Telegram OSINT VM (Virtual Machine)

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,185
1,078
Midgard
Şu çeviri işlerinden vaz mı geçseniz artık ? Direkt alıntılanmış bir yazıyı çeviriye sokup yapıştırıyorsunuz foruma. Azıcık özenli olsun rica ediyorum. Bilgilerde sorun yok fakat birkaç konuda sıklıkla görmeye başladım. Konu bir yerlerden bulunuyor çeviriye sokulup kullanıcıya servis ediliyor. Bu konuya özen gösterelim lütfen. Onunda dışında teşekkürler.
sizce çeviriye alternatif nedir? özellikle bilimsel alanda? zaman-mekandan kopuk bir gerçeklik olabilir mi? içinde bulunduğumuz tarihsel süreci göz ardı etmeden.. yunan mitolojisinde Prometheus diye bir yarı-tanrı (?!) duymuş muydunuz? ben efendilerden aldığımı, asıl sahiplerine verdim.. sizin çok daha iyi metinler çıkardığınıza ve çıkarabileceğinize eminim. bize örnek bir metin çıkarırsanız, biz de nasıl yapılması gerektiğini öğrenebiliriz belki..🙋‍♂️

HexterV

Üye
26 Mar 2016
119
12
UK Parliament Building
sizce çeviriye alternatif nedir? özellikle bilimsel alanda? zaman-mekandan kopuk bir gerçeklik olabilir mi? içinde bulunduğumuz tarihsel süreci göz ardı etmeden.. yunan mitolojisinde Prometheus diye bir yarı-tanrı (?!) duymuş muydunuz? ben efendilerden aldığımı, asıl sahiplerine verdim.. sizin çok daha iyi metinler çıkardığınıza ve çıkarabileceğinize eminim. bize örnek bir metin çıkarırsanız, biz de nasıl yapılması gerektiğini öğrenebiliriz belki..🙋‍♂️
Pek tabii yapacağınız zaman haber ederseniz. Daha akıcı ve mantıklı bir geri dönüş sağlarım sizlere. Başta verdiğiniz naçizane örnekler olayı saptırmış olsa da. Memnun olurum.

'Halaskâr

Kıdemli Moderatör
4 Ara 2020
1,185
1,078
Midgard
Pek tabii yapacağınız zaman haber ederseniz. Daha akıcı ve mantıklı bir geri dönüş sağlarım sizlere. Başta verdiğiniz naçizane örnekler olayı saptırmış olsa da. Memnun olurum.
Allah sizden razı olsun.. ❤️ Centilmenlik ölmemiş demek ki.. Ben zaten direk çeviri yapmadım hiçbir zaman.. Hocalarımız bize öyle öğretmedi.. yabancı dildeki örnek metni programla çevirdikten sonra, %0 intihale (%100 özgünlük) ulaşana kadar kendim, kendi kelimelerimle tekrar kaleme alıyorum, bu sadece aynı cümleyi farklı kelimelerle yazmak değil; cümleyi, aynı anlamı verecek şekilde tekrar yazmak gibi.. böylece hem forumdaki kullanıcı arkadaşlarımıza daha çok ve sağlıklı bilgi ulaştırabiliyorum hem de çok daha etik oluyor.. sizin kast ettiğiniz de bu sanırım.. Ben asıl sözelciyim, bundan dolayı forumdaki diğer admin arkadaşlarımız gibi teknik olarak çok güçlü değilim.. Tabii ki ben de sıradan bir kişiye göre çok daha donanımlıyım ama gerçek de bu.. Bunun için çok teknik konulara girmeden, forumumuza faydalı olma niyetindeyim..
Ayrıca şunu da teslim etmeniz gerekir ki birçok şair, yazar, romancı hem yaşadıkları çağı hem de kendi özgün yapılarını yansıtırlar.. yani bir metin mutlaka yazıldığı devirle ve ülkeyle, hatta ekonomi-politik, hatta sosyal ve psikolojik etkilerin dışında değildir.. bağlantılıdır.. ondan dolayı bence, telif hakları konusunu fazla abartmadan dengeli bir şekilde, etik olarak düşünmek gereklidir.. sonuçta İngiliz Kraliçesinin hiç mi yemek yapan aşçısı, Osmanlı Padişahının hiç mi başını okşayan dadısı yoktu??? bence bilge bir yönetici, kendisini herkesten farklı göstermemelidir. TV lerdeki herkese hükmetmeye çalışan padişah algısı gibi.. Öyle bir şey yok. Yapılması gereken gerçeği taklit değil, gerçeğe ulaşmaya çalışmak olmalıdır!!!

Saygı ve sevgilerimle,
Zoptik 🇹🇷

not: Konu yazarsanız bana da link atar mısınız? bence yukardaki cevabınızla 10 konu yazmış gibisiniz..👍👏👏👏

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.