☆Steganografi//Stajyer☆

ViceXx

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
627
1
23
Berlin
Steganografi Nedir?

İçerisinde gizli mesajlar bulunan ve gönderici hariç kimsenin bu mesajları farkedemeyeceği gizli mesaj iletme tekniğine “steganografi” yani “veri gizleme” denilir. Steganografide kendisine ileti gönderilen kişi bile ancak anahtar bilgisi ile gizli mesaja ulaşır. Hong Kong Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Stepen LAU'ya göre steganografi;"Görünüşte zararsız olan haberleşmenin içine gizli haber ilave ederek haberleşmektir" olarak tanımlanmıştır. Steganografide amaç iletilecek olan mesajın "varlığının" gizlenmesidir. Bunun için yazı tipi değişiminden mürekkep seçimine kadar birçok değişik teknik kullanılır.
O01G8P.jpg

Şifrelemedeki amaç verinin başka bir forma dönüştürülmesi iken, steganografide amaç verinin başa bir veri içine saklanmasıdır. En çok kullanılan tekniklerden biri LSB dir.

İçerisinde ViceXx yazan gizli.txt dosyası oluşturalım :
Kod:
echo ''ViceX'' > gizli.txt

Gizli dosyamızı THT.jpg dosyasının içerisine saklayalım :
Kod:
steghide embed -cf THT.jpg -ef gizli.txt

Dışarı çıkartmak istesek aşağıdaki komutu yazıyoruz :
Kod:
steghide extract -sf THT.jpg

gq37pb.png

Özet Olarak:

Günümüzde metin iletimi için genel kullanıma açık
ortamların yaygınlıkla kullanılmaktadır. Bu durum
gizliliği olan verilerin güvenliğinin sağlanması için
şifrelenmesinin önemini arttırmaktadır. Sayısal ortamda
bulunan verilerin güvenliğini sağlamak için
çeşitli şifreleme ve steganografi teknikleri geliştirilmiştir.
Şifreleme mesajın içeriğinin korunmasını
amaçlarken, steganografi mesajın varlığının gizlenmesi
ile ilgilenmektedir. Bu çalışmada LSB (En
Önemsiz Bite) ekleme yöntemine Shuffle Algoritması-
nın uygulanması ile gerçekleştirilen yeni bir
steganografi ve steganaliz yöntemi tanıtılmaktadır.

NpvzJY.jpg

KONU TAMAMEN BANA AİTTİR ANCAK İÇİNDEKİ BAZI YERLERİ ANLATIMI GÜZEL DİYE BAŞKA YERLERDEN ALDIM ( STEGANOGRAFİ NEDİR? BÖLÜMÜNÜ ALINTILADIM :))

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.