Suse

x-freestyler

Yeni üye
10 Tem 2007
27
0
36
Gebze
Windows'u terketmek istiyorum ve gelişmiş bir linux istiyorum sizce SUSe 10.1 iyi bir tercih mi. Daha önce kullandım ve memnun kaldım. Knoppix de harika fakat sadece live cd versiyonu var sanırım. ubuntu berbat hiç sevmedim. Pardus daha çok eksikleri var..

chowzr

Yeni üye
8 Tem 2007
39
2
ubuntu daha cok yenı kullanıcılar ıcın program ekle kaldır olayı bıraz daha ergonomık suse tabıkı cok ıyı daha pro...

x-freestyler

Yeni üye
10 Tem 2007
27
0
36
Gebze
crossover yuklediin zaman windowsa girmiosun
Crossover nedir? Windows'a girmiyosun da ne demek?
ubuntu'yu iki defa yükledim iki defasında da kurulurken girdiğim şifreyi kurulduktan sonra kabul etmedi. Bir türlü anlayamadım.. Elimde yaklaşık 20 tane Ubuntu cd'si var, https://tik.lat/kieo5 sitesinden bedavaya gönderdiler, isteyene istediği şekilde gönderiyorlar ama bilmiyorum ben kullanamadım şahsen..

Son düzenleme:

Bedros Sanches

Emektar
5 Ocak 2006
525
14
Austin,Texas
evet :) ubuntuyu bende istedim 2-3 haftada geldi. ama direk windows la yüklemeyin. yalnış hatırlamıyorsam virtual pc mi öyle bişey vardı. Win i taban kullanarak ikincil bir makina yaratıor ve tanıttığınız işletim sistemini sorunsuz çalıştırabiliyorsunuz. ayrıca kaldırması da çok kolay...
Sana tavsiyem fedora 7 denemendir.

x-freestyler

Yeni üye
10 Tem 2007
27
0
36
Gebze
Ben onu temiz, windowssuz bi hardiske kurmuştum :)..
Fedora'nın sadece adını duydum, bana tüm donanımı sorunsuz destekleyecek bir işletim sistemi gerek. Gelecekte mac tabanlı bir laptop almayı düşünüyorum ama o zamana kadar windowsla başımız derde girmesin.. Eğer burada fedora hakkında topic varsa sadece söyleyin, yoksa biraz bilgi veriniz.. Dosyalama sistemi nedir vs..
Teşekkürler..

Bedros Sanches

Emektar
5 Ocak 2006
525
14
Austin,Texas
Fedora 7'nin son kararlı sürümü hazır

Red Hat'in popüler Linux dağıtımı olan Fedora'nın son sürümü Fedora 7 hazır.
20070602220555.jpg
Bir süredir test sürümleriyle deneme aşamasında olan Fedora 7'nin son kararlı sürümü yayımlandı. Fedora 7, ismindeki değişiklik başta olmak üzere birçok farklı yanıyla dikkat çekiyor. Bundan önceki sürümlerde Fedora Core olarak görmeye alıştığımız işletim sistemin son sürümüyle birlikte ismi yalnızca Fedora olarak geçiyor.

Fedora 7, yalnızca Red Hat çalışanlarıyla değil, dışarıdan serbest programcıların da desteği alınarak oluşturuldu. Fedora işletim sisteminin temel yapısını Red Hat, Fedora üzerindeki ekstra yazılım ve özellikleri ise serbest programcılar geliştirdi. Fedora proje lideri Max Spevack verdiği bir demeçte: "Açık kaynak kodlu yazılımları geliştirmede başlattığımız bu yeni yapıyla birlikte bağımsız programcılar, gücünü ve otoritesini daha çok kullanabilmekten zevk alacaklar" açıklamasını yaptı. Fedora'nın bundan sonraki geliştirilme sürecinde de her iki tarafın desteği birleştirilerek devam edilecek.

Fedora 7, GNOME 2.18 ve KDE 3.5.6 masaüstü arabirimleriyle birlikte geliyor. Hızlı kullanıcı değiştirme olanağı, geliştirilmiş güç yönetimi ve Nvidia grafik kartlarında 3 boyut desteği için eklenen Nouveau sürücüleri yenilikler arasında. Ayrıca Fedora 7'de, aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırmak için KVM yazılımı geliyor. Fedora'nın önceki sürümlerinde sanal makine oluşturmak için Xen yazılımı kullanılıyordu.

Fedora ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen bir Linux dağıtımı. Red Hat, yazılım ve donanım için Red Hat Enterprise Linux dağıtımına verdiği gibi Fedora için resmi bir destek sağlamıyor. Ayrıca Fedora 7'den sonraki sürüm olan Fedora 8'in çıkış tarihinin 31 Ekim olacağı söyleniyor.

Fedora 7'yi ister http, ftp isterseniz Torrent ağlarından da indirebilirsiniz.
Fedora 7'yi indirmek ve daha fazla bilgi almak için Fedora Project web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

x-freestyler

Yeni üye
10 Tem 2007
27
0
36
Gebze
Teşekkür ederim, elimde PCNet'in verdiği Fedora 5 bootable DVD vardı, şimdi denedim, sata HDD'yi görmedi. Daha sonra bi bakarım, bilgileriniz için teşekkürler. Sevdim fedora'yı (en azından görünüş olarak :) )

cebir

Özel Üye
3 Tem 2007
85
2
İstanbul
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bende Pardus kurmanızı tavsiye ederim
[/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Pardus Kullanın, Çünkü Pardus ...[/FONT]

... Özgürdür
Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

... Türkçe sever
Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

... Virüslere geçit vermez
İnternet'ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

... Hızlı kurulur
30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

... Kolay kullanılır
Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

... Tamdır
Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD'si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse...

... Özelleştirilebilir
Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

... Şeffaftır
Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

... Çok dil bilir
Ayrı ayrı CD'ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe'den İngilizce'ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

... Eğlencelidir
Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

www.pardus.org.tr

x-freestyler

Yeni üye
10 Tem 2007
27
0
36
Gebze
Yok :) teşekkür ederim.. Almiyim, çünkü pardus çıkalı 2-3 sene oldu. Daha henüz güvenemiyorum. + Kurdum ve beğenmedim. Çünkü pek profesyonel gelmedi. Belki de ince ayarları bilmediğimdendir de.. Neyse, yine de sağol.. Siz herhalde pardus kullanıyorsunuz bukadar reklam yaptığınıza göre :)?

https://tik.lat/aF2Gx

Bunu kur sonra üstünden tanıt.

Sanal makine'yi pek sevmem. 512 RAM ve 2.0 Celeron'da pek performanslı olmuyo.. Yavaş PC'den de nefret ederim..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.