Terminalden İnternet Hızını Öğrenme (Speedtest-cli)

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Öncelikle yazıma hoşgeldiniz.
Bu yazıda sizlere terminal üzerinden nasıl internet hızımızı öğreneceğimizi göstereceğim.
Kullanacağımız program Speedtest internet sistesinden hızımızı kontrol ediyor.

Kurulumu

Python dosyasını indirerek kurulumu yapalım.
Kod:
wget -O speedtest-cli https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py
chmod +x speedtest-cli
veya
Kod:
curl -Lo speedtest-cli https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py
chmod +x speedtest-cli

Arch Linux için:
Kod:
yaourt speedtest-cli

Kullanımı

İnternet Hızınızı Görmek için:
Kod:
speedtest-cli
İnternet Hızınızı Görüp Aynı Zamanda İnternete yüklenmiş .PNG dosyasını görmek için:
Kod:
speedtest-cli --share
Detaylı Yardım Bilgisi İçin:
Kod:
speedtest-cli --help
Örnek .png internet görüntüsü
zdMWv7.png

İYİ FORUMLAR!!!

Son düzenleme:

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Moderatör tarafında düzenlendi:

Fliqpy

Üye
2 Ocak 2016
204
0
Eline sağlık.speed test gibi siteleri pek kullanmam.bir super online çalışanının dediğine göre interneti yavaşlatıyormuş ne kadar doğrudur bilemem tabi. Bu arada turk hack team forumuna aynı zamanda kayıt olmuşuz onu farkettim :)

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Eline sağlık.speed test gibi siteleri pek kullanmam.bir super online çalışanının dediğine göre interneti yavaşlatıyormuş ne kadar doğrudur bilemem tabi. Bu arada turk hack team forumuna aynı zamanda kayıt olmuşuz onu farkettim :)
İnternet hız ölçümü sırasında belki hızı düşük gösteriyor olabilir. Orasını bilemem. Kayıt olduğum zamandan beri son 1 senedir birşeyler yazıyorum. Önceden sadece okumaya giriyordum. Bi'de önceden forumun Linux bölümü o kadar aktif değildi :)

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.