Çözüldü Ssd format sorunu

xSonuncuKraLx

Uzman üye
1 Şub 2012
1,166
0
Herkese iyi forumlar. Bugün toshiba marka ssd aldım ve format attım başta mbr biçimindeki formatı kabul etmiyordu uefi denedim formatı başarılı bir şekilde atıyor ama formattan sonra siyah ekranda ingilizce olarak işletim sistemi bulunamadı diyor.(Reboot and select proper boot device) Biostan binbir türlü ayar denedim uefi only legacy only ve ikisinin de bir arada olduğu seçeneklerin hepsini denedim ama bir çözüme ulaşamadım rufustan yazdırırken hem mbr olarak hem gpt olarak denedim ama sonuç yine aynı bilgisayarın hddsi sökük haldeyken denedim yine olmadı bilen biri varsa yardımcı olabilir mi? Anakart modeli: Gigabyte F2A68HM DS2

Son düzenleme:

lllroselll

Katılımcı Üye
10 Nis 2020
848
92
Abu Dubai
Merhaba

Video'yu İzleyerek Çözüm Yoluna Ulaşabilirsiniz :)) Kolay Gelsin,İyi Forumlar...

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=2HYNHA5WcNw"]https://www.youtube.com/watch?v=2HYNHA5WcNw[/ame]

xSonuncuKraLx

Uzman üye
1 Şub 2012
1,166
0

lllroselll

Katılımcı Üye
10 Nis 2020
848
92
Abu Dubai
Hocam yanıtınız için teşekkürler ama biosta ssdyi görebiliyorum dediğim gibi ssdye format yükleyebiliyorum ama format bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayınca siyah ekranda hata ile başlıyor sanki ssdnin içinde format yokmuş gibi.

HDD Takılımı ?

HDD Takılı İse Çıkar Ve Keyfine Bakın :))

HDD'de yüklü olan işletim sistemi üzerinden bilgisayarı açıyor. BIOS'tan SSD'ye öncelik verirsen veya anakart üzerinden en küçük numaralı SATA girişine SSD'yi takarsan sorunun çözülür:

Son düzenleme:

xSonuncuKraLx

Uzman üye
1 Şub 2012
1,166
0
HDD Takılımı ?

HDD Takılı İse Çıkar Ve Keyfine Bakın :))
Hocam hdd takılı değil bilgisayarda sadece ssd takılı işletim sistemi kurarken herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum sorunsuz şekilde kuruyor ama dediğim gibi kurulum bittikten sonra sanki ssdnin içinde işletim sistemi yokmuş gibi tepki veriyor. Biostaki bütün ayarlara baktım AHCI modu bilmem ne hepsini denedim ama yok düzeltemedim yaklaşık 20 kere format attım her ayar değiştirişimde format attım ama sonuç aynı.

lllroselll

Katılımcı Üye
10 Nis 2020
848
92
Abu Dubai
Hocam hdd takılı değil bilgisayarda sadece ssd takılı işletim sistemi kurarken herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum sorunsuz şekilde kuruyor ama dediğim gibi kurulum bittikten sonra sanki ssdnin içinde işletim sistemi yokmuş gibi tepki veriyor. Biostaki bütün ayarlara baktım AHCI modu bilmem ne hepsini denedim ama yok düzeltemedim yaklaşık 20 kere format attım her ayar değiştirişimde format attım ama sonuç aynı.

Bios'a Bi Ayar Çek Sıfırla Ayarları

karnelroot

Üye
25 Mar 2019
54
0
Lefkoşa
İşletim sistemine temiz kurulum yaptığınıza emin misiniz ?
bios diski görüyorsa, başlatılması gerekir.
Başlangıçtan boot menüye girerek ssd yi seçerek girdiğinizde de başlatmıyorsa kesinlikle kurulum temiz değildir

xSonuncuKraLx

Uzman üye
1 Şub 2012
1,166
0
Aynı sorunu yaşayanlar varsa çözümü içinde format olan başka bir ssdyi klonlamaktır.
Sorunun çözümü ne biostan ne formattan ne başka bişeyden sorunun kaynağını tespit edemedim ama çözümünü başka bir ssdyi klonlayarak çözdüm.
Denenen Çözümler:
-Microsoftun kendi web sitesinden tekrar win10 iso kurulumu indirilip denendi.
-Biostan AHCI modu ve ssdnin boot sıralama ayarlaması yapılıp denendi.
-Flash bellekte sorun olma ihtimaline karşın farklı flash bellekle denendi. Buna ek olarak DVD ile format atma denendi.
-Belki ssdde sorun vardır diye farklı bilgisayarda format atmak denendi.(Gene yemedi formatı.)
-Bilgisayardan HDD sökülüp sadece SSD kalmış vaziyetteyken denendi.
-Aynı formatı HDD'ye attım ve sorunsuz şekilde çalıştı.
Tüm bunlara rağmen SSD formatı alıyor görünüyor yani işletim sistemi yükleme ekranı geliyor(windows dosyaları yükleniyor tamamlanıyor vs. ekranı) kurulum bittiğinde sistemi SSDden boot etmeye çalıştığımda "Reboot and select proper device" hatası ile karşılaştım. 2 gün uğraşın ardından bir yakınımdan 120GB SSD aldım ve klonlama programlarından biriyle onun SSDsini kendi SSDme kopyalayıp windowsu sıfırladım. Burada dikkat etmeniz gereken husus kopyalamak istediğiniz SSD sizin SSDniz ile aynı boyutta olmalı veya daha düşük boyutta olmalı herkese iyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.