##Sudo İşlem Yaparken Şifre Sormayacak##

can3062

Katılımcı Üye
27 Nis 2016
699
1
Antalya
Merhabalar dostlar.Sudo ile yetkilendirme işlemi yapılan işletim sistemlerinde benim en uyuz olduğum her defasında şifre girmemiz ev kullanıcı iseniz bence bu sudo gereksiz şifre girmek çile oluyor bende dedim ya bu böyle olmaz biz buna bi çözüm bulup şu şifreyi kapatalım sormasın ama ne yapıyorsa yapsın :D

sudoers düzenlemesine geçelim;

Kod:
[COLOR=Cyan]sudo nano /etc/sudoers[/COLOR]
Aşağılara doğru indirdiğinizde bir root göreceksiniz onun hemen altındaki bir kaç satır zaten boş olacak şimdi bizim benim kullanıcı adım secdet haliyle benim bu kullanıda şifreyi etkisiz hale getirmem lazım onuda şu şekilde bir ekleme ile çözeceğiz;

Kod:
[COLOR=Cyan]secdet ALL=NOPASSWD: ALL[/COLOR]
Kayıt edip çıkıyoruz(CTRL+X) bundan sonraki diğer tüm işlemlerde şifre sormayacak ve istediğinizi yapabileceksiniz aslında bu güvenlik açığı doğuracağı için biraz riskli bilgisayarınız devamlı evde ve sizden başka kimse kullanmıyor ise kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

Thanders

Üye
8 Ocak 2017
230
1
0
Konu guzel fakat bunu yapmak bence sacma.Sebebi ise ,Ubuntu diyelim,guvenlik acisindan gerekli eger kendine guveniyorsan sudo -i yazip root olup isin bittiginde exit yazip cikabilirsin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.