Subay maaşları

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Arkadaşlar malum MSÜ sınavı geçti msu de 70 75 net arası netim var tyt de 75 ayt de 55 60 net yapacağımı düşünüyorum hava deniz ve karaya sırası ile hangisi gelirse gitmek istiyorum maaşları ne kadar sırasıyla ilerleyen zamanlarda ne kadar maaş alırlar

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,959
19
TURAN
Hayırlı olsun öncelikle.

Subay maaşlarını pek çok farklı faktör belirliyor. Bunlar arasında ise görev tazminatı, operasyon tazminatı, terör tazminatı, çocuk yardımı, aile yardımı, BES kesintisi ve sigorta kesintileri ile OYAK kesintileri gibi farklı unsurlar toplandıktan sonra subay net maaşı belirleyici olmaktadır. 2020 yılında subayların maaşları 6 Bin TL ile 12 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. TSK’da görev alan personellerin maaşları ise aşağıdaki gibidir.

Asteğmen maaşı 2020 yılında 6.300 TL
Teğmen maaşı 2020 yılında 6.700 TL (Göreve başladığınız rütbe, tabi astsubaylık okursanız asteğmen olarak başlıyorsunuz)
Üsteğmen maaşı 2020 yılında 7.000 TL
Yüzbaşı maaşı 2020 yılında 7.800 TL
Binbaşı maaşı 2020 yılında 8.000 TL
Yukarıdaki TSK’da görevli personellerin maaşları yaklaşık olarak belirtilmiştir. Bu maaşlara doğu görevi ve sigorta kesintileri gibi pek çok faktör eklenerek net maaş belirleyici olmaktadır.

Yeni Başlayan Subay Ne Kadar Maaş Alır?

Eğer TSK’da yeni göreve başlayacak ve subay olacaksanız, 2020 yılında yaklaşık aaşınız 6 Bin TL’den başlayarak 6.500 TL’ye kadar olabilmektedir. Buna göre TSK yeni göreve başlayacak subayların maaşlarında da sigorta, OYAK ve diğer kesintileri yaptıktan sonra belirlemektedir.

Peki mezun olduktan sonra ?

Mezuniyet Sonrası Olanaklar

Harbiyelilere mezuniyetlerini müteakip, “subay diploması” ile birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait “lisans diploması” da verilmektedir. Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı; Kara Harp Okulu mezunu subaylar arasından seçilmektedir.

Subaylar, devlet memurudur. Mezun olur olmaz maaş almaya başlamaktadırlar. Mezun olan subaylar, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkanlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Subaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun doğal üyesidirler.

Rütbe atlama nasıl oluyor ?

teğmen : 3 yıl
üsteğmen: 6 yıl
yüzbaşı. : 6 yıl
binbaşı. : 5 yıl
yarbay. : 3 yıl
albay. : 4 yıl

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Subay sınıfında üsteğmen 4 bin 300, yüzbaşı 4 bin 500, binbaşı 4 bin 700, yarbay 5 bin 600 ve albay 6 bin 400 TL civarında maaş almaktadır.
Subay sınıfının ilk rütbesi olan teğmenlerin yeni mezun olanların maaşları 4.000 TL civarında

Hocam uzman çavuşlar 6 ile 8 bin lira arasında ücret alıyor emin misiniz

İnan askerlik para için yapacaksan hiç yapma pişman olursun.

Yok hocam çok seviyorum sporla aramda çok iyi disiplinide severim bir yere kadar sadece maaşını merak ettiğimden sordum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Igob

Yeni üye
4 Mar 2019
26
0
MSÜ sınavına girdikten sonra ayt yada tyt ye girmek zorunlumu? mülakatlara gitmek için

Roviend

Katılımcı Üye
29 Şub 2020
302
8
૨&#945
Savunma güçleri onurlu ve gururlu mesleklerin üst sırasında yer alıyor , maaşlarıda güzel kötü değil. Bundan mütevellit insanlara cazip geliyor.Maaşından yana sorun olmasın en düşük maaşı bile türkiyede alınan ortalama maaşdan gayet yüksek ve tatmin edici.Lakin size tavsiyem tercih yaptığınızda nelerle karşılaşacaksınız mülakatlarda neler olacak mülakatı geçtikten sonra intibak denilen kamp sürecinde neler yaşayacaksınız ?Meslek hayatı nasıl ? Nİce tanıdığım kişiler başvuru yaptılar ve intibak zamanında evlerine geri döndüler.Bir araştırın derim.

Maaş konusu da şu anda bir subay en kötü 6.5 -.7.5 k arası maaş alabiliyor nerede görev yaptığınıza,sefer yapıp yapamdığınıza göre değişir tabii.Üstelik sen okula girip 4-5 sene sonra mezun olduğun vakit bu rakamlar da yükselir daha.Meslek hayatında ilerlediğin zaman gelen zamları saymıyorum bile.Ama tekrardan söyleyeyim bu parayı harcayacak öyle çok bir vaktin olmayabilir.

İyi forumlar

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Reis msü den 35 net yaptım tyt den 50 bet yaparsam astsubayliga gidebilir miyim sence

Belli olmaz tyt ve ayt de yüksek yaparsan gidebilirsin tabi
Şöyle bir şeyde var ben 400 puan aldım mesela ben varken seni almazlar kendimi övmek için demiyorum yüksekten aşağıya doğru alırlar okula

'Teorina

Kadim Üye
13 Tem 2015
5,086
1
89
22
Hayırlı olsun öncelikle.

Subay maaşlarını pek çok farklı faktör belirliyor. Bunlar arasında ise görev tazminatı, operasyon tazminatı, terör tazminatı, çocuk yardımı, aile yardımı, BES kesintisi ve sigorta kesintileri ile OYAK kesintileri gibi farklı unsurlar toplandıktan sonra subay net maaşı belirleyici olmaktadır. 2020 yılında subayların maaşları 6 Bin TL ile 12 Bin TL arasında değişiklik göstermektedir. TSK’da görev alan personellerin maaşları ise aşağıdaki gibidir.

Teğmen maaşı 2020 yılında 6.700 TL (Göreve başladığınız rütbe, tabi astsubaylık okursanız asteğmen olarak başlıyorsunuz)
Yukarıdaki TSK’da görevli personellerin maaşları yaklaşık olarak belirtilmiştir. Bu maaşlara doğu görevi ve sigorta kesintileri gibi pek çok faktör eklenerek net maaş belirleyici olmaktadır.

Eğer TSK’da yeni göreve başlayacak ve subay olacaksanız, 2020 yılında yaklaşık aaşınız 6 Bin TL’den başlayarak 6.500 TL’ye kadar olabilmektedir. Buna göre TSK yeni göreve başlayacak subayların maaşlarında da sigorta, OYAK ve diğer kesintileri yaptıktan sonra belirlemektedir.

Harbiyelilere mezuniyetlerini müteakip, “subay diploması” ile birlikte, bitirmiş olduğu bölüme ait “lisans diploması” da verilmektedir. Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı; Kara Harp Okulu mezunu subaylar arasından seçilmektedir.

Subaylar, devlet memurudur. Mezun olur olmaz maaş almaya başlamaktadırlar. Mezun olan subaylar, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkanlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Subaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)’nun doğal üyesidirler.

Yalnız Astsubay M.Y.O okuyanlar Asteğmen olarak mezun olmuyorlar. Astsubay Çavuş olarak mezun oluyorlar.

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
1
247
İstanbul
Benim onerim askerlik yapmadan bu mesleği okumamaniz olur. Illa ben dayanırım diyorsanız intibaktan sonra pes edenler 160 bin Türk Lirası ceza ödüyorlar eğer dayanamayıp intibaktan sonra pes edecek isen hiç bu topa girme derim.

'YaMaN

Yeni üye
12 Nis 2014
27
0
Türkistan
Hayırlı olsun öncelikle.

Öncelikle ni hatanızı düzeltmek isterim astsubay iken subaylığı kazanırsanız eğitimi tamamladıktan sonra asteğmen değil teğmen olarak nasbedilirsiniz

Diğer arkadaşlara da nacizane tavsiyelerim olacak evet parası güzel bir meslek ama çok zor bir meslek maaşları da bu zorluk derecesine göre değişebilir bir uzman maaşı teğmen maaşını yerine göre geçebilir bu mesleği seçmeden ailenizden uzak kalacağınızı düğün ve cenazelerinize gidemeyeceğinizi unutmadan tercih edin derim ha tabi her zaman aynı durumlar da söz konusu olmuyor her seferinde gidemeyeceğim diye düşünmeyin şunu da unutmayın söz konusu vatan ise gerisi teferruattır iyi forumlar

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Benim onerim askerlik yapmadan bu mesleği okumamaniz olur. Illa ben dayanırım diyorsanız intibaktan sonra pes edenler 160 bin Türk Lirası ceza ödüyorlar eğer dayanamayıp intibaktan sonra pes edecek isen hiç bu topa girme derim.

Korkutma adamları 300-500 TL masraf parası ödetip yolluyorlar :trl

Düzenleme: intibaktan sonra diyormuş. Bir kara subayın masrafı günümüzde yaklaşık 350 bin TL. Kaçıncı sınıfta bıraktığınıza göre gayet güzel bir miktar alıyorlar. Mezun olduktan sonra sözleşme senesi dolmadan bırakırsanız 5 yılın masrafını alırlar :)

Son düzenleme:

'YaMaN

Yeni üye
12 Nis 2014
27
0
Türkistan
Korkutma adamları 300-500 TL masraf parası ödetip yolluyorlar :trl

Düzenleme: intibaktan sonra diyormuş. Bir kara subayın masrafı günümüzde yaklaşık 350 bin TL. Kaçıncı sınıfta bıraktığınıza göre gayet güzel bir miktar alıyorlar. Mezun olduktan sonra sözleşme senesi dolmadan bırakırsanız 5 yılın masrafını alırlar :)

Biraz daha açarsak intibak süresi içinde bırakırsak hocamın dediği gibi 300-500 gibi bir rakam alırlar eğitim süresi içerisinde bırakırsanız aldığınız eğitim yemek kullandığınız ilaç mermi gibi şeylerin ücretini alırlar eğitim bitmiş olursa (bu sadece Jandarma için geçerli ) toplam harcamaların çalıştığınız süre ile orantılı olarak düşümünü yaparak ödüyorsunuz onun haricinde 15 yıl boyunca istifa edemiyorsunuz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.