SSD Takılı laptopa HDD takmak yavaşlatır mı?

swishis

Üye
1 Ara 2018
97
1
Yaklaşık 240 GB lık bir SSD var laptopumun içinde. Fakat oyun vb indirmek için bana yeterli gelmiyor.
Elimde HDD/SSD Usb dönüştürücü ve 960 GB SSD var fakat SSD dönüştürmeye çalıştığımda sorun çıkıyor. (SSD 960 GB Fazlasıyla yetiyor bana)
Bir de HDD var ama yavaşlatabileceğinden ve alanı 200 GB olduğundan kullanayım mı bilmiyorum açıkçası.

Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,434
1,504
K E R K Ü K
240 gb ssdye o kadar oyun sığdırdıysan sistemin iyidir, arkada steam, epicgames, discord gibi türlü türlü şeyler çalışıyordur.
hddye döndürürsen evet yavaşlama gözlenebilir, m2 ssd değilse fazla yavaşlamaz.
tabii marka kaliteside önemli,
samsung, sandisk gibi bilindik kaliteli markalar dururken crucial gibi hem fiyattan hem performanstan eksik ürünleri tercih etme.

16 Eyl 2019
242
7
Yaklaşık 240 GB lık bir SSD var laptopumun içinde. Fakat oyun vb indirmek için bana yeterli gelmiyor.
Elimde HDD/SSD Usb dönüştürücü var fakat SSD dönüştürmeye çalıştığımda sorun çıkıyor. (SSD 960 GB Fazlasıyla yetiyor bana)
Bir de HDD var ama yavaşlatabileceğinden ve alanı 200 GB olduğundan kullanayım mı bilmiyorum açıkçası.

Sizce ne yapmalıyım?

hem ssd hem hdd aynı anda kullanacak iseniz yavaşlatmaz windows işletim sistemi ssd ye kayıtlı olsun yani masaüstündeki dosyalar ssd içinde olsun o zaman sorun yaşamazsınız ssd ile pc çalışmaya devam eder takacağınız hdd sorun yapmaz

kısaca 64gb olan telefona 16gb hafıza kartı takmak gibidir zararı yoktur asla yavaşlamaz pc

Nonantiy

Moderasyon Ekibi Lider Yardımcısı
28 Haz 2020
1,990
1,083
Kayseri
Merhabalar, laptopda bir yavaslama olmayacaktir eger temeli ssd'e bagli ise.

Le Chiffre

Katılımcı Üye
4 Ocak 2006
890
55
word.exe
Merhabalar;

Hayır olmaz, SSD'li bir bilgisayara HDD takılırsa yavaşlama gibi bir durum söz konusu olamaz. Başından beri oyunları SSD'ye kurduysanız HDD bilgisayarı hızlandırır. Oyunlara girişte hız kazanırsın, menüler daha hızlı yüklenir ama FPS olarak pek bir şey değiştirmez bilginize. Kendi bütçenize göre HDD alın, ben mesela 1TB HDD + 256GB SSD kullanıyorum, aynı şekilde başlangıcından itibaren oyunlar SSD'de kurulu çok güzel performans alıyorum. Ve genel olarak oyunları HDD'ye değil SDD'ye kurmaya özen gösterin, adı üzerinde HDD veri depolamak için bir sabit disk sürücüsü.

Saygılarımla.

EX

Deneyimli Moderatör
29 Mar 2020
1,917
1,251
Bir telefonda SD kart görevi gibi HDD kullanabilirsin. İkisinin olması bilgisayarı yavaşlatmayacaktır. Ama önemli olan temiz kullanmanız. Bundan kasıt da ( SD kart görevi gibi. )

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.