Tavada Yumurta Yapımı :)

Anti-koR

Uzman üye
12 Ağu 2008
1,345
2
Geçenlerde Üniversiteye yeni baslayan bi arkdasımla dertleşirken bi yumurta bile yapamıyorum dediğini duyduğum için bu konuyu açtım olurda bilmeyen olursa diye. :D Bu herkese çok kolay gelen bi yemektir. Yemek demeye ne kadar dilim varmasada boru gibi öğrenci/bekar/fakir yemeğidir. Çok kolay bilinir aslında, yağı tavaya koy, yumurtayı kır, sonra ye. Hayır efendim, bu kadar değil. Her işin olduğu gibi yumurta yapmanında incelikleri var.
Düz yumurta yerine, peynirli (kaşarlı) yumurta yapımını anlatıcam. Çünkü en lezzetlisi bu. Kaşar yemeyenler var ama onlar azınlıkta olduğu için pek umrumuzda olmuyorlar.
Vereceğim tarifi daha önce yapanlar illaki olmuştur.

Malzemeler;
Teflon tava,
Tereyağı (Margarin değil, halis mulis tereyağı),
Kaşar,
Rende,
Bi tanede derin kap,
Maydonos (Opsiyonel)
Tuz (Opsiyonel)

Kaşarımızı, derin kabın içine ince ince rendeliyoruz. Kaşar bol olmalı. Üzerine yumurtalarımızı kırıyoruz ve tuzumuzu ilave ediyoruz. Miktar veremiyorum efendim. Ben tek başıma yaparken 2 avuç rendelenmiş kaşar, 3 tanede yumurta kırıyorum. Bunları derin kabımızda biriktirdikten sonra iyice karıştırıyoruz. Her tel kaşarın etrafına yumurta bulanmış olmalı. Bu işi yaparken tereyağımızı tavamızın içine koyup erimeye bırakıyoruz. Yağ eridikten ve öldükten sonra (yağın kaynamayı bırakıp duru hal alması), kabımızdaki malzemeleri “O” harfi çizerek tavaya döküyoruz. Tavamız mutlaka küçük gözde olmalı ve ateş sonuna kadar açık olmamalı. Herkesin ocağında mutlaka bi küçük, bide büyük alev resmi vardır. Evet, biz tam ortasında durucaz. Maksat hem tabuları yıkmak, hemde lezzete lezzet katmak. Yumurtayı kesinlikle karıştırmıyoruz. Bu sebepten dolayı yapımı biraz uzun sürüyor fakat lezzet için bu önemli. Yumurta ve kaşar bahsettiğim sıcaklıkta yoğunlaşana kadar bekliyoruz. Olup olmadığını anlamak için tavamızı ateşten biraz yükseğe kaldırım ileri geri sallayalım. Eğer üzerinde yumurta akı bıngıl bıngıl oynamıyosa, yani yoğun hale geldiyse tamam demektir.
Şimdi yumurtamızı ateşten alıyoruz ve düz tabağımızın üzerine gelip, hasar vermeden sürekli sallaya sallaya tavadan çıkarıp, tabağa bırakıyoruz. Masada etkileyici bi görüntü oluşması lazım. Tek başımıza bile yiyo olsak, önce gözümüzün doyması lazım. Yumurtamız hazır.
Ekstra olarak, görüntüyü dahada güzelleştirmek isterseniz, bi tutam maydonosu, ince ince doğrayıp yumurtanın üzerine şekil yapabilirsiniz. Mesela X yapabilirsiniz, ortasına serpebilirsiniz, sevgilinizin baş harfini yapabilirsiniz.
Efendim bu kadar.
Önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu yumurta, amele gibi yenmemeli. Yani ekmeği banıp, yumurtanın köşesinden bi parça almak olmaz. Bıçak ve çatalla yenmeli. Kenarından ufak ufak kesilip, az ekmekle …

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.