Subaylık mı kimya mühendisliği mi

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Yakın zamanda sınavdan çıktık ve puanım İzmir yüksek teknoloji üniversitesi kimya mühendisliğine ve subayliklara yetiyor. Sizce subaylık mı istemeliyim kimya mühendisliği mi avantajları dezavantajlarıyla birlikte yardımcı olursanız sevinirim :)

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum
Şu zamanlarda sadece askeri öğrenciliği değil ,TSK nın bünyesinde herhangi bir pozisyonu tavsiye etmem . Kimyaya ilgi duyuyorsan ilgiliysen güzel işler yapabilirsin, opsiyonun ve seçeneğin daha fazla olur kimya mühendisliğinden mezun olduktan sonra eminim kendine uygun şartlarda iş bulman çok zor olmaz, tavsiyelerim bu yönde.

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem
Kimya mühendisliğinde iyi para var :D
Ama subay oluncada yıllar içerisinde çok fazla yükselebilirsin.
Subaylıkta tam disiplin ve çok fazla sorumluluk var.

Senin profilini nasıl birisi olduğunu bilmiyoruz birşey diyemeyiz.
Kimya mühendisleri ve subaylara sor bence.

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Hocam disiplini seven birisiyim ama askeriye sonuçta illa sıkıldığım bunaldiğim kısımlar olucak şimdi subaylikta iş garantim var maaşı iyi okulu okurken gece gündüz çalışmama gerek yok fakat mühendisliğe gidersem gece gündüz ders çalışmam gerekicek İngilizcem ana dilim gibi olması gerek hiç bunlarla uğraşasım yok açıkçası :D

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Subay olmayı tavsiye üzerine seçmen yanlış. Hatta her mesleğin tavsiye ile seçilmesine karşıyım. Eğer ben bunu yaparım/yapamam diyorsan ailen hariç kimsenin ağzına bakmayacaksın. İstediğin meslek varsa tecrübe edinmişlerden bilgi alıp ilerlemen daha doğru olur. Tavsiyem budur.

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum
Hocam disiplini seven birisiyim ama askeriye sonuçta illa sıkıldığım bunaldiğim kısımlar olucak şimdi subaylikta iş garantim var maaşı iyi okulu okurken gece gündüz çalışmama gerek yok fakat mühendisliğe gidersem gece gündüz ders çalışmam gerekicek İngilizcem ana dilim gibi olması gerek hiç bunlarla uğraşasım yok açıkçası :D

Harp okullarında rahat olacağını sanıyorsan aklından bile geçirme :) normal sivil bir üniversitede sarfedeceğin eforun 3-4 katını harp okullarında sarf etmen gerekecek yanında çektiğin psikolojik sıkıntılar travmalar uykusuzluklar sinir krizleride cabası . Askeri eğitimin yanında mühendislik eğitimide var ve dersler de o kadar kolay değil dört dörtlük asker olsan bile bir mühendis kadar bilgili de olman gerekiyor yoksa devre kaybından okuldan atılmaya kadar yolu var bunları iyi araştır derim çünkü ilerde büyük sıkıntılar doğurabilir

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Subay olmayı tavsiye üzerine seçmen yanlış. Hatta her mesleğin tavsiye ile seçilmesine karşıyım. Eğer ben bunu yaparım/yapamam diyorsan ailen hariç kimsenin ağzına bakmayacaksın. İstediğin meslek varsa tecrübe edinmişlerden bilgi alıp ilerlemen daha doğru olur. Tavsiyem budur.

Kimsenin ağzına baktığım yok subaylığı çok seviyorum kimya mühendisliğini de çok seviyorum
Ben burda yaşı büyüklerden görmüş geçirmiş insanlardan bu iki meslek hakkında bilgi sahibi olan kişilerden mesleklerin avantaj ve dezavantajlarını soruyorum ki ikisi arasında kaldığım şu durumda birisini seçebilmek için :)

Harp okullarında rahat olacağını sanıyorsan aklından bile geçirme :) normal sivil bir üniversitede sarfedeceğin eforun 3-4 katını harp okullarında sarf etmen gerekecek yanında çektiğin psikolojik sıkıntılar travmalar uykusuzluklar sinir krizleride cabası . Askeri eğitimin yanında mühendislik eğitimide var ve dersler de o kadar kolay değil dört dörtlük asker olsan bile bir mühendis kadar bilgili de olman gerekiyor yoksa devre kaybından okuldan atılmaya kadar yolu var bunları iyi araştır derim çünkü ilerde büyük sıkıntılar doğurabilir

Hocam spor olsun askeri eğitimler olsun çok severim yaparken çok eğlenirim fakat harp okulunda alacağım dersler ile mühendislik okulunda alacağım derslerde aynı derecede zorlanır mıyım

Moderatör tarafında düzenlendi:

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Kimsenin ağzına baktığım yok subaylığı çok seviyorum kimya mühendisliğini de çok seviyorum
Ben burda yaşı büyüklerden görmüş geçirmiş insanlardan bu iki meslek hakkında bilgi sahibi olan kişilerden mesleklerin avantaj ve dezavantajlarını soruyorum ki ikisi arasında kaldığım şu durumda birisini seçebilmek için :)

Sen puanım yetiyor diye belirtince aklıma öyle geldi :)

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum
Hocam spor olsun askeri eğitimler olsun çok severim yaparken çok eğlenirim fakat harp okulunda alacağım dersler ile mühendislik okulunda alacağım derslerde aynı derecede zorlanır mıyım

Zorluk kolaylık göreceli yani çalışmadığın sürece zaten herşey zor gelecektir ama çalışarak illaki halledebilirsin ve evet normal bir sivil üniversitenin mühendislik dersleri kadar zor hatta bazılarından çok daha zor bu dersler senin harp okulunda seçtiğin alana ve sınıfa göre değişiklilik gösterecektir ama genel itibariyle ders konusunda pek rahatlık bekleme bence eğer gitmeyi düşünüyorsan bunları da göz önünde bulundur.Yani demek istediğim şu " ya ben harp okuluna gidiyorum çok disiplinliyim atletiğim dersleride illaki hallederim düşüncesine kapılma derslerin üzerine çok düşmen gerekecek :)

tesb1h

Katılımcı Üye
6 Ocak 2016
857
0
Zorluk kolaylık göreceli yani çalışmadığın sürece zaten herşey zor gelecektir ama çalışarak illaki halledebilirsin ve evet normal bir sivil üniversitenin mühendislik dersleri kadar zor hatta bazılarından çok daha zor bu dersler senin harp okulunda seçtiğin alana ve sınıfa göre değişiklilik gösterecektir ama genel itibariyle ders konusunda pek rahatlık bekleme bence eğer gitmeyi düşünüyorsan bunları da göz önünde bulundur.Yani demek istediğim şu " ya ben harp okuluna gidiyorum çok disiplinliyim atletiğim dersleride illaki hallederim düşüncesine kapılma derslerin üzerine çok düşmen gerekecek :)

Hocam tam olarak bu şekilde düşünüyodum ben en iyisi ders konusunu biraz daha araştırayım harp okullarında :D

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,959
19
TURAN
Kimya mühendisliği oku, önüne yollar açılır. Diyelim ki olmadı. Zaten fakülte mezunu olduğun için asker, subay, jandarmaya girersin. Kesinlikle oku derim ben.

ferhat451

Üye
25 Ocak 2019
93
0
TuranDevleti
Merhaba

Aynı durumda ben de kararsızım lakin şöyle bir durum var bunu göz ardı etmemen gerek. Durum şu: İzmir tek. ünüversitesi izmirin merkezine uzak yaşam zor olucak okul zor ve mühendis olarak mezun olduğunu varsayarsak kendini geliştirmen gerek. Bir sürü saçma sapan ünüversitelerden kimya mühendisi var. Bu ünüversitelerden mezun olanlarda işe giriyor sen de giriceksin. Farklılık yaratman gerek mesela tecrübe dil ingilizce ve almanca dil diye artık sayılmıyor (ikisinide ana dilin gibi bilmen gerek) bu iki dil türkçe yerine geçer yani bu iki dil dışında rusça latince ispanyolca fransızca italyanca gibi dilleri öğrenmen gerek subaylık konusunda ise msü tercihlerini yaptıysan ankarada okul yatılı olduğu için çok güzel bir şekilde hazırlanabilirsin. Oryantasyon süresi de var internetten araştırırsan örnek youtube kanalı olarak içtrak kanalına bakabilirsin msü için.

İyi forumlar..

Son düzenleme:

Corle0ne

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Haz 2016
9,593
502
StPetersburg
Bölük komutanımız terhise 1 hafta kala ayrılışa gittiğimiz zaman

“Eğer askerlik eskisi gibi olsaydı kalmanız için elimden geleni yapardım” demişti yani bir yüzbaşı bunu diyorsa gerisini sen düşün, akşam içtimasından sonra bizimle dertleşen uzmanların alayı isyan ediyordu ve anlattıklarına bakılırsa askerlik cidden çok değişmiş

osm4nl1evl4d1

Kıdemli Üye
15 Mar 2017
4,776
10
T Ü R K
Subay olacaksın 1 - Asosyal hayat 2-belki kız yüzü bile göremeyeceksin 3-askeriye filmlerdeki gibi değil 4-askerlik çok zor 5-iyi maaş
kimya bölümü daha iyi . Özgürlüğüne veya rahatlığına düşkünsen

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
35

Tabi iş garantin var. Standart bir üni mezunu veya memura göre de dolgun bir maaşın var. Fakat yaptığın işin karşılığı bir maaş almayacaksin.
Okulu okurken;
Gece saçma sapan bir saatte koğuş nöbetin olacak, sabah uzak bir yere atışa gideceksin , o yorgunluk ve kafa ile öğlenden sonra sınava gireceksin.
Okulda 400 lira gibi bir HARCLİK verecekler
Yasitlarin yazın Antalya'da tatil yaparken sen İzmir Menteş askeri kampında öğlen 12 de dikenler arasında sürünecek veya kosacaksin. Çadırda yatacaksin vs.
5 yıl okuyacağın okul hayatında hazırlık sınıfında iyi derece ingilizce ogretecekler ogrenmezsen okuldan atilacaksin.
Yatağın bozuk olduğu için haftalarca çarşıya cikamayacaksin.
5 yıl sonunda mezun olup rahata erişmek içinde hayatından 10 seneyi silecegin kıta hayatın başlayacak.
Yerine göre ailenle aylarca bulusamayacaksin.
Evleneceksin eşini aylarca gormeyeceksin, Cocukların sana amca diyecek. (Bu durumu yaşayan tanıdıklarım var.)
Maaşın 10bin TL'ye çıkacak ama dağın başından harcayabilecegin bir yer olmayacak.

Ne zaman rutben yükselecek veya sicilin çok iyi olacak o zaman rahat bir yere gorevlendirilmeye baslayacaksin.

Bunlar yaşama ihtimalin yuksek olan olumsuz durumlar.

lyxG

Üye
15 Ocak 2019
247
1
27
Kimya da her yerde iş bulamazsın ama subaylıkta ilerlersen çıksanda bulursun.. tek bir önerim var ast olmanı tehrcih etmezdim dediğin üzere gireceksen subaylık.

Soulfly12

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
366
1
İçinizden hangisi geliyorsa içten istiyor iseniz ona gidin 2 meslek de çok güzel artık sizin tercihinize kalmış.

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.