SSH ile bilgisayarıma bağlanmak istiyorum

dadalife

Yeni üye
7 Haz 2016
9
0
Merhabalar umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Linux server kısmına açacaktım ama amacım server ile ilgili olmadığı için burada açtım.
Sorum şu: Bilgisayarıma farklı bilgisayarlardan ssh ile bağlanmak istiyorum. Şuan Kubuntu kullanıyorum. openssh-server ve openssh-client'i kurdum. Aynı ağda bulunurken bilgisayarımın yerel ip sini kullanarak bağlanabiliyorum ancak ağ dışından bağlanamıyorum. Öğrenci apartında kalıyorum. Kullandığım interneti 30'a yakın kişi ile ortak kullanıyorum. Doğal olarak 30 kişininde dışardan gözüken ip adresleri aynı.
Dışardan ssh ile kendi bilgisayarıma bağlanmak için ne yapabilirim? :RpS_confused:

dadalife

Yeni üye
7 Haz 2016
9
0
ip nin aynı olması önemli değil. yerel ağda hangi ip adresine port açtıysan onu tetikleyerek bağlantıyı o adrese yönledirecektir.

örnek vererek kafamda netleştirmek istiyorum daha iyi anlamak için.
yani şimdi benim yerel ağdaki ip adresim:
192.168.1.11
aynı ağa bağlı 2. cihazımın ip adresi:
192.168.1.22 olsun.
ağ dışından bakan bir cihaz, benim 1. ve 2. cihazımın ip adresini aynı görüyor, bu ip adresi de:
90.140.30.30 olsun.

ben 1. cihazıma ssh bağlantı ayarlarını tanımlasam. ssh portu olan 22. portu açsam, daha sonra ağ dışındaki 3. cihazımdan 90.140.30.30 adresine bağlanmak için istek göndersem, otomatik olarak 1. cihazıma bağlanabilirim değil mi? eğer öyle ise 2. cihazımda da ssh için 22. portu açsam. dışardan bağlanacak olan kullanıcı hangisine bağlanacak?

açıkçası tam olarak çalışma mantığını bilmediğiimden sanırım havada kalıyo. söylediklerim mantıksız ise daha iyi anlamam içn önerebileceğiniz bir makale veya video var mı?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.