Teyemmüm Abdestim kabul olur mu? Yardım edin :((

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wowo90

Yeni üye
2 Ocak 2012
31
0
Abiler ben bazen cünüp olabiliyorum . Uykudan uyandığım zaman felan oluyo. Gerektiğince gusül abdestimi almaya çalışıyorum. ama annem hergün yıkanmama izin vermiyo ve bende cünüp gezmek istemiyorum. sadece cumartesi veya perşembe günleri gusül alabiliyorum. bu durumda teyemmüm alsam kabul olur mu? Yani cünüp olunca cumartesiye kadar felan idare etsem yeter . Zaten banyo yapınca gusülümü alıcam.

J3lueFire

Katılımcı Üye
29 Eyl 2012
624
0
Cünup olduğunda almak gereken tek abdest gusül abdestidir.Cunüpken adım atmak dahi günahtır.Yani teyemmüm gusülün yerini tutmaz.

J3lueFire

Katılımcı Üye
29 Eyl 2012
624
0
Bunu bir oku bakalım.

Soru: Gusül abdesti alamadığımız durumlarda teyemmüm ya da sadece abdest almak yeterli olur mu? Mesela, biz anne-babamızın yanına uzun süre misafirliğe geldiğimizde, banyoya girmek ayıp geliyor, bu durumlarda kaçınıyoruz. Bunun kolay bir yolu yok mudur acaba? Ayrıca, normal abdestin ardından, bir bezi ıslatarak bütün vücudu bununla silmek (ara ara tekrar ıslatmak kaydıyla) gusül yerine geçer mi? Yoksa suyun dökülmesi mi gerekli?
Cevap:
Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

Ayette altı çizili olan yerden anlaşıldığı üzere teyemmüm edilebilmesi için suyun bulunamaması veya bulunsa bile hastalık vs. gibi olağandışı sebeplerden dolayı suyun kullanılamaması gerekir. Dolayısıyla yolculukta iken bile olsa suyu kullanma imkânı varsa teyemmüm edilemez. Aynı şey misafirlik için de geçerlidir. Ayette teyemmüm edilebilmesi için “utanmak” şartı olmadığına göre bu gibi durumlarda gusül abdesti alınır.

Kendinizi lüzumsuz sıkıntılara sokmamanız gerekir. Bundan 20-25 sene öncesine anne-baba, çocuk-gelin, görümce-kayın herkes bir arada ve aynı evde yaşardı. Banyolar ortaktı ve üstelik sıcak su için ne zahmetler çekilirdi. Ama her şeye rağmen hayat devam etti ve bu günlere gelindi. Bu tür şeylerin utanması olmaz. Hangi sebeple olursa olsun gusül abdesti alınması gerekiyorsa gusül alınmalıdır. Bu imkân varken sadece abdest alınmaz, teyemmüm edilmez.

Islak bezle vücudunuzu sildiğinizde derinin üzerinden su akarsa yıkanmış sayılırsınız. Aksi taktirde gusül olmaz.

ALINTIDIR.

linduska8448

Kıdemli Üye
23 Ağu 2009
3,020
0
İzmir
Abiler ben bazen cünüp olabiliyorum . Uykudan uyandığım zaman felan oluyo. Gerektiğince gusül abdestimi almaya çalışıyorum. ama annem hergün yıkanmama izin vermiyo ve bende cünüp gezmek istemiyorum. sadece cumartesi veya perşembe günleri gusül alabiliyorum. bu durumda teyemmüm alsam kabul olur mu? Yani cünüp olunca cumartesiye kadar felan idare etsem yeter . Zaten banyo yapınca gusülümü alıcam.
kardeş bişey olmaz takma fazla için temiz olsun yeter

ogulcan954

Uzman üye
20 Ağu 2010
1,290
0
Bunu bir oku bakalım.

“Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza meshedin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar.Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolunda gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi meshedin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6)

Islak bezle vücudunuzu sildiğinizde derinin üzerinden su akarsa yıkanmış sayılırsınız. Aksi taktirde gusül olmaz.

ALINTIDIR.

Ya cünüpseniz yıkanın diye ayet mi olur ne güldüm ya:D :D

Son düzenleme:

'Black-Ghost

Yaşayan Forum Efsanesi
19 May 2008
7,877
17
37
Çanakkale
Sen durumu babana anlat.Bu muabbet Direk annene açamaya bilirsin , Durumu babana anlat banyo yapman gerektiğini izah et. Babanda annene durumu izah edebilsin.

549

Katılımcı Üye
30 Nis 2012
477
0
Giresun,Görele
Bende 13 yaşındayım bana da ara sıra oluyor ben bilmiyordum hemen almamız gerektiğini şimdi ne yapıcam ben 200 kere falan aynı şey oldu bana ben hep geç aldım 1-2 gün sonra şimdi bu kadar günahım mı var :O

TheKar1zma

Özel Üye
1 Eki 2012
9,317
50
-
Kardeşim Kabul olur mu olmaz mı orasını sadece Allah bilir. Ancak şöyle bir durum var teyemmüm için yaklaşık 3 km de suyun bulunmaması gerekmektedir. yukarıda arkadaşın dediği gibi sen durumu babana anlat raatca boy abdestini alabilirsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.