GNU/Linux Terminal Üzerinden Program Kuramıyorum

beydo51512

Yeni üye
14 Ara 2020
33
2
Selamün Aleyküm arkadaşlar. Bu gün Debian işletim sistemini kullanmaya karar verdim. Ancak bazı programları yüklemem gerekiyor. İnternetten .deb uzantılı ya da tar.xz uzantılı olarak setupları indirdim. Ancak uçbirim üzerinden kuramıyorum. Kodları girince hata veriyor. Sebebini bilen bir arakdaş var mı ?

NVhbls.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Medusa

Katılımcı Üye
18 Ocak 2021
839
370
JAPAN
Cevap: Linuxta çıkmaza girdim.

Merhaba , ilk önce: sudo apt-get update
ondan sonra : sudo apt-get upgrade
böylece bütün paketleri indirebilirsin birde ondan sonra dene hala olmuyor ise hatayı burayada atarsan daha yardımcı olabiliriz.

İyi Forumlar

'Medusa

Katılımcı Üye
18 Ocak 2021
839
370
JAPAN
Şimdi , bir kodun çıktısını merak ediyorum
indirdiğiniz dosya indirilenlere gelmesi lazım
indirenlere girin ve terminali orda açın ardından (ls) onun ardından (sudo dpkg -i dosya ismi) aynı bu biçim kurmayı denermisiniz.

Birde yaptığım araştırmalar ile sizin gibi bu sorunu yaşanyan insanlar çözüm yollarını yazmış bakabilirsiniz. TIKLA

Moderatör tarafında düzenlendi:

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
2
152
New World

Merhaba,

@bylinuxhack Arkadaşımızın belirttiği yöntemleri uygulayarak hala sorunu çözemediyseniz aşağıda ki eğitici video ile deneyebilirsiniz;

[ame="https://www.youtube.com/watch?v=Cd8oJ3XzMuA"]https://www.youtube.com/watch?v=Cd8oJ3XzMuA[/ame]

Bulend

Üye
23 Eki 2020
82
5
KALİ LİNUX

Debian veya Ubuntu işletim sistemi altında yazılım yüklerken aşağıdaki hatalar oluşur

Preconfiguring packages ...

dpkg: warning: 'ldconfig' not found in PATH or not executable.
dpkg: warning: 'start-stop-daemon' not found in PATH or not executable.
dpkg: error: 2 expected programs not found in PATH or not executable.
Note: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)

Not: Basitçe söylemek gerekirse, çözüm şudur: kullanıcı ~ / .bash_rc'de PATH yolu ayarlanabilir veya sudo güvenlik yolu / ECT / sudoers içinde ayarlanabilir.

Kullanıcı sudo aracılığıyla bir komut yürütmeye çalıştığında PATH değişkeni doğru şekilde ayarlanmıyor gibi görünüyor.

Üç çözüm var:

--------------------------

1.Çözüm: sudo varsayılan güvenlik yolunu ayarlayın

Terminalinizde VIM / ECT / sudoers çalıştırarak / etc / sudoers'ı düzenleyin ve / ECT / sudoers'ın aşağıdaki gibi güncellendiğinden emin olun:

Kod:
Defaults env_reset
Defaults secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"

-------------------------

2.Çözüm: Doğrudan kök hesabı kullanın, kök hesabı / root / kullanmayı unutmayın. bashrc PATH şu şekilde ayarlandı:

export PATH = / usr / local / sbin: / usr / local / bin: / usr / sbin: / usr / bin: / sbin: / bin

Komutları çalıştırmak için sadece root değiştirin. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki komutlardan birini çalıştırın:

Kod:
$ sudo -i
$ su

Kök olarak oturum açtıktan sonra, komutu tekrar çalıştırmak için sadece apt-get'e ihtiyacınız var:

Kod:
# apt-get ...
Önce PATH kökünü kurmanız gerekebilir. / Root /

Kod:
export PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin

--------------------------

3. Çözüm: sudo yürütüldüğünde PATH değişkenini sudo'ya iletin.

Sudo çağrısından önce PATH değişkeninin yeniden tanımını eklemeniz yeterlidir:

Kod:
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin sudo apt-get

Sudo komutunu çalıştırmadan önce PATH = / usr / local / sbin…

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.