SSD Boot Problemi Hakkında

ChenK

Katılımcı Üye
23 Nis 2011
493
0
Laptomayeni bir SSD alıp harddiski çıkardım.Ama ne yaparsam yapayım bir türlü boot olmuyor.Bilgisayarı başlatıyorum sonrası siyah ekranda kalıyor.Taktığım ne usb ne de cd ile Windows kurulum yapapildim.
*SSD ile ilgili bir problem yok başka bir bilgisayara takınca çalıştı.
*Ayrıca kendi harddiskinde de bir problem yok normal çalışıyor

Öncelik ayarlarını değiştirdim ama bir türlü olmadı.Laptopun bios sürümü güncel.Takınca görüyor öncelik sırasında ama boot olayı yok maalesef.

Laptop K55vj Sx216d

Moderatör tarafında düzenlendi:

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Merhaba,

BIOS ekranından Boot menüsüne gelip, BBS Priorities seçeneğine tıklayın. Ardından Windows Boot Manager adındaki disklerden SSD olanını seçin. Daha sonra geri gelip disk önceliğine seçtiğiniz Windows Boot Manager SSD diskinizi alın. Kaydedip kapatın. Windows yüklü ise içinde, boot edecektir.
Diskinizin biri MBR diğeri GPT ise bu da sorun yaratmaktadır. Hepsini MBR bölüm düzenine çevirip boot etmelisiniz.

İyi forumlar...

ChenK

Katılımcı Üye
23 Nis 2011
493
0
Merhaba,

BIOS ekranından Boot menüsüne gelip, BBS Priorities seçeneğine tıklayın. Ardından Windows Boot Manager adındaki disklerden SSD olanını seçin. Daha sonra geri gelip disk önceliğine seçtiğiniz Windows Boot Manager SSD diskinizi alın. Kaydedip kapatın. Windows yüklü ise içinde, boot edecektir.
Diskinizin biri MBR diğeri GPT ise bu da sorun yaratmaktadır. Hepsini MBR bölüm düzenine çevirip boot etmelisiniz.

İyi forumlar...

Hocam yalnız ikisi aynı anda takılı değil sadece SSD yi takıp temiz bir kurulum yapmaya çalışıyorum.GPT ve MBR iso dosyası ile denedim SSD takılı iken maalesef boot olmuyor.Görmüyor sadece siyah ekran var.
Test etmek için HDD yi geri taktım.Bu sefer flash belleği takınca gördü.SSD de sorun olma şansı yok başka bir bilgisayarda da denedim sorunsuz çalışıyor.Bir anlam veremiyorum bu duruma.

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Hocam yalnız ikisi aynı anda takılı değil sadece SSD yi takıp temiz bir kurulum yapmaya çalışıyorum.GPT ve MBR iso dosyası ile denedim SSD takılı iken maalesef boot olmuyor.Görmüyor sadece siyah ekran var.
Test etmek için HDD yi geri taktım.Bu sefer flash belleği takınca gördü.SSD de sorun olma şansı yok başka bir bilgisayarda da denedim sorunsuz çalışıyor.Bir anlam veremiyorum bu duruma.

Windows Boot manager secmeniz lazim orada ssd gorunecektir.

ChenK

Katılımcı Üye
23 Nis 2011
493
0
Merhabalar. Başka bir bilgisayarda ssd ye format atıp bilgisayarınıza takıp açmayı deneyin.

Hocam denedim,SSDye şuan kurulu sistemden clone OS attım yine işe yaramadı.Farklı bir bilgisayardan MBR ve GPT yaptım dosya sistemini yine olmadı.Disk gözükmesine rağmen format atamıyorum bir türlü.Usb bellek kullan yok DVD kullan yok.

Bir tane caddy aldım yakında gelecek inşallah P2 slottan denerim belki olur.

х creaтıve

Özel Üye
13 Haz 2016
2,839
164
Evet Windows 10 64bit

Bad sectör testi yapıp onarmayı deneyin problem orada değilse ssd'nin mbr ve gpt uzantılı olup olmadığını dene yine değilse bios önyükleme ayarlarını gözden geçir daha önceki windows'un recovery sürücüsü izin vermiyordur recovery diskini silerek dene eğer o da olmazsa başka bir imaj dosyasından windows kopyası al onu dene.

Bu işlemler sorununu çözmezse ;
1-Ssd'de donanım problemleri olabilir
2-Bios ayarlarında hata yapılmış olabilir
3-Windows dosya biçimi ayarlarında problem olabilir
4-Kurulum imajın (.iso) eksik veya hatalı olabilir
5-Kurulum imajın (.iso) x64 mimariye sahip olmayabilir

Amaç yolun sonuna ulaşmak ise; katettiğin 50 km. önemli değil bitime yakın geçilemeyen 50 m. aşmaktır.Dediklerimi sırasıyla yaparak tekrar dene eğer işin içinden çıkamazsan öm'den yardımcı olabilirim.

ChenK

Katılımcı Üye
23 Nis 2011
493
0
Bad sectör testi yapıp onarmayı deneyin problem orada değilse ssd'nin mbr ve gpt uzantılı olup olmadığını dene yine değilse bios önyükleme ayarlarını gözden geçir daha önceki windows'un recovery sürücüsü izin vermiyordur recovery diskini silerek dene eğer o da olmazsa başka bir imaj dosyasından windows kopyası al onu dene.

Bu işlemler sorununu çözmezse ;
1-Ssd'de donanım problemleri olabilir
2-Bios ayarlarında hata yapılmış olabilir
3-Windows dosya biçimi ayarlarında problem olabilir
4-Kurulum imajın (.iso) eksik veya hatalı olabilir
5-Kurulum imajın (.iso) x64 mimariye sahip olmayabilir

Amaç yolun sonuna ulaşmak ise; katettiğin 50 km. önemli değil bitime yakın geçilemeyen 50 m. aşmaktır.Dediklerimi sırasıyla yaparak tekrar dene eğer işin içinden çıkamazsan öm'den yardımcı olabilirim.

SSD daha yeni başka makinede denedim zaten sorunsuz çalışıyor.Aynı SSD den başka bir tane daha var onunla başka makineye format attım elimdeki iso dosyası ile sorunsuz bir şekilde.

Yani ne SSD sorunlu olabilir ne de iso dosyası.Ayrıca orijinal HDD yi takıp aynı iso dosyası ile bootlatınca HDD sorunsuz çalışıyor.Bios ayarlarında zaten müdahale edecek fazla bişey yok.AHCİ modda çalışıyor zaten.Boot sırasını falan defalarca kontrol edip değiştirdim ama olmadı.Çok anlamsız neyi atlıyorum bilmiyorum.

A

Abdurrahim Vural

Ziyaretçi
SSD daha yeni başka makinede denedim zaten sorunsuz çalışıyor.Aynı SSD den başka bir tane daha var onunla başka makineye format attım elimdeki iso dosyası ile sorunsuz bir şekilde.

Yani ne SSD sorunlu olabilir ne de iso dosyası.Ayrıca orijinal HDD yi takıp aynı iso dosyası ile bootlatınca HDD sorunsuz çalışıyor.Bios ayarlarında zaten müdahale edecek fazla bişey yok.AHCİ modda çalışıyor zaten.Boot sırasını falan defalarca kontrol edip değiştirdim ama olmadı.Çok anlamsız neyi atlıyorum bilmiyorum.
hocam çözümü nasıl buldunuz aynı sorunu yaşıyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.