Stack Buffer Overflow Exploit Yazma - ret2libc / Pentester

Pentester

Özel Üye
8 Eyl 2016
1,646
998
Video konu sonunda!

Bu konuda, exploit dünyasında çok yaygın olan Stack Based Buffer Overflow zafiyetini inceleyip, exploitini geliştireceğiz.

Stack Buffer Overflow Nedir?

Stack Buffer Overflow, Yığın tabanlı hafıza taşma açığı demektir. C programlarında, değişkenlere kapasitelerinden daha fazla veri yazmaya çalışırsak, crash olayı gerçekleşir. Daha sonra programın akışını değiştiririz. Bu akışı shellcode'a yönlendirirsek istediğimizi elde edebiliriz. Bu işlemleri yapabilmek, test edebilmek için debugger yazılımları kullanırız. Ben Kali Linux dağıtımında bulunan, gdb debugger ile işlem yapacağım. Zafiyetli C programımızın kaynak koduna bakalım.

AkP8pp.jpg

Argüman olarak bir değer alınıyor, ardından bu değer fonksiyon içerisinde tanımlanan buf isimli 48 baytlık alana kopyalanıyor. Bizde eğer, 48 byte'dan yüksek veri girersek programa, Stack Buffer Overflow zafiyeti oluşuyor.

Bir Buffer Overflow işleminde genellikle, overwrite edilen EIP registerından sonra, ESP registerına shellcode yazılır, stack içerisinde, shellcode'dan önce ise bulunan adres, EIP'ye yazılır ve ESP registerındaki shellcode'a atlanır. Stack BoF exploit geliştirme işlemlerinde genellikle, JMP ESP gibi ESP adresine jump yapan bir instruction kullanılır, ki bu sayede exploit işlemi çok çok basitleşir.

Örnek vermek gerekirse, uygulamanın içersinde kullandığı library'de, JMP ESP instruction aranır, bu adres EIP'ye yazılır, sonra shellcode eklenir, ve shell kabuğuna erişilir. Ancak benim yapacağım uygulamada, "NX=No Executable" adlı bir koruma olduğundan stack içerisinde olan shellcode'a atlama işlemi mümkün olmuyor, o yüzden bizde; "retINTOlibc", diğer adıya "ret2libc" tekniğini uyguluyoruz.

Şimdi fazla laf kalabalığını bırakıp, explotimizi geliştirelim. Öncelikle ASLR adlı koruma mekanizmasını kapatalım. Bunun için;

Kod:
echo 0 > /proc/sys/kernel/randomize_va_space

komutu uygulanır, ardından;

4MOQm7.jpg

Artık ASLR koruması kapalı ve exploit geliştirilebilir. GDB Debugger ile vuln adlı programımıza girelim, ve çalıştıralım.

ZERpAo.jpg

ZERpAo.jpg

NX korumasını kontrol edelim. Aktif olduğunu görüyorsunuz.

5QzXkl.jpg

Ardından uygulamaya 48 byte'dan daha büyük veri yazıyoruz, benim denemelerim sonucu tam 70 byte ile EIP registerını kontrol edebiliyoruz.

lWRp7B.jpg

Tam 70 tane A karakteri gönderince, stack BoF oluşuyor. EIP registerının durumuna bakalım.

Mv42J6.jpg

"0x41414141" yani "A" karakterlerimizin, hex karşılığı demek oluyor, yani başarılı şekilde EIP'ye yazdık. Şimdi ise, hangi değerden sonra EIP adresini kontrol edebiliyoruz,
yani offset sınırı kaç onu bulalım. Ben deneme yanılma ile, tam 60 karakterden sonra girilen 4 byte'ın EIP registerına düştüğünü tespit ettim, inceleyelim.

qWnpbW.jpg

60 adet A karakterinden sonra, 4 adet B karakteri yazınca, EIP registerı,
"0x42424242" değerini yani B karakterini işaret ediyor. Yani offset: 60

Ddqmy6.jpg

EIP registerını kontrol edebildiğimize göre, şimdi ret2libc tekniği ile exploitimizi geliştirelim. Benim uygulamada arayacaklarım;

Kod:
system fonksiyonunun adresi + exit fonksiyonunun adresi + /bin/sh stringi

Bu şekilde exploitimizi gerçekleştirip, "/bin/sh" çalıştırıp, shell kabuğuna düşeceğiz. Şimdi, tek tek, fonksiyonlarımızın adresini bulalım.

ZERp3a.jpg

System ve exit fonkiyonlarından sonra, library içersindeki /bin/sh string adresini yazınca shell elde edeceğiz.

294qOA.jpg

Adresleri yazış şeklime dikkat edin! "\x" den sonra, sondan başlayıp 2 karakteri yazarak başa geliyoruz.

Stack Buffer Overflow Exploit - ret2libc Tekniği

Kod:
buffer + system_addr + exit_addr + /bin/sh

Bu exploitleri, serverlara yazmak için ise, python ile ekstra olarak, socket iile bağlanarak, test edip, gerisi aynı işlemler uygulanarak, python exploit scriptinizi yazarak, shell alabilirsiniz. Ben zafiyetli program ile aynı sistem içinde olduğum için, python socket ile yazmadım explotii.

Herhangi bir hatam olduysa kusuruma bakmayın, umarım yararlı olmuştur. En kısa sürede video gelecek.

VİDEO

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=mRsI-y6K8VQ&feature=youtu.be[/ame]

Son düzenleme:

SynFl00der

Üye
21 Ağu 2016
174
0
Kocaeli
Gözlerim böyle şeyleri görmeye alışık değil, lütfen bu kadar güzel konularla gelme alışmam gerek. :trl
Ellerine sağlık. :)

Pentester

Özel Üye
8 Eyl 2016
1,646
998
Fazla Ezbere Geldi Neyse Emeğine Sağlık

Olayın sadece istismar kısmı ancak bu kadar anlatılabilirdi diye düşündüm :) Yoksa, exploit geliştirme işlemlerinde çok çok ekstra bilgi veriliyor, registerlar vs. Ama ben sade ve kısaca anlatmaya çalıştım. Teşekkür ederim yorumun için :)

Only RevenGe

Katılımcı Üye
11 Ağu 2015
310
0
Eline sağlık keşke bu konuları daha önceden açsan ve hemen farketseydim o sıralar m.e.t.a.s.p.l.o.i.t'le çok uğraşırdım :D

Pentester

Özel Üye
8 Eyl 2016
1,646
998
Eline sağlık keşke bu konuları daha önceden açsan ve hemen farketseydim o sıralar m.e.t.a.s.p.l.o.i.t'le çok uğraşırdım :D

Métasploitle mi uğraşırdın :) bu anlattığım olay, stack buffer overflow exploit geliştirme olayı, yani métasploit içerisinde yayınlanan bu tür zafiyetlerin nasıl oluştuğu ve nasıl exploit geliştirildiğini anlarsın aslında. Teşekkür ederim :)

TurkishAttacker

Katılımcı Üye
13 Tem 2015
723
0
Bilgi için teşekkürler, isminizden ve açtığınız konulardan dolayı buradan bir soru sormak istiyorum size.
Merak ettiğim şu bu buffer overflow'lar neden oluşuyor yani tamam nedenini biliyor ayrılan bellekten fazla input girince stack arasına çıkıyor girdiler ve komut olarak işleniyor kabaca ama yani C'de illa byte aralığı mı vermek zorundayız, e illa vermek zorundaysak bu belleği yormaz mı, başka bir yolu yok mu bunu önlemenin ve varsa da neden büyük şirketlerin popüler programlarında bile sıklıkla exploitler çıkıyor?

Pentester

Özel Üye
8 Eyl 2016
1,646
998
Bilgi için teşekkürler, isminizden ve açtığınız konulardan dolayı buradan bir soru sormak istiyorum size.
Merak ettiğim şu bu buffer overflow'lar neden oluşuyor yani tamam nedenini biliyor ayrılan bellekten fazla input girince stack arasına çıkıyor girdiler ve komut olarak işleniyor kabaca ama yani C'de illa byte aralığı mı vermek zorundayız, e illa vermek zorundaysak bu belleği yormaz mı, başka bir yolu yok mu bunu önlemenin ve varsa da neden büyük şirketlerin popüler programlarında bile sıklıkla exploitler çıkıyor?

Bu zamana kadar birçok koruma mekanizması geliştirilmiş, ASLR, DEP, CANARY, NX vs. Ama hackerlar'da rahat durmuyor ki, bunları da bypass ediyorlar, şuan da anlattığım konuda, hem ASLR koruma mekanizmasının kapatılması, hem No Executable adlı, stack'te shellcode çalıştırılmasına izin verilmeyen koruma mekanizmasının da atlatılmasını zaten ret2libc adlı bir teknikle gerçekleştirdik.

Bu zafiyet, zafiyetten haberi olmayan geliştiriciler olduğu sürece sıklıkla karşılaşılacaktır.
Önlemi için, strcpy() fonksiyonunun kullanımı yerine, strncpy() gibi güvenli fonksiyon tercihi yapılabilir. Yine bahsedilen koruma mekanizmalarının olması da önlem için etkili olur. Yine değişkenlerin sınır kontrollerinin yapılması gerekmektedir. bigiguvenliği.gov.tr'de bunun önlemi ile ilgili bir yazı bulunmakta, bakabilirsin.

Video konuya eklenmiştir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.