SSRF (CVE-2022–4096) Dns Bağlanması Nedir ?

a3b2jeo.png

logo.png

Görsel

SSRF (CVE-2022–4096) Dns Bağlanması Nedir ?
DNS Rebinding Genel Bakış:

DNS rebinding, genellikle bir bilgisayar saldırısı biçimi olarak kullanılan alan adlarının çözünürlüğünü manipüle etme yöntemidir. Bu saldırıda, kötü niyetli bir web sayfası ziyaretçilere ağdaki başka makineleri hedefleyen bir istemci tarafı betiğini çalıştırmaya neden olur. Teoride, aynı kaynaktan politika bunun olmasını önler: istemci tarafı betiklere yalnızca betiği sunan aynı ana bilgisayardaki içeriğe erişim izin verilir. Bu politikayı uygulamanın temel bir parçası olan alan adı karşılaştırma, bu korumayı DNS'yi kötüye kullanarak atlatır.
Appsmith içinde DNS rebinding kullanarak bulunan SSRF.

Bilgi: Appsmith, iç araçları oluşturmak, göndermek ve sürdürmek için kullanılır.

Hadi SSRF kısıtlamalarını atlamak için DNS rebinding aracılığıyla bir ana bilgisayar adı oluşturalım!

1.png

DNS Rebinding

Oluşturulan ana bilgisayar adımızın iki farklı IP ile ilişkilendirildiğini görebiliriz.

13b8468f48021b1de.png

Dig komutu

Şimdi, savunmasız işlev Yeni API ve Elasticsearch oluştur.

155e50c28c4751f0c.png

Zafiyetli İşlevler
Şimdi oluşturulan ana bilgisayar adını URL işlevine ekleyin ve çalıştırmak için tıklayın, yanıt olarak "ana bilgisayar izin verilmiyor" aldım.

1c642d57ef6261ec1.png

"Ana bilgisayar izin verilmiyor" yanıtı
Şimdi tekrar çalıştırdıktan sonra, AWS bulutu meta veri yolunu içeren başarılı bir yanıt aldım.

1c36e389937012c67.png

AWS meta veri yolu
Şimdi URL'ye "latest" yolunu ekledim ve tekrar çalıştırdım ve 404 aldım (Bu sefer sunucu, DNS rebinding'de kullandığım IP'ye vurdu).

1d33e78c0de8cce2c.png

404 Yanıtı

Şimdi sürekli Deneme ve Yanılma (Bir yanıt alana kadar "Çalıştır" ı tekrar tıklama) yöntemleri ve yolları (Yanıt olarak aldıklarımı) URL'ye ekleyerek başarıyla AWS Anahtarlarını elde ettim.

18c808fa6520a59ef.png

AWS Anahtarları Başarıyla Alındı
Zafiyetli Sürümler: Appsmith < v1.8.1

Şimdi bunu Appsmith'e bildirdim ve onay aldım ve aynı sorunu huntr.dev'e bildirerek bu konuda bir CVE almak için rapor verdim ve bu CVE-2022-4096 ile atanmış oldum.

Kaynaklarım: basu_banakar

a3b2jeo.png

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.