağlanacağı zaman, bir SQL Server login account�u elde etmeden, SQL Server�a erişebilir. SQL Server sistem yöneticisi, geçerli bir SQL Server login account�u olarak ya WinNT account ya da WinNT grup tanımlamalı.
Belge Modu

SQL Server Win NT�de çalışırken, sistem yöneticisi, SQL�in iki belge modundan birinde çalıştığını belirtebilir. Bu modlar:
Windows NT Belge Modu:Sadece WinNT belgesi izinlidir. Kullanıcılar SQL Server giriş hesabı belirleyemez.
Mixed Mode:Bu belge modu kullanıldığında, kullanıcılar WinNT belgeleriyle veya SQL Server belgeleriyle SQL Server�a bağlanabilirler. Mixed security, ya uyumlu ya da standart güvenlik kullanılarak giriş isteklerini onaylamaya izin verir. Güvenilir bağlantılar (uyumlu güvenlik tarafından kullanılan) veya güvenilir olmayan (standart güvenlik tarafından kullanılan) bağlantılar tanınırlar.

Integrated security
Bütün bağlantılarda loginleri doğrulamak için, SQL Server�ın WinNT authentication mekanizmasını kullanmasına izin verir. Sadece güvenilir bağlantılar (multi-protocol ve named pipes) izinlidir.
Standart security
Bütün bağlantılar için SQL Server�ın kendi login doğrulama işlemini kullanır. SQL Server�a log olabilmek için, herbir kullanıcı, geçerli bir loginID ve şifre sağlamalı.

Veritabanı Kullanıcı Accountları ve Roller
Kullanıcılar doğrulandığında ve SQL Server�a log olmaya izinli olduktan sonra veritabanında accountları olmalı. Kullanıcı account�lar ve roller veritabanı içinde bir kullanıcıyı tanır ve nesneleri kontrol ederler. Statementleri çalıştırmaya izinli olur.
Veritabanı Kullanıcı Accountlar
Kullanıcı accountlar, güvenlik izinlerini uygulamak için kullanılır. WinNT kullanıcıları veya grupları veya SQL Server login account�larıdır. Kullanıcı account�lar bir veritabanına özgüdür.
Veritabanı Rolleri
Kullanıcıları, İzinlerin uygulanabildiği tek parçalar içinde bir araya toplamayı sağlar. Server seviyesi ve veritabanı seviyesinin herikisinde de roller mevcuttur. Ayrıca kendi kullanıcı tanımlı veritabanı rollerini de tanımlayabilirsin. SQL Server, ortak yönetim fonksiyonları için öncelikli tanımlı server ve veritabanı rolleri sağlar. Böylece özel kullanıcılara yönetim izinleri kolayca verilebilir.
Fixed Server Role
Fixed Server Role, server seviyesinde yönetim ayrıcalıkları sağlar. Bu roller, Server seviyesinde kullanıcı veritabanlarını etkilemeden yönetilirler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.